کد خبر: 1015778 A

مالک باشگاه تراکتور روبروی دوربین این باشگاه نشست و در خصوص مسائل اخیر واکنش نشان داد.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، باشگاه تراکتور از ابتدای فصل درگیر ابهامات و حواشی زیادی بوده که یک قسمت از آن زمان قطع همکاری با محمد علیپور، مدیرعامل سابق این باشگاه شکل گرفت و بخش عمده و مهم‌تر آن با حضور علیرضا منصوریان در برنامه فوتبال برتر و صحبت‌هایی که علیه محمدرضا زنوزی، مالک این باشگاه انجام داد ایجاد شد و این موضوع باعث شد زنوزی سکوت چند ماهه خود را بشکند و امروز روبروی دوربین این باشگاه قرار گرفت و نسبت به مسائل مطرح شده اخیر واکنش نشان داد و به ابهامات موجود پاسخ داد. صحبت های زنوزی را در ادامه می‌خوانید.

 

زنوزی صحبت‌هایش را این چنین شروع کرد: بعد از بحث های اقتصادی که در صحبت‌های قبلی داشتیم یک سری مباحث در مورد اقتصادی شدن باشگاه تراکتور داشتیم که با آمدن دکتر سیاح و هیات مدیره جدید این روند به خوبی پیش می‌رود و توضیحات لازم را خود دکتر سیاح به مخاطبین و هواداران خواهند داد ولی می‌خواهم خاطرنشان کنم که روند برنامه ریزی ما اتفاقاتی که قصد داشتیم بیافتد به خوبی جلو می‌رود و امیدوارم این موضوع سریعاً جمع می‌شود و با توجه به اموالی که در اختیار باشگاه گذاشته شده است هواداران تراکتور جدیدی خواهند دید و باشگاهی از لحاظ اقتصادی پویا است را خواهند دید که می‌تواند منابع مالی خودش را تامین کند و در حوزه های ورزشی دیگر هم ورود کند و تیم فوتبال بتواند کمک های شایانی در حوزه خرید بازیکن و سایر موارد داشته باشد. من روند را خیلی عالی می بینم و در آینده نزدیک خبرهای خوشی از باشگاه خواهیم شنید.

وی افزود: باشگاه های موفق فوتبال در دنیا در حوزه اقتصادی ورود کردند و موفق بودند و هزینه های خودشان را تامین کرده و درآمدزایی دارند و توجیه اقتصادی دارند و اگر ما هم قصد دارید در دنیا و آسیا و حتی ایران یک باشگاه قوی و قابل رقابت باشیم مجبوریم به این سمت حرکت کنیم زیرا هیچ باشگاهی بدون اقتصادی شدن پایدار نیست. من این نوید را به هواداران می‌دهم که از راه های مختلف که در نظر داریم خود هواداران بهره مند می‌شوند و می‌توانند فعالیت کنند.

مالک تراکتور در مورد تغییرات متعدد مدیریتی باشگاه گفت: ببینید گسترش فولاد فلسفه متفاوتی با باشگاه تراکتور داشت و یک باشگاه بود که طرفدار آنچنانی نداشت. شاید مردم به خاطر تبریزی بودن باشگاه به آن عرق داشتند ولی کارهایی که در تراکتور می‌تواند انجام شود در باشگاهی مثل گسترش فولاد قابل انجام نیست و اینجا مدیریتش با باشگاهی که هوادار ندارد متفاوت است. ما اولاً باید در این سه سال قبول کنم که فراز و نشیب هایی از لحاظ مدیریت داشتیم و من این را در مصاحبه قبلی گفتم که مشکلات و اشتباهاتی در مدیریت خودم داشتم ولی در مصاحبه قبل قرار شد باشگاه را به ثبات برسانیم و در مدیریت و حوزه های مختلف این ثبات ایجاد شود ولی متاسفانه این اتفاق نیافتاد. ما در مدیریت قبلی به مدیرعامل گفته بودیم که یک مدیرعامل اقتصادی می آوریم و اینکه شما مدیرعامل اقتصادی که بیاید و هیات مدیره اقتصادی - ورزشی بیاید به عنوان معاون ورزشی فعالیت می‌کنید ولی اتفاقاتی رقم خورد و ایشان رفتند و به جای ایشان دکتر سیاح به عنوان مدیرعامل و در حوزه مدیریت باشگاه و معاون ورزشی دکتر نصیرزاده آمد که هر دو صاحب نظر و سبک در حوزه خودشان هستند.

زنوزی در مورد لحاظ کردن نظر هواداران در کار مدیریت و احساساتی بودنش گفت: من یک ترک هستم و ترک ها احساساتی هستند و من هم از این قائده مستثنی نیستم ولی سعی می‌کنم این احساساتی بودن را از تصمیماتم دور کنم. تراکتور باشگاه بزرگی است و همین باعث می‌شود تصمیماتی بگیریم که اگر آن تصمیمات گرفته نشود بعدها خودمان را نتوانیم ببخشیم. هواداران محترم در جریان خیلی از مسائل داخلی نیستند و این مسائل و آگاه نبودن باعث شود تفکراتی داشته باشند ولی وقتی ما داخل کاری هستیم و مسائل را می‌بینیم اگر الان حل نشود در آینده نزدیک به مشکل خواهیم خورد. نمونه اش را باید اعتراف کنم در مورد مربی که کنار گذاشته شد هواداران متذکر شده بودند. در بازاری که اول فصل بود به دلیل ممنوعیت مربی خارجی مجبور بودیم یکی از گزینه های مطرح داخلی مد نظر هیات مدیره را برگزینیم که به این مربی سابق رسیدیم ولی روند را طوری دیدم که با اعضای هیات مدیره و کارشناسان مختلف مشورت کردم و به این رسیدیم که ادامه دادن به این روند به اصطلاح ما را به جایی نمی‌رساند و مجبور شدیم تغییرات انجام دهیم و به حرف هواداران برسیم و از همه آنها عذرخواهی می‌کنم. به هر حال هواداران هم باید بازار را در نظر بگیرند که مربیان خوب اکثراً مشغول بودند و در بازار داخلی دست ما تنگ بود و مربی خوب زیادی در بازار نبود. مربیانی هم بودند که یا مورد حمایت هواداران نبودند یا با ما دیدگاه متفاوتی داشتند. در حال حاضر مسعود شجاعی سرمربی تراکتور است و هواداران هم او را دوست دارند چرا که شجاعی محصول خود تراکتور است و به تیم های دیگر دلبستگی ندارد و دوست داریم اگر قبول کند فعلاً سرمربی تیم باقی بماند.

وی در مورد اینکه با استفاده زودهنگام از شجاعی در مربیگری ممکن است باعث سرمایه سوزی شود هم توضیح داد: به هر حال شجاعی هم بازیکن بزرگی بوده است و هم در آینده مربی بزرگی خواهد شد. نظر من این است که بعد از اینکه ایشان قبول کنند سرمربی بمانند باید با او قرارداد طولانی بسته شود و همه جانبه از او حمایت کنیم و پای نتایج فوتبالی او بایستیم چه در یک بازی نتیجه بگیرد یا نگیرد. برای مثال بعد از باخت مقابل صنعت نفت حمایت هواداران نشان از شعور بالای آنها دارد که تشخیص دادند فوتبال خوبی در تیم انجام شده و من خودم در این چند سال چنین بازی که مقابل صنعت نفت در آبادان انجام شد ندیده بودم و این را با احترام به مربیان و بازیکنانی که در این سال ها کار کردند خصوصاً ساکت الهامی که تیم را قهرمان جام حذفی کرد می گویم و باید قبول کنیم این 3 بازی خصوصاً بازی اخیر تراکتور عملکرد فوق العاده و متفاوتی داشت.

مالک تراکتور در ادامه گفت: ما در حال حاضر بازی به بازی از شجاعی خواهش می‌کنیم مربیگری را ادامه دهد و به صورت قطعی این موضوع را قبول نکرده است و همینجا از او خواهش می‌کنم قبول کند و یک قرارداد طولانی ببندیم و پای نتایجش بایستیم و من اگر قبلا پای مربیان دیگر نیاستادم دلیلش این بود که روند رو به رشد و امیدوار کننده ندیدم ولی در این 3 بازی تراکتور متفاوتی دیدم که با تیم تونی اولیویرا مقایسه می شود. به نظرم شجاعی با تیمش حتی از تونی هم بهتر عمل کرده است و امیدوارم از او هم بهتر خواهد شد. به نظرم با توجه به مدت زمان کمی که داشتند تغییرات محسوس بوده است و کار خارق العاده ای انجام دادند و از جانب خودم تشکر می‌کنم و هم بازیکنان هم خودشان را نشان می‌دهند.

زنوزی در مورد اینکه خواهش کردنش از شجاعی بازیکن سالاری ممکن است تعبیر شود هم خاطرنشان کرد: مسعود شجاعی واقعاً یک شخصیت ممتازی دارد و ایشان و به همراه دژاگه و حاج صفی و خانزاده بزرگان تیم هستند و شخصیت های بزرگی دارند. این موضوعی که شاید در برخی محافل مطرح شود اصلاً درست نیست و شجاعی واقعاً از وقتی که به همراه چند بازیکن دیگر به تراکتور آمدند کلاس متفاوتی به تیم دادند. یکی از هواداران نوشته بود که باید از شجاعی تشکر کنیم چون در این برهه کمتر کسی خودش را میسوزاند و فدا می کرد و ما هم از قبول این مسئولیت از سوی شجاعی که خودش را به خطر انداخت باید تشکر کنیم و من به نوبه خودم تشکر می‌کنم.

وی در مورد اینکه گفته می‌شود تراکتور افراد را به شکل بدی بدرقه می‌کند هم گفت: ما ترک هستیم و به میهمان نوازی و خوش بدرقه بودن مشهوریم. وقتی یک مربی را می خواهیم و به او می گوییم که هواداران و کارشناسان از شما راضی نیستند و 3 بازی فرصت دارید که امتیازات کافی را باید به دست بیاورید. وقتی ایشان قبول می کند و می‌رود در دومین بازی نتیجه نمی گیرد ما او را صدا می زنیم و می‌گوییم لطفا خودت استعفا بده که از لحاظ شخصیتی زیر سوال نروی ولی او با طعنه و صحبت های ناخوشایند از اتاقش می آید بیرون و می‌گوید خودم با فلانی صحبت می کنم و مدیریت را نا دیده می گیرد. ما در این مدت 2-3 بار بیشتر صحبت نکردیم و حتی یک بار زنگ زدم پاسخگو نبود و خودش هم زنگ نزد و ارتباطی هم نداشتیم. وقتی اینگونه از اتاق خارج می شود و بعد در فرودگاه به او زنگ می زنند گوشی را قطع می کند چه برخوردی انتظار می رود با او داشته باشیم؟ ما فقط اعلام کردیم او اخراج شد.

مالک باشگاه تراکتور با اشاره به تریبون یک طرفه به مدت یک ساعت که در اختیار منصوریان قرار گرفت هم توضیح داد: ببینید. من در مورد بحث هایی که در مورد آن برنامه اتفاق افتاده نمی‌خواهم ورود کنم. در مورد کلیاتی که به نظر درست نبود صحبت می‌کنم. اولا اینکه چرا به مسئولان باشگاه اجازه صحبت کردن داده نشده است و حتی نصیرزاده و دوست دیگرمان به من اسکرین شات فرستادند که حدود 20 بار با برنامه و مسئولین برنامه تماس گرفته شده که اول پاسخ دادند و بعد دیگر پاسخ ندادند تا برنامه یک طرفه جلو برود. من نظرم این بود که یک تیمی در آسیا نتیجه نگرفته بود و به خاطر اینکه آن را از سر رد کنند آمدند تراکتور را وارد حاشیه کردند چون باید مسائل شکست آسیا را بررسی می‌کردند و به خاطر ورود نکردن به آن برای تراکتور حاشیه ساختند. از مجری برنامه اسم نمی‌برم چون اگر اسمش را ببرم باید دهانم را آب بکشم و نمی‌خواهم در موردش صحبت کنم.

زنوزی در ادامه گفت: یک برنامه یک طرفه ایجاد شده که نه مجری آن در حدی است که من پاسخ بدهم و نه میهمان آن در این حد است و آن را آقای نصیرزاده و سایرین پاسخ می‌دهند. این نمی‌شود که شما یک نفر را صدا بزنی برای برنامه ات و این جو را علیه باشگاه دیگر ایجاد کنی. در مورد موضوع دیروز باید بگویم که بنیان دیزل یک مجموعه ورزشی و اقتصادی است و استادیوم شهید سلیمانی هم در آن قرار دارد و کنترل های خاص خودش را دارد. تا روز گذشته در اینجا با اقماض و عبور از خیلی مسائل زیاد کنترلی روی صدا و سیما برای ورود به آن انجام نمی‌شد. وقتی از صدا و سیما نامه می زنند که این افراد برای فیلم برداری وارد می‌شوند باید اسامی افراد و شماره ماشین ها و تجهیزات را برای هیات فوتبال می فرستادند که هیات فوتبال برای باشگاه و باشگاه برای حراست ورزشگاه بفرستد ولی فقط یک نامه کلی فرستادند که آنجا هم یک مجتمع است و آنها هم در کنترل دچار مشکل شدند و اجازه ورود پیدا نکردند. این یک حق طبیعی است که برای ورود به یک مجموعه کنترل انجام شود. یک سری مسئولین از تبریز با من تماس گرفتند و من هم گلایه هایم را مطرح کردم که در تهران رادیو و تلویزیون با ما همکاری نمی کنند. برخی مجریان علیه تراکتور و تیم شهرستانی هستند از جمله همان مجری که نمی خواهم اسمش را بیاورم و این افراد به من قول دادند که به اصطلاح با تهران صحبت می‌کنند که با این افراد برخورد خواهد شد و من هم از حقوق خودم گذشتم و گفتم این ماشین ها را اجازه دهید داخل شوند و کارشان را انجام دهند و دقیقاً این موضوعی بود که اتفاق افتاد ولی متاسفانه دیروز در صدا و سیما به جای اینکه به این موضوع رسیدگی شود، به این پردازش کردند که چرا راه داده نشده و زنوزی خلاف کرده است و.. این بحث متفاوت است که به وقتش به آن خواهیم پرداخت.

وی در مورد اینکه می‌گوید با بردن نام مجری صدا و سیما باید دهانش را آب بکشد و این حرف در واکنش به توهینی بود که به لوگوی تراکتور شده اظهار داشت: لوگوی تراکتور مورد احترام و ستایش همه هواداران است. وقتی درمورد این صحبت می‌شود، مانند این می‌ماند که به یک فرد بگویید شناسنامه‌تان را آب بکشید. ما یک سری اعتقادات دینی و یک سری اعتقادات شخصی داریم. شما به عشق حدود 40 میلیون هم وطن خودتان توهین ‌می‌کنید. ما البته این را پیگیری می‌کنیم. نام تراکتور مورد احترام 40 میلیون نفر است.

زنوزی در مورد بحث مالکیت همزمان دو باشگاه هم گفت: من نه مالک تراکتور هستم، نه ماشین‌سازی. من طرفدار متعصب تیم‌های تبریز و ترک‌نشین هستم، چه تیم قشقایی باشد و چه شمال، جنوب و ارومیه باشد، فرقی نمی‌کند. من به هم زبانان خودم دین دارم و در حال ادا کردن آن هستم. ما ماشین‌سازی را بر سر یک معامله فروختیم که یک سری از کارهایش انجام و یک سری از کارهایش به خاطر عدم عمل به تعهدات‌شان، از نظر ثبت شرکت ها منتقل نشده است که در آینده ای نزدیک انجام می‌شود. ما قبول نداریم که اینها مالکیت مشترک دارند. اگر هم مشترک باشد، چطور شده است که چندین تیم در وزارتخانه های مختلف با مجمع‌شان یکی است. اول بروند آنها را درست کنند و اگر نوبت به ما رسید، آن وقت در خدمت هستیم.

مالک تراکتور در مورد اینکه اعتراضش به بی عدالتی به معنی بی احترامی به هواداران استقلال و پرسپولیس نیست هم گفت: من به تمام هواداران تیم‌های مختلف ایران احترام قائلم. هر کسی مختار است که تیم مورد علاقه خودش را داشته باشد و نمی‌شود آزادی را از کسی گرفت. هواداران ما هم دوست دارد طرفدار تراکتور باشد. من به هیچ هواداری بی احترامی نکردم، اما یک سری از مسئولان از شأن و منزلت هواداران تیم های تهرانی سوء استفاده می‌کنند. این تیم ها به ضررشان است که دولتی و شبه دولتی باشند. این باشگاه‌ها در آینده متوجه این موضوع خواهند شد. این باشگاه‌ها و هواداران‌شان متضرر اصلی هستند. ما دوست داریم رقبای قدرتمندی داشته باشیم. ما در صورتی می توانیم موفق شویم و پیشرفت کنیم که رقبای ما قوی باشند. ما در سال اول تیم خوبی بستیم و رقبا هم مجبور شدند که سطح خودشان را بالا ببرند.

زنوزی در اعتراض به عملکرد صدا و سیما هم خاطرنشان کرد: ما هفته گذشته پرهوادارترین تیم جنوب و آسیای مرکزی شدیم و در صداوسیما هم به این موضوع پرداخته شد که این اتفاق متعلق به ایران بود. چطور بازی یک باشگاه در آسیا را ملی حساب می کنیم، اما وقتی تراکتور پرطرفدارترین تیم آسیا می شود نگاه ملی نداریم؟ آیا تراکتور متعلق به این کشور نیست؟ به این اتفاق باید به شکل شایسته‌ای پرداخته می شد.

وی ادامه داد: یک عده از مجریان صداوسیما سوءاستفاده می‌کنند و عدم راه دادن دوربین ها را به متضرر شدن هواداران ربط می‌دهند. وقتی این بازی ها پخش می شود، نمی‌دانم درآمد صداوسیما چقدر است. من نمی خواهم درمورد پخش تلویزیونی و عدم پرداخت آن صحبت کنم، چون دنبال آن نیستم، اما مسئولان محترم صدای ما را بشنوند. ما دنبال حق پخش نیستیم، اما احترام ما را نگه دارند و از هزینه های ما به خود ما توهین کنند، طاقت نداریم.

ما از حق خودمان می‌گذریم، اما نباید به شعور ما توسط یک سری از عوامل و مجریان صداوسیما توهین شود. من نیازی به حق پخش تلویزیونی ندارم. اگر به ما احترام نگذارند، من هم با مستند قانونی با آیین نامه مسابقات می‌گویم که حق ندارید از بازی ما فیلم برداری و آن را پخش کنید. ما از فدراسیون خواستار مشاهده قراردادشان با صداوسیما شدیم. اگر حرف ما را نشنوند و توهین به تراکتور و هوادارانش ادامه پیدا کند، ما هم مجبوریم که از ماده 22 آیین نامه مسابقات استفاده کنیم. ما دنبال منافع مادی نیستیم و می خواهیم حقوق معنوی هواداران‌مان را به آنها برگردانیم.

زنوزی در مورد ساخت استادیوم اختصاصی تراکتور هم گفت: ساخت استادیوم در اولویت ماست و با شهردار تبریز هم صحبت کردیم. باید از نظر شهرسازی هم در منطقه مناسبی قرار بگیرد که دچار مشکل نشویم. فعلاً دو زمین معرفی کردند که شرایط لازم را نداشت. می خواهیم به محض مشخص شدن زمین، سریعاً اقدام کنیم. بعد از ورود باشگاه به بورس، کارهای این ورزشگاه هم شروع خواهد شد. به هر حال درمورد برنامه های زیرساختی و اقتصادی آقای سیاح توضیحات بیشتری ارائه خواهند داد.

وی در مورد اینکه برخلاف وعده هایش تیم پر ستاره و بدون نقصی بسته نشده است هم توضیح داد: در بازی که مقابل صنعت نفت دیدیم، به نظر من در لیگ چنین بازی انجام نشده بود. قبول دارم که یک سری نقاط ضعف داریم. من یک سری از مسائل نقل و انتقالات را به مسئولان وقت سپردم که این نقاط ضعف را به خوبی پوشش ندادند. در نیم فصل برنامه ریزی خواهیم کرد تا پوشش لازم نسبت به نقاط ضعف مان انجام شود.

زنوزی در مورد بحث قرارداد ایمانل سلیمی هم گفت:  ایمان سلیمی قرارداد خود را یک طرفه فسخ کرده و ما منتظر حکم کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال هستیم. ما می‌توانیم قرارداد را منتشر کنیم، اما او بازیکن مودب و خیلی خوبی است. یک سری افراد مشاوره خوبی به او نداند و قطعاً کار او قانونی نبوده است. در قرارداد او، حق فسخ برای باشگاه خارجی قید شده بود. اگر با باشگاه خارجی قرارداد می‌بستیم، نمی‌توانستیم ادعایی بکنیم. او قبل از اینکه از تراکتور جدا شود، قراردادش را فسخ کرده و احتمال می دهم این رأی به نفع ما صادر شود. قبل از صدور رأی، نزد هواداران از ایمان سلیمی خواهش می کنم که بر سر قراردادش برگردد. اگر حکم صادر شود، ما هم نمی توانیم برای او کاری بکنیم.

مالک تراکتور در رابطه با امضای قرارداد همکاری با بشیکتاش و پاریسن ژرمن هم توضیح داد: هفته آینده با مسئولان باشگاه بشیکتاش جلسه خواهم داشت. ما همکاری اقتصادی و ورزشی با هم همکاری می‌کنیم و ان‌شاءالله اتفاقات خوبی خواهد افتاد. وکیل ما با وکیل باشگاه پاریسن ژرمن در قطر مکاتباتی داشته است که نباید اینها رسانه‌ای می‌شد. فکر می‌کنم در آینده اتفاقات خوبی رقم می‌خورد و ان‌شاءالله اگر بتوانیم این کار را انجام بدهیم، برای اولین بار است که چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد. ما می‌توانیم بازیکنان خوبی را برای لیگ فرانسه ترانسفر کنیم.

زنوزی در مورد تکلیف نهایی سرمربیگری تراکتور هم گفت: در داخل ایران، مربی که جایگزین مسعود شجاعی شود، نداریم. ما باید دنبال راضی کردن مسعود برای قبول این مسئولیت سنگین شود. از هواداران هم می خواهم که با حمایت های‌شان به او دلگرمی بدهند. من و مدیران باشگاه هم تلاش می‌کنیم که با مسعود شجاعی قرارداد بلندمدت ببندیم و خیال هواداران راحت شود. من فوتبال مسعود شجاعی را تمام شده نمی‌دانم و او می تواند دو، سه سال در سطح ممتاز بازی کند. او فوتبال خاصی را ارائه می‌دهد. مسعود شجاعی جزو 5، 6 بازیکن بزرگ ایران است که در دنیا مطرح شده و در سطح اول فوتبال دنیا حضور داشته است. از مسعود شجاعی، اشکان دژاگه و احسان حاج‌صفی تشکر می‌کنم. اینها بازیکنان بزرگی هستند.

زنوزی در پایان خطاب به هواداران گفت: من یک انسان هستم و می توانم اشتباه کنم که از هواداران عذرخواهی می‌کنم. هواداران با اینکه یک مجری چه کاری انجام داده، کاری نداشته باشند. ایران متعلق به همه ماست و همه ما وطن پرست هستیم. مردم آذربایجان همیشه در طول تاریخ برای ایران جان خودشان را داده‌اند. ناملایمتی‌ها و خطای 10 نفر نباید باعث شود که با آنها خارج از آداب رفتار کنیم. ادب و شخصیت مردم آذربایجان معروف است و ان‌شاءالله این خاطیان نیز اصلاح می‌شوند. ما تُرکِ ایران هستیم. از همه شما تشکر می‌کنم. هر کم و کاستی که وجود داشت، با بزرگی خودتان من را ببخشید. ان‌شاءالله سعی می‌کنیم بیشتر به شما خدمت کنیم.

لیگ برتر فوتبال تراکتور محمدرضا زنوزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر