کد خبر: 1014987 A

حرکت ناجوانمردانه مربی بدنساز تیم شهرخودرو یک بار دیگر به ما یادآوری کرد که پیش از رسیدگی به مشکلاتی مثل اشتباهات داوری، باید اقدامی عاجل برای جلوگیری از قربانی شدن اخلاق و جوانمردی در فوتبال انجام شود.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، بیستمین دوره لیگ برتر فوتبال به هفته هشتم خودش رسیده ولی در همین فرصت نسبتاً کوتاهی که فصل در ربع اول خودش قرار دارد انواع و اقسام حاشیه‌هایی که در فوتبال دنیا چند سال یک بار و به ندرت دیده می‌شود را دیده‌ایم و هفته‌ای نبوده که در آن چند بازی جنجالی با اتفاقات نه چندان خوشایند وجود داشته باشد.

از درگیری‌های درون زمین گرفته تا مصاحبه‌های جنجالی مربیان و مدیران سابق و حال حاضر علیه هم و اتهام تمارض ابتلا به کرونا به تیم دیگر و از همه مهم‌تر اشتباهات متعدد و تاثیرگذار داوری که بیش از حد نرمال است و هر هفته به ما یادآوری می‌کند چقدر بیش از هر کشور صاحب فوتبال دیگری نیاز به ورود تکنولوژی‌هایی برای کمک به قضاوت ها هستیم. ولی با همه این مسائل، مهم‌ترین مشکل این روزهای فوتبال ایران هیچکدام از اینها نیست و از همه مهم‌تر مسیر خطرناک و نگران‌ کننده‌ای است که پیش رفتنش و تبدیل آن به یک روش و اپیدمی جدید آینده جالبی را برای فوتبال ما نشان نمی‌دهد و آنهم روی آوردن به مسائل غیر فنی، غیر اخلاقی و ناجوانمردانه برای کسب نتیجه است.

فوتبال در کنار سرگرم کننده بودنش یک ورزش است و هدف ورزش از سالیان دور و در سراسر دنیا پرورش جسم و روح است و توجه و پرورش ارزش‌های اخلاقی و جوانمردی و تلاش برای گسترش آن در سطح جامعه. موارد متعددی در تاریخ فوتبال به یاد داریم که هم اتفاقات مثبتی در آن رقم خورده و بعضاً مواردی هم بوده که اخلاق و جوانمردی قربانی کسب نتایج شدند ولی ویژگی بارز تمام این ها کمرنگ شدن آن نتیجه و برتری امتیازی و ماندگاری اتفاقاتی بوده که نشان از جوانمردی یا ناجوانمردانه بودن یک اتفاق در زمین مسابقه داشته است. هنوز میروسلاو کلوزه آلمانی که یکی از بهترین گلزنان تاریخ فوتبال این کشور است را به اعتراف خطا بودن گلش در ترکیب لاتزیو به یاد می‌آورند. یا امید ابراهیمی، هافبک ایرانی که در ترکیب سپاهان و در بازی با النصر پشت ضربه پنالتی ای قرار گرفت که در شرایط نادرست به دست آمده بود و توپ را به آرامی به سمت دروازه بان قِل داد. مثال دیگرش امین متوسل زاده است که در ترکیب مقاومت سپاسی جلوی استیل آذین وقتی دید بازیکن حریف روی زمین افتاده، موقعیت صد در صد گل خود را استفاده نکرد و توپ را به بیرون فرستاد.

موارد بی‌شماری از این دست وجود دارد که قطعاً در تاریخ فوتبال ماندگار خواهند شد ولی افسوس که این موارد یک روی فوتبال هستند و روی زشت دیگری دارد که متاسفانه تعدادش هم کم نیست و در دقایق‌ پایانی دیدار شهرخودرو مقابل آلومینیوم شاهد یکی از بدترین‌هایش بودیم.

توپ به سمتی می‌رفت که می‌توانست یک موقعیت ایده‌آل برای آلومینیوم مقابل تیم ۱۰ نفره شهرخودرو در ضدحمله شکل دهد و از آن توپ هایی بود شانس مناسبی برای شاگردان رسول خطیبی شکل می‌دهد تا با اندوخته‌ای بیش از یک امتیاز از حریف باتجربه خود در مشهد دشت کنند. 2 امتیاز از یک تیم گرفته شد و یک امتیاز در اختیار تیم دیگر ماند. آخر فصل این یک امتیاز و آن دو امتیاز را محاسبه کنید و در جایگاه دو تیم در جدول تاثیر بدهید. اگر در بحث سقوط و کسب سهمیه این امتیازها تاثیرگذار باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ خیلی راحت یک تیم به جای تیم دیگر ممکن است راهی لیگ یک شود و یک تیم به جای تیم دیگر بالفرض سهمیه آسیایی می‌گیرد. حق مردم یک شهر با از دست رفتن سهمیه شان پایمال خواهد شد. موقعیت شغلی یک مربی و اعتبارش خدشه‌دار می‌شود و در رزومه و آینده بازیکنان تاثیرگذار است. این را بگذارید کنار آن چند میلیارد سرمایه‌گذاری که تحت تاثیر یک حرکت غیر ورزشی قرار گرفته است. آیا هنوز می‌توانیم با یک کارت قرمز و بالفرض چند جلسه و حتی چند ماه محرومیت یک بدنساز که شاید بود و نبودش روی نیمکت فرقی به حال تیم نداشته باشد برخوردی متناسب با یک تخلف داشته باشیم؟

شوت کردن یک توپ اضافه به زمین در شرایطی که تیمت در خطر گل خوردن قرار دارد یک کارکشتگی بزرگ برای ممانعت از دریافت گل محسوب می‌شود اما قطعا می‌توان از آن به عنوان یک رفتار غیر جوانمردانه و زشت یاد کرد که تا سالیان سال در رزومه اخلاقی این مربی از آن یاد خواهد شد. 

به ویدیوی مربوط به آن اتفاق بار دیگر دقت کنید. شخص خاطی که حالا مدعی است رفتارش حاصل یک عصبانیت لحظه‌ای بابت اعتراض به داور بوده و تعمدی بابت گرفتن فرصت گلزنی از حریف نداشته، بعد از ارتکاب به این رفتار نادرست حتی به کارت قرمزی که داور به او داده و کمترین حقش است هم معترض است.

 

از مهدی رحمتی که در اول راه مربیگری قرار دارد و همه او را در دوران بازی به عنوان فردی اخلاق‌مدار می‌شناسند انتظار می‌رود که کادرفنی‌اش نیز رفتار جوانمردانه و فیرپلی فوتبالی را رعایت کنند و امیدواریم در فوتبال ما که قطعا کاستی‌های زیادی دارید، حداقل اخلاق‌مداری همچنان در اولویت قرار گیرد. 

حجم ویدئو: 1.94M | زمان ویدئو: 00:01:48
آلومینیوم اراک مهدی رحمتی علی اصغر قربانعلی پور شهرخودرو مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر