کد خبر: 1023339 A

سرمربی سرخ‌ها در مسیر فرهاد مجیدی

سرمربی پرسپولیس با صحبت های تندش پس از دربی، این تیم را دچار یک حاشیه خود ساخته کرد که بدون شک حاصل مثبتی برایش نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، یحیی گل‌محمدی، سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس پس از تساوی 2-2 تیمش در دربی 94 صحبت های تند و جنجالی علیه مسئولان باشگاه و مشخصاً شخص مهدی رسول پناه انجام داد و او را شخص کوچکی  برای حضور در هیات مدیره پرسپولیس عنوان کرد. گل محمدی دلیل مشکلات پرسپولیس را حضور رسول پناه در این باشگاه عنوان کرده و او را مقصر کوچ ستاره های این تیم در فصل نقل و انتقالات عنوان کرد. سرمربی سرخپوشان به همینجا بسنده نکرد و پارا فراتر گذاشته و وزیر ورزش را تهدید کرد که اگر تا 48 ساعت آینده این عضو هیات مدیره سرخپوشان را برکنار نکند تصمیمات دیگری خواهد گرفت که غیر مستقیم تهدید به استعفا و ترک نیمکت پرسپولیس بود.

در اینکه پرسپولیس مشکلات عدیده‌ای دارد و دست یحیی گل‌محمدی از لحاظ بازیکن در برخی پست‌ها بسته است شکی نیست و نبود مهره‌های کلیدی این تیم از جمله علی علیپور، مهدی ترابی و شجاع خلیل‌زاده باعث شده سرخپوشان دچار مشکل شوند. بدون شکل سرخپوشان با حضور این نفرات قدرت بیشتری در لیگ برتر داشتند ولی مگر این نخستین باری است که سرخپوشان در نقل و انتقالات شاهد کوچ ستاره های کلیدی شان هستند؟ مگر پیش از این نفراتی مثل طارمِی، رضاییان، صادق محرمی، امید عالیشاه، احمد نوراللهی،  سروش رفیعی و... برخلاف نظر سرمربی تیم جدا نشدند؟

از سوی دیگر در کنار جدایی بازیکنان مهم پرسپولیس، این تیم در فصل نقل و انتقالات یکی از فعال ترین ها بود و آرمان رمضانی، احسان پهلوان، حامد لک، سعید آقایی، علی شجاعی،عیسی آل کثیر، محمد شریفی، مهدی مهدی‌خانی و میلاد سرلک بازیکنانی بودند که با نظر یحیی گل‌محمدی جذب شدند و تقریباً می‌توان گفت به جز دانیال اسماعیلی‌فر سایر گزینه های مد نظر یحیی گل‌محمدی جذب شدند.

 

نکته حائز اهمیت دیگر در این میان زمان مطرح کردن مشکلات از سوی گل محمدی است. مهدی رسول پناه زمانی که یحیی گل‌محمدی به پرسپولیس آمد رئیس هیات مدیره باشگاه بود و در شروع فصل هم مدیرعاملی باشگاه را بر عهده داشت و سرمربی سرخپوشان با علم به حضور او تن به همکاری با وی داد و مسائل مربوط به فصل نقل و انتقالات هم مربوط به چند ماه قبل و پیش از شروع لیگ برتر است که مشخص نیست چرا این زمان برای اعتراض به او و عملکردش انتخاب شده است.

نکته جالب توجه در مورد صحبت‌های گل محمدی شباهت حرف‌هایش به مصاحبه بعد از دربی قبلی است که در فینال جام حذفی با همین نتیجه 2-2 کار به تساوی کشید و در ضربات پنالتی شکست خورد و حذف شد. یحیی بعد از آن بازی گفت: گل محمدی در پاسخ به سوالی در مورد ترکیب به تندی انتقاداتی را علیه مدیریت باشگاه انجام داد و گفت: روی ترکیب کسی نمی‌تواند نظر بدهد و صحبت کند و این دست کادرفنی است و باتوجه به شرایط تمرینی بازیکنان ترکیب چیده می‌شود. به نظرم درباره ترکیب صحبت نکنم بهتر است. حالا باید خودمان را آماده لیگ قهرمانان کنیم، اگر باشگاه از خواب خرگوشی بگویم یا زمستانی بیدار شود. امیدوارم بتوانیم در نقل و انتقالات خوب باشیم. این تیم نیاز به تقویت دارد و در هر صورت خیلی هم بازیکن از دست دادیم؛ بیرانوند، استوکس و.... باید جایگزین برای آن‌ها پیدا کنیم و در هر صورت من اسامی هم دادم که خیلی ضعیف ظاهر می‌شوند و اگر اینطور ادامه پیدا کند به مشکل می‌خوریم و امیدوارم باشگاه از این خواب بیدار شود. نمی‌دانم چه فشار و نیرویی هست که نمی‌خواهند این تیم رو به جلو حرکت کند و ذهنیتی که برای ما ایجاد کرده اند این است که نمی‌خواهند این تیم دیگر موفق باشد. شاید انرژی‌هایی هم باشد که بخواهند این تیم را از پا در بیاورند.

از آن زمان تا امروز گل‌محمدی عملکرد فعالی در نقل و انتقالات داشته و اگرچه جدایی خارج از برنامه چند بازیکن کار او را خراب کرده ولی نفرات خوبی هم جذب تیم شدند. در این مدت یحیی توانسته تیمش را به فینال لیگ قهرمانان آسیا برساند و اگر بدشانس نبود می‌توانست با جام به تهران برگردد و حالا امروز با تساوی در دربی پنجمین دیدار پیاپی خودش بدون کسب پیروزی را پشت سر گذاشته است.

پرسپولیس بعد از 4 قهرمانی پیاپی در لیگ برتر تحت انتظارات شدید و سنگینی قرار دارد و قهرمان کردن این تیم در لیگ برتر که کار سختی هم هست تبدیل به کف خواسته هواداران شده است. یحیی گل‌محمدی با علم به این موضوع و انتظار و فشار شدیدی که روی دوش خود احساس می‌کند سعی دارد در مرحله اول هواداران را متوجه شرایط و سختی‌هایی که درگیر آن است بکند که می‌شود به او از این بابت حق داد و در مرحله دوم به نظر می‌رسد دنبال پیدا کردن یک مقصر بیرونی برای برآورده نشدن انتظارات در این تیم است و با انداختن توپ در زمین دیگری سعی دارد از زیر بار مسئولیت فنی خود شانه خالی کند.

وجه مشترک صحبت های چند ماه قبل گل محمدی با صحبت‌های اخیرش، تلاش برای نتیجه نگرفتن پرسپولیس است و او نیروی خارجی را مانع برتری تیمش می‌داند. موضوعی که در این سال ها از سوی مخالفان موفقیت پرسپولیس هم مطرح شده و به وسیله آن سعی شده عملکرد خوب این تیم زیر سوال برده شود که این رفتار و منطق مورد نکوهش هواداران و پیشکسوتان و عوامل باشگاه پرسپولیس بوده و آنها رقبای خود را به بهانه جویی به جای پذیرفتن ضعف‌هایشان متهم کرده و با زیر سوال بردن سلامت نتایج این تیم و القای حس مهندسی نتایج مخالف بودند. حالا رفتن سرمربی این تیم سراغ همین دلایل و بهانه ها بزرگترین خودزنی برای یک پرسپولیسی است که سال‌ها هم از تلاش در زمین و عدم پرداختن به حواشی و بهانه‌های بیرونی دم زده است و به نوعی رفتن سراغ چنین مسائلی بیش از هر چیز موفقیت های خود پرسپولیس را زیر سوال می‌برد.

ما به هیچ وجه قصد دفاع از عملکرد رسول پناه نداریم و اصلاً در انتخاب او و حضورش در هیات مدیره پرسپولیس و شایستگی قرار گرفتن در چنین موقعیتی بحث و حرف و حدیث وجود دارد. از سوی دیگر انتشار ویدیوهایی از او که در بخشی از آنها علیه خود گل محمدی هم موضع گرفته بود به نوعی حرمت ها را میان طرفین از بین برده و صلاح بر این بود که از همان مقطع این همکاری میان او و سرمربی پرسپولیس ادامه پیدا نکند و وزارت ورزش با اندیشیدن چاره‌ای عاجل اقدام به تغییر یکی از آنها کند که از هر جهت کنار گذاشتن رسول پناه بعد از آن جریانات اتفاق بهتری بود و ادامه فعالیت این دو در یک مجموعه اشتباه بود ولی این ها هیچکدام دلیل اینکه کار پرسپولیس برای نتیجه گرفتن سخت است، نمی شود.

این رفتار گل محمدی شباهت زیادی به رفتارهای سرمربی سابق استقلال دارد که با پرداختن به حواشی و دامن زدن به درگیری با مدیریت وقت استقلال در بدترین مقطع ممکن کاری کرد که دودش در چشم تیم رفت و یک یا حتی می‌توان گفت دو قهرمانی را از یکی از آماده‌ترین استقلال‌های این فصل گرفت و گل‌محمدی هم بهتر است سرنوشت مجیدی را الگوی رفتار خود قرار داده و دست از رفتارهای مخرب بکشد تا اندک شانسی که برای قهرمانی در لیگ بیستم برای این تیم وجود دارد هم از دست نرود.

در حال حاضر پرسپولیس به خاطر صحبت های اخیر یحیی دچار چالش و بحران جدی شده است و حتی اگر بپذیریم ادامه همکاری رسول پناه با باشگاه اشتباه و قطع همکاری فوری با او از اوجب واجبات موفقیت این تیم است، مطرح کردنش از سوی گل محمدی، تهدید کردن وزیر ورزش از سوی سرمربی تیم و صحبت از کناره گیری، باشگاه و وزارت را در یک منگنه قرار داده است. اگر وزارت ورزش اعتنایی به این صحبت‌ها نکند قطعاً رسانه ها و مخاطبان فوتبال 2 روز دیگر و پس از پایان موعد وعده داده شده از سوی یحیی سراغ او و واکنشش را می‌گیرند که اگر سرمربی پرسپولیس در قبال آن سکوت اختیار کند وجهه‌اش تا حد زیادی در نزد افکار عمومی تخریب شده و اعتبارش را از دست خواهد داد و دیگر قدرت اعتراض به مدیریت را هم به این خاطر در ادامه نخواهد داشت.

از سوی دیگر پذیرش اعتراض گل‌محمدی و قطع همکاری با رسول پناه از سوی وزارت ورزش انتقادات شدیدی را علیه این وزارت خانه به همراه خواهد داشت و به طور قطع سلطانی فر بابت تغییرات مدیریتی در پرسپولیس با اعمال فشار از سوی سرمربی یک تیم و عدم رعایت چارت سازمانی و شئونات پست و سمت های مختلف و زیر سوال بردن جایگاه خودش با انتقادات شدیدی مواجه خواهد شد و این چیزی نیست که سلطانی فر در ماه های پایانی دولت به دنبال آن باشد.

با یک نگاه همه جانبه می‌توان گفت یحیی یک حاشیه خود ساخته برای پرسپولیس رقم زده که بدون شک عاقبت خوشی نخواهد داشت.

 

 

 

 

پرسپولیس یحیی گل محمدی مهدی رسول پناه دربی ۹۴
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر