کد خبر: 205110 A

معاون علمی فناوری رئیس‌جمهور:

اشتغال یکی از اولویت‌های اقتصاد دانش بنیان است و دانشگاه‌ها با استفاده از اقتصاد دانش بنیان باید به سمت درآمدزایی پژوهش پیش بروند و وابستگی خود را به بودجه دولتی از بین ببرند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در دومین جشنواره برترین‌های پارک علم فناوری استان همدان گفت: بزرگ‌ترین مشکل اقتصاد دانش بنیان را فرهنگ اتکا به درآمد نفتی دانست و گفت: اقتصاد ایران وابسته به فروش نفت بوده به همین دلیل تاکنون نیاز به تولیدات داخلی احساس نشده و این فرهنگ باید تغییر کند.
به گزارش ایلنا، سورنا ستاری با اشاره به ظرفیت‌های علمی استان همدان اظهار کرد: باید ساختار اقتصاد دانش بنیان تغییر کند چرا که این تغییر سبب تحولی بزرگ در اقتصاد کشور می‌شود و پارک علم و فناوری استان قطعا پایه اصلی اقتصاد دانش‌بنیان است.

ستاری با بیان اینکه اکثر بیکاران کشور تحصیلکرده هستند، تصریح کرد: روش‌های غلط گذشته در دانشگاه‌ها در حوزه پژوهشی دانشگاه‌ها باید تغییر کند چرا که در بحثعلم و فناوری مشکل نه پول و نه دانش است بلکه فرهنگ متکی به درآمد نفتی است که باید اصلاح شود.

وی ادامه داد: ما تاکنون اصول تجارت را بلد نبوده‌ایم و اقتصاد کشور بر پایه درآمد نفت بوده است در حالی که در پژوهش‌ها موفق هستیم و باید بر اصول بازار تمرین کنیم.

معاون علمی فناوری ریاست جمهور از ایجاد صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد و گفت: همچنین قانون معافیت مالیاتی برای پژوهشگران مصوب شده به طوری که پژوهشگرانی که اقدام به ایجاد اشتغال کنند تا ۱۵ سال از معافیت مالیاتی برخوردار می‌شوند.
ستاری در پایان گفت: مهم‌ترین مسئله در پژوهش‌های تجاری مسئله فرهنگی است که باید اصلاح شود و جهت‌گیری استان به سمت اقتصاد دانش‌بنیان باشد.

اقتصاد اقتصاد ایران اقتصاد کشور بودجه پول درآمد رئیس جمهور علم و فناوری فناوری نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر