کد خبر: 1064790 A

ناظر جهانی مسابقات بسکتبال عنوان کرد:

جعفریان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: بهتر است داوران در طول مسابقات مقدماتی توسط ناظر چک شوند تا نقاط ضعف و قوت قضاوت آنها ثبت شود و چند داور برای مراحل حساس انتخاب شوند.

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ نصرت الله جعفریان در ارتباط تلفنی با برنامه «ورزش بدون ویرایش» درباره وضعیت تیم ملی بسکتبال ایران گفت: بسکتبال یک مثلث است که یک ضلع آن داوری، یک ضلع آن بازیکنان و ضلع دیگر مربی است و اگر یکی از اضلاع آن نباشد تیم به هدف اصلی خود نخواهد رسید.

وی تاکید کرد: برای داشتن یک تیم قوی باید بر هر سه مورد سرمایه گذاری و تمرکز کرد چرا که نبود یکی از آنها ، آسیبی به دنبال دارد که حتی عالی بودن بازیکنان یا مربی نمی تواند آن را بپوشاند.

این ناظر جهانی مسابقات بسکتبال با اشاره به رویکرد جدید بسکتبال دنیا در حوزه داوری بیان کرد: مکانیک داوری مقوله جدیدی است که بخش اصلی داوری را شامل می شود یعنی اگر هر داوری این مکانیک را آموزش ببیند و در زمین مسابقه به درستی اجرا کند، اشتباهات قضاوت کردن به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد.

جعفریان با بیان این که جای گیری صحیح، تمرکز بالا و تصمیم درست سه شاخصه مهم در داوری است، از عدم رعایت این مسائل در ایران ابراز تاسف کرد و گفت: با توجه به تجربه حضور در مسابقات سطح بین المللی ، آنچه در ایران در حوزه داوری مشاهده می کنم با دنیا تفاوت بسیاری دارد.

وی، روند بیشتر فعالیت در حوزه بسکتبال را سلیقه ای خواند و اظهار کرد: گام برداشتن با این سیاست ها ، اهداف متعالی ورزش بستکبال را به بیراهه خواهد می کشاند.

مدرس جهانی داوری بسکتبال در پاسخ به پرسش مجری رادیو گفت‌وگو مبنی بر این که وضعیت مسابقات داخلی را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: مسابقات امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، با لیگ های گذشته تفاوت دارد و از حالت مسابقات لیگ خارج شده است و نبود تماشاچی به یک معضل بزرگ در مسابقات تبدیل شده است.

جعفریان ادامه داد: برگزاری متمرکز بازی ها در تهران هم موجب ایجاد مشکلاتی در بازی ها شده است و یک نوع تبعیض ایجاد کرده است که بازیکنان شهرستانی ناچار به مسافرت در این شرایط کرونایی هستند در حالی که بازیکنان تیم های تهرانی جابجایی ندارند. درواقع این مشکلات موجب شده است که رضایت کامل در بستکبال وجود نداشته باشد.

وی درباره داوری این مسابقات گفت: در رقابت های جام جهانی، برای هر بازی یک ناظر وجود دارد که درواقع سوپروایزر میز است که منشی، کمک منشی، وقت نگه دار و مسئول 24ثانیه تا کارهای خود را درست انجام دهند و بازی برابر مقررات بسکتبال برگزار شود اما ناظر ما قادر نیست هم مسئول 24ثانیه، منشی، وقت نگه دار را چک کند و هم داور را در نظر داشته باشد که جاگیری درست در زمین داشته باشد، درواقع خبره ترین فرد هم نمی تواند تمام این کارها پوشش دهد.

جعفریان معتقد است فدراسیون در به کارگیری ناظر داوری در اشتباه است چرا که این افراد را برای بازی های حساس به کار می گیرد در حالی که بهتر است داوران در طول مسابقات مقدماتی توسط ناظر چک شوند تا مشکلات، ایرادات و حتی نقاط قوت داوری آنها ثبت شود و در انتها بر اساس گزارشی که به فدراسیون اعلام می شود از بین آنها چندین داور ماهر برای مرحله نیمه نهایی و حساس برگزیده شوند.

فدراسیون بسکتبال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر