کد خبر: 839876 A

در نشست مومنی با اعضای اتاق بازرگانی هرمزگان مطرح شد؛

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با اعضای اتاق بازرگانی استان هرمزگان دیدار کرد.

 به گزارش ایلنا از هرمزگان، در این نشست که با حضور رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، معاونین و مدیران این سازمان با اعضای اتاق بازرگانی استان هرمزگان برگزار شد، محورهای گسترش فعالیت های اقتصادی داخلی و خارجی  و نقش جزیره قشم در توسعه درآمدهای استان هرمزگان، مورد بررسی قرار گرفت.

حمیدرضا مومنی با استقبال از حضور اعضای اتاق بازرگانی استان هرمزگان، از آمادگی منطقه آزاد قشم برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی بین این منطقه آزاد و استان خبر داد و بیان داشت: قشم با داشتن دو اسکله حمل و نقل دریایی، دو شهرک صنعتی و تسهیلات یک منطقه آزاد، درگاهی برای گسترش فعالیت های اقتصادی و تجاری در بخش صادرات به داخل و خارج کشور است.

وی افزود: استفاده از ظرفیت قشم در مسیر توسعه اقتصادی استان به واسطه اتاق بازرگانی به توانمندسازی و حضور پررنگ بخش خصوصی کمک کرده و موجب افزایش بهره وری از ظرفیت کشورهای همسایه خواهد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با تاکید بر لزوم حضور اتاق بازرگانی در قشم گفت: این منطقه آزاد می تواند الگویی برای پیاده سازی طرح های تعاملی با بخش خصوصی بوده و به عنوان تسهیلگر به پیشرفت کارها توسط بخش خصوصی کمک کند. مومنی بر لزوم همکاری سازمان منطقه آزاد قشم و اتاق بازرگانی هرمزگان تاکید کرد و ادامه داد: این دو بخش باید در قالب یک تیم و به صورت مشترک برای توسعه اقتصادی استان گام بردارند.

وی با اشاره به مزایای سرمایه گذاری در مناطق آزاد گفت: معافیت مالیاتی، آزادی مشارکت سرمایه گذاری خارجی تا سقف 100%، معافیت از پرداخت حقوق گمرکی و کاهش قیمت تمام شده محصولات تولیدی بخشی از این امتیازات است.

 مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم افزود: ایجاد زمینه مناسب برای تنظیم بازارکار از طریق حضور فعال سرمایه گذاران و تولیدکنندگان داخلی و خارجی در بازارهای جهانی و منطقه ای در راه کسب درآمدهای ارزی نیز یکی دیگر از وظایف مناطق آزاد است که سرمایه گذاری در این مناطق را توجیه پذیر می کند.

موسی بدیعی، دبیر کل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی بندرعباس، نیز با اشاره به تاریخ فعالیت های این مجموعه گفت: 82 سال از زمان تاسیس اتاق بازرگانی استان هرمزگان می گذرد و این مجموعه یکی از باسابقه ترین اتاق های بازرگانی کشور است.

وی خواستار ارتقاء سطح خدمات اتاق بازرگانی استان در قشم شد و ادامه داد: در حال حاضر اعضای این اتاق 150 نفر هستند که با برنامه ریزی برای همکاری بیشتر با منطقه آزاد قشم و تاسیس دفتری در این منطقه، این تعداد را به 500 نفر افزایش خواهیم داد.

بدیعی، از راه اندازی پایگاه مرکزی اتاق بازرگانی استان در منطقه آزاد قشم به عنوان ظرفیتی ارزنده برای تعاملات با هیات های خارجی یاد کرد و بیان داشت: قشم  قطبی ارزشمند برای گسترش ارتباطات استان هرمزگان با کشورهای خارجی است و باید به پایلوت توسعه روابط اقتصادی در سطح استان تبدیل شود.

براساس ادبیات توسعه اقتصادی، تجارت آزاد یکی از عوامل عمده تاثیرگذار بر رشد اقتصادی است و از این رو، نقش مناطق آزاد تجاری در راستای توسعه تجارت به ویژه در حوزه صادرات به خارج از کشور و  ارزآوری بسیار حائز اهمیت است.

استان هرمزگان با داشتن دو منطقه آزاد تجاری و ظرفیت ارزنده حمل و نقل دریایی با کمترین هزینه، یکی از بزرگ ترین درگاه های صادرات  تولیدات کشور به خارج است.

سیاست های منطقه آزاد قشم در راستای فرامین مقام معظم رهبری و کمک به رونق تولید ملی باعث شده تا این منطقه با فراهم کردن مزیت های نسبی برای بخش خصوصی و علاقمندان به سرمایه گذاری در صنایع مختلفی همچون؛ حمل نفت، گاز و انرژی، گردشگری و حمل و نقل دریایی درگاهی ایمن برای توسعه صنایع تولیدی و درآمدزایی درون و برون مرزی باشد.

گفتنی است، این نشست مشترک با حضور رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، اعضای هیات مدیره، معاونین و مدیران این سازمان و موسی بدیعی، دبیرکل اتاق بازرگانی استان هرمزگان، حمید طیبی، عضو هیات نمایندگان، حسن روحانی تازیانی، نایب رییس اول و محمد آشینه، خزانه دار اتاق بازرگانی استان، روز چهارشنبه 6 آذر ماه برگزار شد.

اقتصاد بهره وری قشم گاز هرمزگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر