کد خبر: 777730 A

مدیرکل نظارت بر بهبود روش‌های بهره‌برداری از فاضلاب شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از پوشش 51 درصدی شبکه فاضلاب در شهرهای کشور خبر داد.

به گزارش ایلنا از وزارت نیرو، "بهنام وکیلی" گفت: در بخش شهری حدود 7 میلیون انشعاب فاضلاب، 65 هزار کیلومتر شبکه فاضلاب و 216 تصفیه‌خانه فعال در مدار بهره‌برداری است و حدود 330 شهر از تعداد کل شهرهای ایران از تأسیسات فاضلاب برخوردارند.

مدیرکل نظارت بر بهبود روش‌های بهره‌برداری از فاضلاب شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اظهار داشت: در کل کشور 50.8 درصد از جمعیت شهری تحت پوشش تأسیسات جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب هستند و این آماری است که اخیرا جمع‌آوری و استحصال شده و در واقع می‌توان گفت آمار پایان سال 1397 کشور در خصوص میزان بهره‌مندی جمعیت شهری ایران از تأسیسات فاضلاب است.

وی افزود: این 50.8 درصد از جمعیت شهری ایران، جمعیتی بالغ‌بر 32 میلیون نفر از شهرنشینان را شامل می‌شود، به عبارتی حدود 32 میلیون نفر از جمعیت شهری کشور تحت پوشش شبکه و تأسیسات فاضلاب است.

مدیرکل نظارت بر بهبود روش‌های بهره‌برداری از فاضلاب شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: فاضلاب این جمعیت 32 میلیون نفری در شهرها به‌صورت مستمر جمع‌آوری شده و با استفاده از خطوط لوله به تصفیه‌خانه‌های فاضلاب هدایت می‌شود، تصفیه شده و پسابی تولیدی آن برای استفاده از مصارف مختلفی تخصیص داده می‌شود.

وکیلی در خصوص پوشش فاضلاب در روستاهای کشور گفت: سطح پوشش فاضلاب در مناطق روستایی از شهرها بسیار کمتر است و زیر یک درصد از جمعیت روستایی کشور از تأسیسات فاضلاب برخوردارند.

وی افزود: در اقصی نقاط کشور در تصفیه‌خانه‌های در مدار بهره‌برداری، به‌طور مستمر فاضلاب خام انسانی به روش‌های مختلف از شیوه‌های متداول گرفته تا پیشرفته تصفیه شده و در نهایت سالانه یک میلیارد و 136 میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده فاضلاب تولید می‌شود.

آب و فاضلاب ایران پوشش وزارت نیرو فاضلاب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر