کد خبر: 254763 A

اعتراض صنفی کارگران معدن کوشک به سومین روز کشیده شد؛

«در پایان دومین روز از اعتراض کارگران معدن کوشک دستگاه ثبت ساعت ورود و خروج توسط عوامل کارفرما برداشته شد تا ایام اعتراض کارگران معترض به عنوان غیبت محسوب شود».

اعتراض ۲۵۰ نفر از کارگران معدن کوشک بافق در حالی وارد سومین روز خود شده است که به گفتهٔ کارگران، از صبح امروز «دوشنبه، چهارم اسفند ماه» کار در بخش‌های مختلف معدن متوقف شده و کارگران دست از کار کشیده‌اند.

کارگران معترض معدن کوشک که از دو روز گذشته در حمایت از همکاران اخراجی خود تولید را متوقف کرده و اجتماعات اعتراضی برپا کرده بودند، به ایلنا گفته‌اند: در ادامه اعتراضات صنفی دو روز گذشته،از دیشب(یکشنبه، سوم اسفند) دستگاه ثبت ورود خروج کارگران توسط عوامل کارفرما برداشته شده است تا روزهایی که کارگران معترض کار را متوقف کرده‌اند به عنوان غیبت برای آنان محسوب شود.

یکی از این کارگران در این باره گفت: یکی از دلایل اعتراض سه روز گذشته کارگران از یکسو واکنش به اخراج ۱۷ نفر از همکارانمان است و از سوی دیگر پاسخی به محقق نشدن وعده‌هایی است که توسط کارفرما در خصوص حذف غیبت‌های مربوط به اعتراضات دو ماه گذشته داده شده بود.

وی ادامه داد:دو ماه پیش، در روز‌هایی که کارگران معدن در واکنش به تعویق پرداخت مطالبات خود اعتصاب کرده بودند، واحد اداری این معدن برای تمامی کارگران ۴ روز آخر آذر و ۶ روز اول دی را غیبت محاسبه کرده است. این در حالیست که بنا بر ادعای این کارگر، کارفرما در جلسه شورای تامین وعده کرده بود که غیبت کارگران در روزهای اعتراضات را حذف می‌کند.

یکی از کارگران معدن کوشکبه به خبرنگار ایلنا گفت: اعتراض دسته جمعی کارگران معدن کوشک در واقع پس از اخراج ۱۷ نفر از کارگران صورت گرفت که ابتدای ماه جاری(اسفند ماه) توسط کارفرما از کار اخراج شدند.

به گفتهٔ کارگران از این ۱۷ نفر از جمله ۱۲ نفر کارگرانی بودند که پس از اعتراضات صنفی در آذر ماه سال جاری ابتدا توسط کارفرما از کار اخراج و مجددا به کار بازگشته بودند اما همزمان با موج جدید اخراج‌ها ۵ کارگر دیگر نیز همراه آنها اخراج شده‌اند.

این کارگران در معادن زیرزمینی و روباز در بخش‌های انتظامات، سنگ شکن و… مشغول به کار بودند. کارفرما با این بهانه که این کارگران در جریان اعتراضات کارگری آذر و دی ماه دست داشته و فراهم کننده زمینه اغتشاش و ناامنی در معدن بوده‌اند آن‌ها اخراج کرده است.

به گفتهٔ کارگران، شرایط معدن کوشک اصلا مناسب نیست. هیچکدام از وعده‌هایی که با وساطت اداره کار در زمان اعتراضات آذرماه توسط کارفرما به آنها داده شده بود عملی نشده و وضعیت معدن هنوز به‌‌ همان روال قبلی دوماه پیش ادامه دارد.

کارگران می‌گویند یکی از مطالبات، کارگران معدن کوشک تشکیل انجمن صنفی بود؛ درخواست تشکیل انجمن صنفی به اداره کار رسید اما شنیده‌ها حکایت از این دارد که کارفرمای معدن کوشک راضی به تشکیل انجمن صنفی کارگران نیست و شدیدا با تشکل آن مخالفت کرده است.

یکی از کارگران معد ن کوشک در همین رابطه به ایلنا گفت: یکی از خواسته‌های اصلی ما تشکیل انجمن صنفی برای کارگران بود و قرار بود انتخاباتمان هم در ۶ اسفند ماه برگزار شود اماچون بیشتر نامزدان شرکت در این انتخابات صنفی از کارگران اخراجی هستند، برگزاری انتخابات بعید به نظر می‌رسد. به گفتهٔ این کارگر، سنگ اندازی‌های کارفرما در راه تشکیل انجمن صنفی کارگری باعثشد تا به نتیجه رسیدن مطالبات صنفی کارگران کوشک به تعویق بیفتد.

عمده‌ترین مطالبات کارگران معدن کوشک بافق اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، توجه به مسائل رفاهی و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در محل معدن، پرداخت حق سختی کار و حق پله و تونل، حق جذب سرب و هزینه‌های غذایی، برخورداری از امنیت شغلی و افزایش مدت قراردادهای منعقده، عدم استفاده از دستگاه‌های فرسوده در معدن و همچنین استاندارد سازی سیستم‌های برق و آب و تهویه و نامناسب بودن امکانات خانه بهداشت، پرداخت اضافه کاری طبق قانون و مواردی از این دست عنوان شده بود

کارگران می‌گویند نه تنها هیچ یک از این مطالبات به نتیجه نرسیده بلکه در برخی موارد اوضاع بد‌تر از قبل شده است. یکی از کارگران درباره به نتیجه نرسیدن پیگیری مطالبات صنفیشان گفت: قبل از جریان اعتراضات کارگران در دو ماههٔ گذشته، قرارداد‌ها سه ماه بسته می‌شد اما بعد از آن قرارداد‌ها را به صورت یک ماهه می‌بندند و حقوق و دستمزد کارگران هم، هم اکنون با تعویق دو ماهه مواجه است.

به گفتهٔ منابع آگاه این کارگران اخراجی از طریق اداره کار یزد و استانداری یزد و فرماندرای بافق و سایر نهادهای ذیربط پیگیر مطالباتشان هستند اما تاکنون هیچ واکنشی از سوی مقام‌های مسول جهت پیگیری خواسته‌های آنان صورت نگرفته است.

با تجمع و اعتراض مشکلی حل نمی شود

در همین حال فرماندار بافق ضمن اظهار بی اطلاعی از تعویق دو ماهه در پرداخت مطالبات حقوقی کارگران معدن کوشک گفت: طبق شنیده های ما تنها حقوق بهمن ماه به کارگران پرداخت نشده و آن هم قرار است تا چند روز آینده پرداخت شود.

مهدی طلایی مقدم فرماندار بافق درباره روند پیگیری مطالبات کارگران اخراجی معدن کوشک گفت: این کارگران اخراج نشده‌اند و تنها قراردادشان تمدید نشده است که در این مورد هم ما در حال پیگیری هستیم تا شرایط بازگشت به کارشان فراهم شود.

این مقام دولتی ضمن تاکید بر اینکه کار‌ها باید از مجاری قانونی پیگیری شود گفت: بعضی از خواسته‌ها در چارچوب قانون نیست و در نتیجه برگزاری تجمع و اعتصاب مشکلی را حل نمی‌کند، و بهتر است کار‌ها روی روال قانونی پیش برود تا کارگران هم به مطالباتشان برسند. کارگران باید مطالباتشان را از طریق اداره کار پیگیری کنند تا در ‌‌نهایت در صورتجلسه کمیسیون کارگری شهرستان مطرح شود و ما در آنجا به عنوان مدافع کارگر از حقوقش دفاع خواهیم کرد.

وی از پیگیری اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در معدن سرب و روی کوشک خبر داد و گفت: فرمانداری از طریق اداره کار در حال پیگیری اجرای طرح طبقه بندی مشاغل که یکی از مطالبات اصلی کارگران معدن کوشک است، قرار دارد و طبق وعده‌های کارفرما باید این مطالبات هرچه سریع‌تر به نتیجه برسد.

کارگران معدن کوشک بافق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر