کد خبر: 780266 A

مدیرعامل شرکت فاضلاب تهران گفت: برای تکمیل طرح فاضلاب تهران هدف پنج‌ساله‌ای تعیین کرده‌ایم که این امر حمایت‌های شورای شهر را می‌طلبد.

به‌گزارش ایلنا از وزارت نیرو، "مرتضی عزالدین" با بیان اینکه پروژه فاضلاب تهران به‌دلیل حجم گسترده کاری در 22 منطقه شهرداری بزرگ‌ترین پروژه محیط‌زیستی کشور است، ادامه داد: در این طرح اجرای 9000 کیلومتر شبکه جمع‌آوری، 192 کیلومتر خطوط انتقال و تونل، 20 واحد تصفیه‌خانه فاضلاب برای 11 میلیون و 400 هزار نفر در نظر گرفته شده است.

وی افزود: این پروژه با کمک مجموعه دولت، مجلس و شورای اسلامی شهر تهران و شهرداران 22 منطقه پیشرفت مناسبی داشته و در حال حاضر 63 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که 20 درصد بیشتر از میانگین پیشرفت طرح‌های فاضلاب در سطح کشور است.

مدیرعامل شرکت فاضلاب تهران خاطرنشان کرد: پیش‌بینی کرده‌ایم این پروژه در پنج سال آینده تکمیل شود، اما مشکل اساسی ما تامین منابع مالی است؛ هر چند از ابتدای اجرای این طرح در سال 75 از طریق منابع داخلی شرکت، بانک جهانی، بانک توسعه اسلامی و تبصره‌های مصوب در شورای اسلامی شهر تهران تامین اعتبار صورت گرفته است، اما موضوعِ افزایش هزینه مجوز حفاری در وضعیت کنونی موضوع قابل تاملی است.

به گفته عزالدین تعرفه‌های کنونی مجوز حفاری نسبت به تیرماه سال 96 تقریبا چهار برابر شده است.

او در این باره گفت: این مبلغ معادل هزینه یک متر لوله‌گذاری شبکه فاضلاب است، به‌طوری‌که برای هر یک متر لوله‌گذاری با احتساب هزینه خرید لوله، حفاری، پیمانکار و ترمیم آسفالت حدود 400 هزار تومان هزینه می‌شود و تعرفه‌ای هم که مصوب شده تقریباً 450هزار تومان است.

مدیرعامل شرکت فاضلاب تهران به حجم لوله‌گذاری در شهر تهران اشاره کرد و افزود: شرکت فاضلاب تهران باید سالانه 500 کیلومتر شبکه در شهر اجرا کند و بر این اساس برای کاهش هزینه مجوز حفاری و تکمیل هرچه سریع‌تر طرح فاضلاب تهران حمایت‌های شورای شهر را نیاز دارد و درخواست ما از شورای اسلامی شهر تهران در بحث تعرفه‌های مجوز حفاری لحاظ‌کردن تخفیف 50 درصدی است.

بنا به گفته عزالدین، در سال 98 اجرای 620 کیلومتر شبکه در دستور کار قرار گرفته و تصفیه‌خانه غرب تهران برای جمعیت دو میلیون و 150هزار نفر در حال ساخت است.

این تصفیه‌خانه در حال حاضر از 52 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار بوده و تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک غرب نیز با روش B.O.T حدود 32 درصد پیشرف فیزیکی دارد.

او همچنین خاطرنشان کرد: احداث واحدهای 7 و 8 تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران با ارزش هزار میلیارد تومان تا پایان تیرماه امسال با تعیین پیمانکار آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت فاضلاب تهران در خصوص اعتبار اجرایی طرح فاضلاب تهران یادآور شد: تاکنون حدود 30 هزار میلیارد تومان در طرح فاضلاب تهران هزینه شده و حدود 10هزار میلیارد تومان دیگر نیز لازم است.

دولت شورای اسلامی شهر تهران شورای شهر شهر تهران منابع مالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر