کد خبر: 953399 A

موقعیت جغرافیایی ویژه ایران و وجود بیش از 5800 کیلومتر سواحل کشور در شمال و جنوب و نیز توسعه روز افزون فعالیت های دریایی و رویکرد توسعه دریا محور کشور شرایط ویژه ای را از منظر تعدد و تنوع سازه های ساحلی و فراساحلی فراهم کرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، در این میان شرکت‌های فعال در این حوزه نیز نقش غیر قابل انکاری در بومی سازی فناوری‌های مرتبط و قطع وابستگی به خارج در دوران تحریم و در حوزه سازه های دریایی و تاسیسات فراساحلی داشته‌اند به نحوی که سازه‌های دریایی که جز مهندسی پیشرفته دنیا محسوب می‌شود اینکه توسط مهندسین ایرانی و بدون حضور خارجی طراحی و ساخته می‌شود.

از شرکت‌های مطرح این حوزه می‌توان شرکت توسعه سازه‌های دریایی تسدید را نام برد. این شرکت در سال 1381 تاسیس شده است و سهامداران اصلی آن گروه صنعتی سدید و شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران هستند. این شرکت  پیمانکار عمومی فعال در اجرای پروژه‌های نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی بصورت (EPC) و یا Turnkey در بخش خشکی و فراساحل است که ساخت ۱۱ جاکت نفتی که یکی از آن‌ها بزرگترین سکوی نفتی خاورمیانه است و همچنین اجرای خطوط لوله و کابل‌گذاری زیردریایی مناطق نفتی رشادت-ایلام و سلمان-ابوذر و نوروز را در کارنامه خود دارد.

ناجی سعدونی مدیرعامل این شرکت در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به پروژه‌های اجراشده‌ این شرکت گفت: پروژه‌هایی همچون اجرای خطوط لوله فولادی واحد لخته‌گیری تاسیسات فشار گاز سلمان، ساخت پل‌ها، سه پایه‌ها و مشعل‌های فازهای ۹و۱۰ پارس جنوبی، موتور ژنراتور گازسوز به همراه سیستم بازیافت حرارت (CHP)، احداث خط لوله ۱۶ اینچ حدفاصل آبادان تا نظامیه اهواز، توسعه و نوسازی جاکت‌های میدان نفتی رشادت، طرح اضطراری توسعه سکوی هنگام، ساخت جاکت‌ میدان گازی هنگام، ساخت جاکت های میدان نفتی فروزان، ساخت جاکت های فاز ۱۹ پارس جنوبی و بسیاری از پروژه های مشابه توسط شرکت تسدید انجام و تحویل داده شده است. از جمله پروژهای ویژه سال‌های اخیر پروژه نصب و راه‌اندازی گوی شناور(spm) یکصد هزار تنی در بندر سیراف است که تماما توسط مهندسین و کارشناسان این مجموعه و با موفقیت به انجام رسید.

وی در ادامه بر چالش های پیش روی شرکت در مقطع فعلی تاکید کرد و کاهش بودجه عمرانی کشور و به تبع آن  کاهش پروژه های فراساحلی را برشمرد.

سعدونی در ادامه گفت: در این راستا و بر اساس استراتژی متنوع سازی سبد کسب و کار شرکت، مقرر شد تسدید در حوزه نگهداری و بهره برداری پالایشگاهی ورود کند. که در این حوزه نیز به حول و قوه الهی موفقیت چشمگیری حاصل شده و پروژه های بهره برداری و تعمیر و نگهداری پالایشگاه ششم پارس جنوبی، پالایشگاه گازی فجر جم و پالایشگاه فراورش گازی هنگام واخیرا خدمات عملیات صنعتی پالایشگاه ششم مجتمع گاز پارس جنوبی به ارزش 1830 میلیارد  ریال  در دستور کار قرار دارد."

سعدونی در پایان اظهار امیدواری کرد: علی رغم تحریم های ظالمانه، بهره برداری از منابع و ذخایر نفت و گاز دریایی به ویژه میادین مشترک بهبود یابد وشاهد توسعه هرچه بیشتر این بخش با حضور شرکتها و فناوری بومی و داخلی باشیم.

ایران فناوری کسب و کار نفت و گاز نوروز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر