کد خبر: 1017113 A

بازی بزرگ برای مدعیان آقای گلی و دستکش طلای فصل بیستم؛

تقابل آقای گل لیگ برتر با یکی از مدعیان دستکش طلای این فصل از نکات جذاب بازی استقلال - گل گهر است.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، در شرایطی که همه نگاه‌ها به دربی معوقه پایتخت از هفته هشتم است که باید 13 روز دیگر در ورزشگاه آزادی میان استقلال و پرسپولیس برگزار شود، آبی‌های پایتخت این هفته یک بازی خیلی مهم و حیاتی مقابل گل گهر دارند که شاید اهمیت و حساسیت دربی را نداشته باشد ولی بدون شک به دلایل زیادی یکی از دیدارهای مهم استقلال در طول فصل است که غافل شدن از آن به بهانه دربی می‌تواند زیان زیادی به این تیم برساند.

این دیدار محل تقابل‌های حساس زیادی است که هر کدام به خودی خود می‌توانند بازی را جذاب کنند. حضور استقلالی‌های سابق در ترکیب گل گهر مقابل تیم پیشین و تقابل‌های فرد به فردی که در زمین شکل می‌گیرد در کنار حضور امیر قلعه‌نویی روی نیمکت گل گهر که تقابلش با استقلال به هزار و یک دلیل همیشه جذاب و خاص است از نکات مهم این بازی است که علاوه بر جایگاه دو تیم در بالای جدول و تاثیر نتیجه بازی در معادلات صدرنشینی به اهمیت آن اضافه می‌کند.

یکی از نکات جذاب و مهم این بازی که قصد داریم به آن بپردازیم، تقابل بهترین مهاجم لیگ برتر و یکی از بهترین گلرهای لیگ بیستم تا اینجای کار است. گادوین منشا، مهاجم چهارچوب شناس نیجریه‌ای که این روزها در گل گهر و زیر نظر امیر قلعه‌نویی بهترین دوران فوتبال خود در ایران را سپری می‌کند یک طرف ماجراست و رشید مظاهری که جایگاه ثابتی در ترکیب استقلال پیدا کرده و عملکرد خوبی هم داشته در سوی دیگر میدان یک تقابل جذاب و تعیین کننده شکل داده‌اند.

 

رشید

56837ce2-5c4f-4cec-8cbf-1990b57b1aaf

گلر گچسارانی استقلال کارش را از پایه‌های فجر شروع کرد و در استقلال اهواز و فولاد خوزستان در رده بزرگسالان تجربه بازی پیدا کرد ولی این ذوب آهن بود که باعث معرفی و شناخته شدنش در فوتبال ایران شد و به پیراهن تیم ملی هم رسید. مظاهری چند فصل مورد توجه تیم‌های مطرح و مدعی از جمله پرسپولیس بود ولی ابتدای فصل گذشته به تراکتور رفت و قراردادی 3 ساله امضا کرد و به نظر نمی‌رسید داستان او در تبریز پایان زود هنگامی داشته باشد ولی پیش از تمام شدن فصل و بازی‌های جام حذفی قراردادش را با سرخپوشان تبریزی فسخ کرد و به تهران آمد. صحبت از پیوستن او به پرسپولیس بود ولی مظاهری در کنار پیراهن استقلال عکس یادگاری گرفت تا نشان دهد قرار است از سنگر تیم آبی پوش تهرانی محافظت کند.

هنگامی که رشید به استقلال پیوست صحبت از دوگانه او و حسین حسینی که جایگاه ثابتی در ترکیب این تیم داشت شکل گرفت. پیش بینی می‌شد حسینی با آمدن رشید از استقلال برود ولی او هم ماندن و رقابت را ترجیح داد تا استقلال بعد از رقابت‌های تاریخی مثل حجازی - رشیدی، عابدزاده - بابازاده، برومند - طباطبایی، طالب لو - رحمتی و رحمتی - حسینی بار دیگر دو گلر مدعی در کنار هم داشته باشد و سنت قدیمی این باشگاه دوباره تکرار شود.

استقلال فصل را با حسینی شروع کرد و دیر اضافه شدن رشید به تمرینات در کنار مباحث حقوقی که درگیر آن بود باعث شد تا چند هفته اول در ترکیب استقلال جایی برای او نباشد ولی عملکرد پر نوسان حسینی و دو گلی که از فولاد در هفته دوم دریافت کرد در نهایت فرصت را به مظاهری داد تا وارد ترکیب اصلی استقلال شود.

مظاهری تا کنون 5 بار برای استقلال در چهارچوب دروازه ایستاده و تنها یک بار مقابل صنعت نفت دروازه‌اش باز شده و در 4 بازی دیگر مقابل ماشین سازی، پیکان، ذوب آهن و شهرخودرو توانسته کلین شیت کند و 1 کل خورده در 5 بازی آمار خیلی خوبی است.

رشید پیش از این نشان داده که علاقه خاصی به آمار و ارقام دارد و به ثبت کلین شیت اهمیت می‌دهد و در تراکتور هم رقابت جذابی با پیام نیازمند داشت که در نهایت گلر سپاهان موفق‌تر عمل کرد.

حالا استقلال با سنگربانی مظاهری باید به مصاف گل گهر، بهترین خط حمله لیگ برتر تا اینجای کار برود. تقابلی سخت و حساس و البته تعیین کننده.

 

منشا

4528928

امیر قلعه‌نویی خوش شانس بود که در لیگ بیستم توانست منشا را در اختیار داشته باشد. در شرایطی که ورود بازیکن خارجی جدید به لیگ برتر در پنجره تابستانی فصل جاری ممنوع بود گل گهر یک مهاجم با کیفیت از فصل گذشته در اختیار داشت که قانوناً اجازه تمدید با او را داشت. در شرایطی که خیلی از باشگاه‌ها نتوانستند مهاجم خارجی به جمع نفراتشان اضافه کنند و چه بسا اگر جابجایی ممکن بود خود منشا پیشنهادات خوبی دریافت می‌کرد و حفظ کردنش برای سیرجانی‌ها کار سختی بود.

این اتفاق در شرایطی رخ داده که لژیونر شدن بازیکنانی مثل علیپور، مغانلو و ترابی که از بهترین مهاجمان فصل قبل بودند و محرومیت طولانی مدت عیسی آل کثیر کنار مصدومیت‌های پیاپی دیاباته و افت شدید فنی مهدی قائدی لیگ را با بحران کمبود مهاجم گلزن خوب روبرو کرد و در شرایطی که مهاجم گلزن در لیگ کم داریم قلعه‌نویی یکی از خوب‌هایش را در اختیار دارد.

منشا با پیکانِ مجید جلالی وارد لیگ برتر شد و عملکرد خوبش در این تیم ذهن‌ها را یاد یک مهاجم آفریقایی دیگری به نام ابراهیم توره انداخت که او هم از پیکان در فوتبال ایران شناخته شده بود. مسیر ابتدایی منشا هم مثل توره رفتن از پرسپولیس به پیکان بود. منشا در پرسپولیس زیر نظر برانکو در هفته‌های ابتدایی نیمکت نشین زوج علیپور - طارمی در ترکیب بود بود بیشتر به عنوان یار تعویضی مورد استفاده قرار می‌گرفت ولی سبک بازی پرسپولیس و شباهت جنس بازی او و علیپور باعث شد موفقیت های پیکان تکرار نشود. با این وجود عملکرد خیلی بدی هم نداشت و در مواقع حساس به کمک سرخپوشان آمد. اوج خاطره‌ای که از او در ذهن هواداران پرسپولیس ثبت شده گل حیاتی‌اش به الدحیل قطر است که صعود سرخپوشان به نیمه نهایی را رقم زد.

منشا فصل بعد به استقلال رفت و حضور خیلی موفقی در این تیم نداشت. حاصل 24 بازی او در لیگ هجدهم 2 گل و 5 پاس گل بود و بعد از آن به عجمان رفت و حضور ناموفقی در لیگ امارات داشت و نیم فصل گذشته به گل گهر آمد تا بازهم شاگرد مجید جلالی شود ولی آنجا هم 2 گل و 2 پاس گل حاصل تلاشش در 12 بازی در ترکیب تیم سیرجانی بود. یعنی منشا در مجموع 2 فصل گذشته 4 گل و در 3 فصل حضور در پرسپولیس، عجمان، استقلال و گل گهر در مجموع 9 گل به ثمر رساند. حالا به آمار شگفت انگیز منشا در لیگ بیستم توجه کنید. 8 هفته و 9 گل. یعنی منشا در لیگ بیستم زیر نظر قلعه‌نویی در 8 بازی به اندازه 3 فصل گذشته خودش گلزنی کرده و اگرچه از شانس خوب قلعه‌نویی در داشتن مهاجم ششدانگی مثل او صحبت کردیم باید از تاثیر سرمربی گل گهر در احیا و اوجگیری مهاجم نیجریه‌ای تیمش هم بگوییم.

منشا با اختلاف 3 گل نسبت به شهباززاده در صدر جدول گلزنان قرار دارد و تعقیب کننده بعدی او طالب ریکانی 5 گله از صنعت نفت است و چنین فاصله ای در جدول گلزنان در هفته هشتم اتفاق نادری است.

منشا دو هفته قبل و در بازی مقابل شهرخودرو هت تریک کرد و جالب است که در دیدار هفته گذشته مقابل ذوب آهن که موفق به گلزنی نشد پاس گل این تیم را به سعید صادقی داد و حالا در کنار 9 گلی که در 8 بازی به ثمر رسانده 2 پاس گل هم در کارنامه این فصل خود به ثبت رسانده تا روی 11 گل از 13 گل سیرجانی‌ها نقش موثری داشته باشد. آماری فوق العاده و بی نظیر تا پایان هفته هشتم.

 

مظاهری - منشا؛ رقابت دو آشنا

cf8ff03bf0b34a-eaccd8453c3c5e-8410adc3996d2

از رشید مظاهری گفتیم و عملکرد خوبش در استقلال و اینکه خیلی سخت گل می‌خورد. تا کنون فقط محمد طیبی با لباس صنعت نفت توانسته دروازه رشید در استقلال را باز کند و سایر بازیکنان در برابر او مقابل آبی پوشان در امر گلزنی ناکام بودند.

از گادوین منشا و بهترین دوران فوتبالی او در ایران یا شاید کل دوران حرفه‌ای اش که در حال تجربه کردن است گفتیم و به این نکته اشاره شد که تقابل رشید - منشا یکی از تقابل های جذاب میان مدعی آقای گلی و مدعی آقای کلین شیت لیگ بیستم است. ولی جالب است بدانید منشا و مظاهری اصلاً با هم غریبه نیستند و خاطراتی از یکدیگر در ذهن دارند.

منشا و مظاهری پیش از این 5 بار رو در روی هم قرار گرفتند. در لیگ شانزدهم منشا در پیکان بود و دو بار مقابل ذوب آهنی که سنگربانش رشید مظاهری بود قرار گرفت و در امر گلزنی به او ناکام بود.

فصل بعد منشای 15 گله از پیکان جدا شد و به پرسپولیس رفت. بازی رفت دو تیم پرسپولیس و ذوب آهن در هفته چهاردهم با یکی از سنگین ترین شکست های عمر مربیگری قلعه‌نویی همراه بود. ژنرال فوتبال ایران هدایت ذوب آهن را بر عهده داشت و در حالیکه نتایج خوبی در نیم فصل نخست کسب نکرده بود و حرف و حدیث‌هایی از اولتیماتوم به او به گوش می‌رسید، با نتیجه 4 بر صفر از پرسولیس برانکو شکست خورد. رشید آن فصل گلر ذوب آهن بود و منشا گل سوم پرسپولیس را به ثمر رساند و توانست برای اولین بار رشید را مغلوب کند.

در بازی برگشت اما قلعه نویی و تیمش شرایط متفاوتی داشتند و رقیب جدی پرسپولیس در مسیر قهرمانی محسوب می‌شدند. آنها توانستند 2 بر یک پرسپولیس را شکست دهند و یکی از معدود شکست های تیم برانکو در طول فصل را رقم بزنند. منشا در آن بازی در دقیقه 69 به جای علیپور وارد زمین شد و در دقایق اندک حضورش در زمین نتوانست مانع شکست تیمش شود.

این پایان تقابل منشا و رشید نبود. منشا فصل بعد و در نیم فصل دوم با استقلال به مصاف ذوب آهن رفت. جایی که استقلال توانست 3 بر صفر تیم اصفهانی را شکست دهد و رشید روز خوبی مقابل مهاجمان استقلال نداشت ولی منشا نقشی در برد پر گل تیمش ایفا نکرد و موفق به گلزنی نشد. او در دقیقه 74 از ترکیب خارج شد و جایش را به داریوش شجاعیان داد.

قرار نبود کار منشا با همان یک گل به رشید به امروز برسد چرا که منشا نیم فصل دوم به گل گهر رفته بود و زیر نظر مجید جلالی فعالیت می‌کرد. این بار دیگر رشید در ذوب آهن نبود و سنگربانی تراکتور به او سپرده شده بود. در بازی دور برگشت که دو تیم به تساوی یک - یک رسیدند منشا تک گل تیمش را به رشید مظاهری زد و یکی از دو گلش در طول آن فصل بود.

حالا ششمین نبرد منشا و مظاهری را شاهد هستیم. دو ستاره از دو تیم که مدعی هستند. یکی چهارچوب شناس و گلزن است و دیگری سخت گل می‌خورد و عملکرد این دو نفر تاثیر بسزایی در نتیجه پایانی بازی خواهد داشت.

استقلال تهران گل گهر سیرجان رشید مظاهری گادوین منشا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر