کد خبر: 237592 A

سه روز پس از آغاز اعتراض مقابل کارخانه:

«کارگران اخراجی از اول این هفته مقابل درب اصلی کارخانه تجمع می‌کردند تا اینکه کارفرما عصر دیروز با وساطت نمایندگان مجلس با بازگشت به کار آن‌ها موافقت کرد.»

بازگشت به کار ۴۰ کارگر اخراجی فولاد آذربایجان پس از تجمع سه روزه این کارگران مقابل کارخانه به جواب معاینات طب صنعتی و آزمایشات مربوطه منوط شد.

منابع کارگری ایلنا گزارش داده‌اند نزدیک به ۴۰ کارگر پیمانی فولاد آذربایجان در پایان آذر ماه، همزمان با واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی، در پی اتمام قرارداد کارشان اخراج شدند.

بر اساس این گزارش، کارگران اخراجی از اول این هفته مقابل درب اصلی کارخانه تجمع می‌کردند تا اینکه کارفرما عصر دیروز با وساطت نمایندگان مجلس با بازگشت به کار این کارگران به صورت مشروط موافقت کرد.

منابع ایلنا می‌گویند کارفرما انعقاد قرارداد جدید با کارگران اخراجی را به جواب معاینات طب سنتی و آزمایشات خون، ادرار، ریه، قلب، چشم، گوش و… منوط کرده است.

در همین رابطه، یکی از کارگران اخراجی که نخواست نامش فاش شود گفت: بسیاری از کارگران فولاد آذربایجان سال‌ها سابقه کار دارند. دستگاه‌های خط تولید این کارخانه سر و صدای وحشتناکی دارند و اگر کارگری برای چندین سال با این دستگاه‌ها کار کند شنوایی‌اش قطعا ضعیف می‌شود.

او افزود: بنابراین انجام این آزمایشات برای کارگرانی که سال هاست در کارخانه کار می‌کنند لزومی ندارد و برای مثال اگر کارگری شنوایی‌اش ضعیف شده باشد در این سال‌ها و بر اثر سر و صدای خط تولید ضعیف شده است.

این کارگر ناراضی همچنین گفت: کارگران فقط برای آنکه کار خود را از دست ندهند به انجام این آزمایشات تن داده‌اند.

گفتنی است ۲۴۱ کارگر رسمی و ۳۳۰ کارگر پیمانی در کارخانه فولاد آذربایجانمشغول به کارندو بر اساس مصوبه شورای تامین، کارفرمای خصوصی این واحد تولیدی حق ندارند کارگری را اخراج کند.

آذربایجان شرقی کارگران فولاد آذربایجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر