کد خبر: 768334 A

مدیر امور منابع آب تهران بزرگ گفت: طی هفته گذشته با انسداد هفت حلقه چاه غیرمجاز از برداشت سالانه حدود 182 هزار متر مکعب آب جلوگیری شد.

به‌گزارش ایلنا از وزارت نیرو، "علیرضا نیکنام" با اعلام مطلب فوق افزود: با تلاش کارشناسان حقوقی، همکاری گروه گشت و بازرسی و اخذ دستور قضایی طی هفته گذشته هفت حلقه چاه غیرمجاز در محدوده عملکرد این امور در تهران و پردیس در مجموع به عمق  351 متر و با دبی 9.5  لیتر برثانیه مسدود شد.

وی با بیان اینکه این تعداد چاه‌ها در جهت اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی و صیانت از منابع آبی مسدود شده است، افزود: با انجام این عملیات از خروج 181 هزار و 908 متر مکعب آب سفره‌های زیرزمینی جلوگیری خواهد شد.

مدیر امور منابع آب تهران بزرگ تصریح کرد: همچنین به‌منظور جلوگیری از بهره‌برداری‌های غیرقانونی از منابع آب‌های زیرزمینی، با تلاش اکیپ گشت و بازرسی آب‌های زیرزمینی امور در بخش آب‌های زیرزمینی یک مورد جلوگیری از اضافه برداشت (جمع‌آوری منصوبات غیرمجاز از چاه مجاز) با حجم آب صرفه‌جویی شده 68 هزار متر مکعب و با دبی 5 لیتر بر ثانیه در محدوده عملکرد این امور انجام شده است.

وی یادآور شد: طی این مدت در بخش آب‌های زیرزمینی 35 مورد کنترل بهره‌برداری و با پیگیری‌های واحد بازرسی و نظارت نسبت به نصب دو دستگاه کنتور حجمی هوشمند روی چاه‌های پروانه‌دار اقدام شد.

نیکنام با تاکید بر ارتباط خوب و همکاری تنگاتنگ دستگاه قضایی برای برخورد با متخلفان و متجاوزان به منابع آب سطحی و زیرزمینی گفت: برداشت‌های بی‌رویه آب سبب افت سطح آب‌های زیرزمینی شده است و کاهش سطح آب‌های زیرزمینی خطرات و عواقب جبران ناپذیری از جمله ایجاد فروچاله، فرونشست زمین، شور شدن آب، کاهش کیفیت آب را در پی دارد که با توجه به اهمیت موضوع، این امور از هیچ کوششی در جهت صیانت از منابع آب دریغ نمی‌کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امور منابع آب تهران بزرگ بر اساس قانون با هرگونه تخلف در زمینه آب‌های سطحی و زیرزمینی با اهتمام جدی برخورد قانونی خواهد کرد.

دبی دستگاه قضایی زمین حجم آب آب زیرزمینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر