کد خبر: 948482 A

دپارتمان تحقیقات و توسعه بازار گروه صنعتی سدید؛

انرژی ژئوترمال (زمین گرمایی) به وفور در دسترس بوده و بدون آلودگی است. گرمای موجود در گوشته (Mantle) زمین که به داخل پوسته نفوذ می‌کند و موجب ایجاد مشکل برای حفاری‌های عمیق می‌شود، نقطه عطف جدیدی در بحث انرژی‌های تجدید پذیر است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، با این وجود ، شرکت های نفت و گاز تا حدودی تمایلی به پذیرش آن ندارند. البته انرژی زمین گرمایی فقط از نظر توجه رسانه ها به آن جدید است. محققان - از جمله فعالان صنعت نفت و گاز - چندین دهه بر روی فن آوری هایی کار کرده اند تا گرما را از زمین استخراج کنند و مستقیماً از آن استفاده کرده و یا به برق تبدیل کنند. اکنون با پیشرفت این فناوری ها و تغییرات جهانی، افکارعمومی بیش از پیش بر جایگزین های سوخت فسیلی متمرکز شده است.

برای صنعت نفت، انرژی زمین گرمایی جایگزینی است که از دید فنی، بیشترین همبستگی را دارد. هر دو استخراج نفت و انرژی زمین گرمایی نیازمند حفاری هستند، بنابراین واضح است که می توان از تجربیات متخصصان صنعت نفت و گاز در این حوزه استفاده کرد. در واقع ، فناوری مورد استفاده برای استخراج گرما در حال حاضر بسیار شبیه به فناوری مورد استفاده برای استخراج نفت و گاز است. با این وجود، کمتر می شنویم که  غول های نفتی  مبالغ میلیاردی برای اکتشافات زمین گرمایی اختصاص دهند.

البته یک دلیل این موضوع این است که شرایط کنونی برای سرمایه گذاری عمده در کسب و کار جدید مساعد نیست. به عقیده بسیاری اکنون زمان انتظار برای عبور از بحران است. با این حال برخی دیگر معتقدند اکنون بهترین زمان برای متنوع سازی و حضور در کسب و کار جدید است. انرژی زمین گرمایی می تواند یک راه حل  مناسب باشد. اینجاست که چالش های انرژی زمین گرمایی آشکار می شود.

به گفته دیو واترز، مدیر و مشاور زمین شناسی شرکت Paetoro Consulting، یکی از این چالش ها، دوره زمانی است که برای کسب درآمد از زمین گرمایی مورد  نیاز است. وی در اظهارات خود در کنفرانس  Pivot2020 که اوایل این ماه  برگزار شد و در مورد حال و آینده انرژی زمین گرمایی  بحث شد،  تعدادی از چالش های این صنعت را ذکر کرد.

کسب درآمد یکی از این چالش ها بود. واترز اظهار داشت: حقیقت این است تا کنون کسب سود  در مقیاس های زمانی کوتاه مدت (کمتر از 5 سال) در بخش  زمین گرمایی از آنچه که در گذشته  برای نفت و گاز وجود بوده است،  مشکل تر بوده است. سرمایه گذاران بجای بازه زمانی طولانی و سرمایه گذاری کم حجم به طور منطقی بازه زمانی کمتر و میزان سرمایه گذاری و سود بیشتر را انتخاب می کنند.

با این حال، به نظر می رسد دوران رونق نفت در آستانه اتمام است. حتی اوپک نیز به این موضوع واقف است. نفت برای همیشه وجود نخواهد داشت. بنابراین از دید بلند مدت این صنعت می باید در انتظارات خود در خصوص نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بازنگری کند. بعلاوه، فناوری استخراج انرژی زمین گرمایی در حال پیشرفت است. شرکت Sage Geosystems ادعا دارد می تواند از نمونه اولیه طراحی شده توسط این شرکت به یک سیستم  استخراج حرارت در مقیاس صنعتی که توانایی تغذیه یک نیروگاه 10 مگاواتی دارد، در عرض سه سال دست یابد. ضمنا این شرکت  توسط دو شرکت قدیمی  فعال در صنعت نفت و گاز تاسیس شده است.

چالش دیگر میزان بالای هزینه های اولیه برای توسعه یک سیستم انرژی زمین گرمایی است. این یک مشکل اساسی برای صنعت نفت و گاز به ویژه در شرایط فعلی  است. مورد بعدی عدم اطمینان در این حوزه است. برای توسعه نیروگاه بادی و خورشیدی نیازی به صرف میلیون ها دلار به منظور مشخص کردن اینکه آیا منبع انرژی وجود دارد و یا نه نیست. خورشید را همه در آسمان می بینند و باد را همه افراد حس می کنند ولی  دما و نفوذپذیری سنگی که 3 کیلومتر زیر زمین است به این شکل نیست.  

اینها چالش هایی است که انرژی زمین گرمایی باید به طریقی بر آنها غلبه کند تا  مزایای آن - دوام و پایداری، عدم آلودگی - به چشم بیایند. نکته مثبت قضیه مورد حمایت قرار گرفتن این حوزه است. وزارت انرژی ایالات متحده  در اوایل هفته جاری اعلام کرد که 28 میلیون دلار برای پنج پروژه انرژی زمین گرمایی اختصاص داده است. سرمایه گذاران خصوصی نیز از حامیان بالقوه  این فناوری هستند. انرژی بادی و خورشیدی ارزان تر هستند، ولیکن به شرایط محیطی وابسته بوده و پیوسته نیستند و طول عمر محدودی دارند. در بحث انرژی زمین گرمایی، طول عمر چاه نامحدود بوده و نیازی به بازیافت آن نیست.

منبع: اویل پرایس

تدوین و ترجمه: دپارتمان تحقیقات و توسعه بازار گروه صنعتی سدید

 

 

 

 

 

انرژی زمین گرمایی تغذیه رسانه زمین زمین شناسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر