کد خبر: 1077691 A

مریم ایراندوست را می‌توان مشهورترین مربی فوتبال زنان در ایران نامید. جوانی از انزلی که سال‌ها در ملوان بازی کرده، این تیم را ساخته و در نهایت به عنوان بازیکن و مربی راهی تیم‌های ملی شده است.

به گزارش ایلنا، ایراندوست با کوله‌باری از تجربه، دوباره هدایت تیم زنان ایران را برعهده گرفته و می‌کوشد تا عنوانی در خور با شاگردان خود کسب کند. او که همیشه حرف خود را می‌زند و هراسی از کسی ندارد، یک خواسته منطقی از مسئولان دارد.

اینکه به تیم‌های ملی زنان و مردان نگاه برابر داشته باشند و تفاوتی میان این دو تیم قائل نشوند. گپ و گفت کوتاه ما با مریم ایراندوست پیش‌روی‌تان است.

اول از همه درباره حضور مجدد شما در تیم ملی زنان صحبت کنیم. اینکه چطور شد هدایت تیم زنان ر ا بر عهده گرفتید و حالا که اردو برگزار شده، بازیکنان چه شرایطی دارند؟

 من از سال 88 تا 92 در تیم‌های ملی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان به عنوان مربی فعالیت کردم و حالا هم این وظیفه را با افتخار بر عهده دارم. ما زمان کمی در اختیار داریم و باید خودمان را به بهترین شکل ممکن آماده کنیم. بازیکنان حدود سه ماه از فعالیت حرفه‌ای دور بودند و البته محدودیت فضا هم مثل همیشه داشتند.

با توجه به شیوع ویروس کرونا شرایط سخت‌تر هم شد اما الان داریم تلاش می‌کنیم با کمک همه این شرایط سخت را کنار بزنیم تا در نهایت هم بهترین بازیکنان انتخاب شوند و هم وضعیت روحی روانی ویژه‌ای را ایجاد کنیم تا بتوانیم نتایج خوبی به دست بیاوریم.

نخستین مسابقه تیم ملی زنان کی و مقابل چه تیمی برگزار می‌شود؟

 اولین مسابقات رسمی ما مقدماتی جام ملت‌های آسیا در هند است که شهریورماه برگزار می‌شود اما ما 16 خرداد به بلاروس اعزام می‌شویم و اردویی تدارکاتی را برگزار می‌کنیم. در این اردو دو بازی تدارکاتی نیز انجام می‌دهیم.

شما از جمله مربیان شجاعی هستید که همیشه حرف‌تان را به مسئولان می‌زنید. چه زمانی که مربی تیم باشگاهی بودید و چه مدتی که در تیم‌های ملی فعالیت داشتید. در مقطع فعلی چه خواسته‌ای از مسئولان دارید؟

 خواسته اصلی و کلیدی ما فراهم کردن شرایط برابر و نگاه حرفه‌ای به تیم زنان است. البته این مسأله تا اینجای کار انجام شده. هم در صحبت و هم در عمل این اتفاق رخ داده و همه برنامه‌ها عالی پیش رفته است. امیدوارم این شرایط فقط منوط به مسابقات و به دلیل بازگشت به رنکینگ نباشد.

ما مربیان خوبی در اختیار داریم و مهم‌ترین هدف همه ایجاد شرایطی است که تیم ملی بتواند به موفقیت برسد. حالا با مریم ایراندوست یا بدون من، هیچ تفاوتی ندارد. امیدوارم در ایجاد این شرایط وقفه نیفتد و همانطور که آقایان می‌توانند به تورنمنت‌های مختلف اعزام شوند و بازی تدارکاتی انجام بدهند، ما هم چنین شرایطی را تجربه کنیم.

با توجه به حضور برخی مربیان مرد در تیم زنان، بعضی‌ها شروع به انتقاد کرده‌اند. شما چه واکنشی مقابل این انتقادهای عجیب و منسوخ ‌شده دارید؟

 وقتی ما دم از فوتبال حرفه‌ای می‌زنیم، دیگر این انتقادها را نباید انجام داد. خوشبختانه فضای مجازی و اینترنتی باعث شده تا بتوانیم اخبار ریز فوتبال در جهان را ببینیم و بشنویم. الان در تیم‌های مردان هم می‌بینیم که از بدنساز، مربی یا پزشک زن هم استفاده می‌کنند. حتی داورانی دیده‌ایم که بازی‌های مردان را قضاوت می‌کنند. به همین خاطر مردان و زنان می‌توانند کنار هم فعالیت حرفه‌ای را انجام بدهند.

بخصوص در ایران که فوتبال زنان یک رشته نو پا است و حدود 17-16 سال است که به صورت حرفه‌ای دنبال می‌شود. مردان اما با توجه به کلاس‌ها و سمینارهای پیشرفته‌ای که رفته و تجارب ارزشمندی که اندوخته‌اند، قطعاً می‌توانند به زنان همفکری بدهند. به همین خاطر ما هم سعی کردیم از تجارب آنها استفاده کنیم.

این مسأله مشکلی که ایجاد نخواهد کرد؟ به هیچ‌وجه ما تمرین می‌کنیم و خوشبختانه وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال هم همکاری کاملی با تیم ملی زنان انجام داده‌اند. ضمن اینکه حضور برخی مربیان مرد در تیم زنان مسأله جدیدی نیست که برخی به آن پرداخته‌اند.

سال‌ها قبل هم این اتفاق رخ داده و الان هم ما تلاش می‌کنیم از تجربیات آنها استفاده کنیم. همه هم می‌دانیم که بازیکنان ما با پوشش کامل تمرین می‌کنند و مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت.

 

تیم ملی بانوان مریم ایراندوست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر