کد خبر: 763502 A

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان خبر داد:

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با اشاره به نقش سدها در کنترل سیلاب ناشی از بارندگی‌ها، گفت: ساخت سدهای جدید در استان همدان برنامه‌ریزی شده است.

به‌گزارش ایلنا از وزارت نیرو، "منصور ستوده" با بیان اینکه در بارش‌های فروردین ماه امسال، سد اکباتان و کلان ملایر در کنترل سیلاب نقش ویژه‌ای داشتند، گفت: حجم آب سد شیرین‌سو کبودرآهنگ به ۴.۴ میلیون مترمکعب رسیده است.

وی با بیان اینکه در بارش‌های اخیر ۴ میلیون مترمکعب معادل ۹۰ درصد سد کلان برای مصارف شرب پر شده است، افزود: حجم ذخیره این سد به بیش از ۴۵ میلیون متر مکعب رسیده و در حال سرریز شدن است که پس از طی مسافتی به رودخانه گاماسیاب پیوسته و وارد حوزه کرخه می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: این سد با هدف تأمین آب آشامیدنی مردم ملایر، تأمین حقابه‌های کشاورزی پایین‌دست منطقه و صنایع شهرک صنعتی ساخته شده و هم اکنون آب سرریز آن برای بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

ستوده با اشاره به اینکه سد سرابی نیز با هدف تأمین آب آشامیدنی شهرهای تویسرکان و سرکان و حقابه‌های کشاورزی پایین‌دست ساخته شده است، افزود: این سد با ظرفیت ۹.۵ میلیون متر مکعب از نوع سنگریزه‌ای با هسته رسی است.

وی ادامه داد: سد شنجور رزن نیز ۱۰۰ درصد پر شده و ۵ میلیون متر مکعب آب دارد که ۲۰۰ لیتر در ثانیه سرریز می‌کند و در مجموع از ۷ سد استان ۵ مورد پر شده یا سرریز کرده و ۲ مورد هم ذخیره قابل توجهی دارند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با تاکید بر اینکه سد محلی برای ذخیره و تأمین آب است و اگر سدها نبودند کنترل سیلاب‌ها و تأمین آب شرب ممکن نبود، گفت: عملیات سدسازی در استان همدان ادامه دارد.

استان همدان بخش کشاورزی وزارت نیرو برنامه ریزی منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر