کد خبر: 1071811 A

تقسیم غنایم انتخابات به سبک مجمع فدراسیون فوتبال؛

روز گذشته نشست سران فدراسیون فوتبال برگزار و سرپرستی ها و ریاست کمیته های مختلف به برخی از آنها اعطا شد.

به گزارش ایلنا، نشست اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال در دوره جدید روز گذشته به منظور تصمیم گیری در خصوص تغییرات آتی این فدراسیون برگزار شد و در نهایت به شکل عجیبی با اعطای پست های جدید به برخی اعضای مجمع و هیات رئیسه بهای دریافت آرای انتخابات در مجمع فوتبال پرداخت شد.

فدراسیون فوتبال یکی از عجیب ترین و تلخ ترین مقاطع تاریخی خودش را سپری می کند و آنچه در این بین بدون اهمیت به نظر می رسد سرنوشت و آینده فوتبال همچنین توجه به تجربه،تخصص،شایستگی و توانمندی گزینه هاست. متاسفانه همانطور که پیش از این گفته می شد انتخاب های اخیر هیات رئیسه فدراسیون فوتبال به خوبی نشان می دهد که سهم خواهی ها در تصمیم و انتخاب مجمع این فدراسیون تاثیر مستقیم داشته و پست های مورد نظر پیش از انتخابات تقسیم شده بود.

در ساختار جدید مدیریتی فدراسیون فوتبال شهره موسوی نخستین فردی است که قبل از انتخابات بهای رای خودش به عزیزی خادم را دریافت کرد و در ازای رای باشگاه بادران بدون داشتن کمترین سابقه در حوزه فوتبال زنان و ورزش بانوان به عنوان نایب رئیس بانوان این فدراسیون انتخاب شد.

بهای رای دوم به طهمورث حیدری رئیس هیات فوتبال استان چهارمحال و بختیاری پرداخت شد که از حامیان جدی عزیزی خادم در انتخابات بود و در نخستین تصمیم رئیس جدید به عنوان رئیس کمیته امور استان ها در این فدراسیون انتخاب شد تا جانشین عبدالکاظم طالقانی شود.

خداداد افشاریان رئیس هیات فوتبال استان کهگیلویه و بویراحمد دیگر عضو مجمع این فدراسیون بود که هم در تیم حامیان عزیزی خادم به هیات رئیسه راه یافت و هم پس از انتخاب، مزد حمایتش را با ریاست کمیته داوران فدراسیون فوتبال دریافت کرد.

خبر انتصاب مهرداد سراجی ، احساس اصولی ، امیرحسین محتشم و بهرام رضاییان  هم به صورت رسمی اعلام شده که بر این اساس سراجی ، مدیرعامل تازه وارد و کم تجربه باشگاه سایپا و رئیس دفتر سابق سعیدلو با کمترین سابقه در مدیریت فوتبال و فوتسال به عنوان رئیس جدید کمیته فوتسال فدراسیون انتخاب شده که این انتصاب را نمی توان با دو رای سایپا که توسط سراجی به سود عزیزی خادم در مجمع به صندوق انداخته شد بی ارتباط دانست.

همچنین انتصاب بهرام رضاییان که به عنوان رئیس کمیته بازی جوانمردانه و مسئولیت اجتماعی انتخاب شده نمی تواند بی ارتباط با دو برگ رای که سهم باشگاه سقوط کرده پارس جنوبی جم بوده و تلاش رضاییان برای رسیدن به یک کرسی ثابت در فدراسیون فوتبال باشد. مدیرعامل باشگاهی که پاسخگوی مطالبات متعدد بازیکنان و مربیان پارس جم نیست اما با عملکرد مشخصی که در این باشگاه داشته پس از سقوط به دسته دوم حالا فرصت خودنمایی در یک جایگاه تازه را علاوه بر اشغال کرسی هیات رئیسه پیدا می کند.

احسان اصولی دیگر مهمان ناخوانده فوتبال است که بدون کمترین سبقه فوتبالی و تنها با تکیه بر گرایشات سیاسی و حزبی توانست به کرسی ریاست هیات فوتبال استان خراسان رضوی برسد.عضو شورای شهر مشهد که به حضور دوباره در این پست با توجه به شرایط سیاسی جریان متبوع خودش چندان امیدوار نیست حداقل از جایگاه ریاست هیات فوتبال استان توانسته به یک صندلی ارزشمند در فدراسیون فوتبال برسد.تصمیم بعدی هیات رئیسه انتخاب اصولی به عنوان رئیس جدید کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال است تا بهای رای خراسان رضوی هم به این شکل پرداخت شود.

محتشم رئیس هیات فوتبال بوشهر هم که از حامیان جدی عزیزی خادم در انتخابات بود رای این استان را به این گزینه داد تا به عنوان رئیس جدید کمیته فوتبال ساحلی انتخاب شود. 

براتی و ماجدی در هیات رئیسه حکم ابقای خود در پست های قبلی را دریافت کردند و در نهایت حیدربهاروند ، نایب رئیس رد صلاحیت شده فدراسیون فوتبال که حامی جدی عزیزی خادم در انتخابات بود و باز هم به عنوان سرپرست کمیته مسابقات در جایگاه خودش ابقاء شد پیش از آنکه تکلیف رد صلاحیت و پاسخ استعلام های قبلی در خصوص او مشخص شود.

حالا جامعه فوتبال بیش از هر زمان دیگری این فدراسیون را بیگانه و دور از منافع فوتبال می بیند. بهای 9 رای از بین اعضای مجمع با تقسیم کرسی های تاثیرگذار فدراسیون و هیات رئیسه پرداخت شد بدون آنکه کسی بپرسد سرنوشت این کمیته ها ، فوتسال ، فوتبال ساحلی و دیگر بخش های تاثیرگذار و مهم فدراسیون چگونه رقم خواهد خورد؟ مجمعی که بر مبنای سهم خواهی از پیش تعیین شده سرنوشت و آینده فوتبال را رقم می زند و تنها به منافع فردی ، شخصی ، گروهی و حتی قومیتی می اندیشد چگونه می تواند خیرخواه آینده فوتبال باشد؟

و البته این انتقاد جدی به تصویب کنندگان اساسنامه این فدراسیون وجود دارد که در مرحله تصویب و اصلاح این اساسنامه نتوانستند مانع از سهم خواهی اعضای مجمع و هیات رئیسه شوند تا با پیش بینی بندهای قانونی لازم به جای تقسیم غنایم ، شایسته سالاری و تخصص گرایی محور انتخاب روسای کمیته ها در فدراسیون فوتبال باشد.

در کمال تاسف باید گفت فوتبال ایران در تلخ ترین دوران خودش اسیر دست نامحرمانی شده که با کمترین سابقه ، تخصص و دانش در این حوزه کرسی های تاثیرگذارش را بر اساس منافع و معامله های پنهانی و علنی بین هم تقسیم می کنند.

فدراسیون فوتبال ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر