کد خبر: 246983 A

رئیس مجلس شورای اسلامی؛

جامعه روحانیت، نباید دولتی شود و استقلال حوزه‌های علمیه باید حفظ شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی، شب گذشته در دیدار ائمه جماعات استان همدان که در دفتر امام جمعه همدان برگزار شد، با تأکید بر اینکه استقلال حوزه‌های علمیه باید حفظ شود، گفت: جامعه روحانیت نباید دولتی شود و استقلال حوزه‌های علمیه باید حفظ شود.
به گزارش ایلنا از همدان، علی لاریجانی با بیان اینکه در گذشته در زمینه فرهنگی، سازمان‌هایی وجود داشتند که امور فرهنگی را سازماندهی می‌کردند و مردم از آن‌ها استفاده می‌کردند، خاطرنشان کرد: در دنیای غرب این نهاد‌ها را تضعیف کردند و با مسائلی که با توجه به امکانات امروزی به وجود آمده، رو‌به‌رو شدند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه اگر افراد از لحاظ مبانی دینی قوی نباشند، منفعل خواهند شد، گفت: اگر زمینه‌های ایمانی در افراد و آگاهی‌های دینی قوی و اطلاعات دینی به خوبی شکل گیرد، از امکانات می‌توانند به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه باید بودجه لازم برای ساختن ساختمان‌های حوزه علمیه در نظر گرفته شده، گفت: البته سازمان روحانیت نباید زیر نظر دولت باشد.

لاریجانی با بیان اینکه تغییر شرایط فرهنگی به زمان زیادی نیاز دارد، خاطر نشان کرد: هیاهوهای سیاسی در منطقه و مسائل کشور نباید ذهن ما را از آگاهی‌بخشی دینی به شیوه‌های گذشته جدا کند.

وی در ادامه تأکید کرد: هیاهوهای سیاسی در منطقه و حتی کشور نباید ذهن‌ها را از ماموریت اندیشه بخشی و معارف جدا کند، در این زمینه نیازمند حرکت‌های اسلامی هستیم.

لاریجانی با بیان اینکه تحولاتی که در مسائل فرهنگی کشور روی می‌دهد، ایجاد کننده شرایطی است، گفت: تحول و دسترسی به اطلاعات در جهان، یک نوع سر درگمی در شرایط اطلاع رسانی ایجاد کرده و فرقه گرایی در جوامع گوناگون شکل گرفته و آشفتگی ایجاد کرده است.

وی افزود: شبکه‌های اجتماعی شرایط جدیدی در جهان ایجاد کرده‌اند و آنچه ما را از آسیب‌های آن صیانت می‌کند، فرهنگ و جریان اصیل اسلامی است، شبکه‌های اجتماعی هم می‌توانند مردم را منفعل و هم توانمند کنند. به‌طوریکه اگر در زمینه ایمان قوی نباشیم تاثیر می‌پذیریم که در این زمینه روحانیت نقش مهمی دارند.

لاریجانی ضمن تأکید بر اینکه سازمان روحانیت مسئولیت اسلام‌شناسی را برعهده دارد، گفت: برخی مساجد استان همدان در روستا‌ها روحانی ندارند که برای حل آن سازماندهی باید صورت گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت مبارزه با اشرافی‌گری بعنوان خصلتی ناپسند، یادآور شد: روحانیت باید سازمان داشته باشد چراکه در برخی روستا‌ها حتی برای دفن میت نیز روحانی وجود ندارد در حالیکه در ابعاد مختلف باید دین مردم حفظ شود.

وی در ادامه با بیان اینکه طی ۳۵ سال اخیر در زمینه تقویت اقتصاد کشور کارهایی انجام شده اما اقتصاد کشور متناسب با پیشرفت‌ها در زمینه‌های دیپلماتیک، سیاسی و فرهنگی نیست، گفت: باید اقتصاد اسلامی دنبال شود.

استقلال اقتصاد امام جمعه جامعه جهان حوزه علمیه حوزه های علمیه دین شبکه های اجتماعی مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر