کد خبر: 503148 A

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تصریح کرد:

بر اساس اسناد بالادستی پژوهش و فناوری و نقشه جامع علمی کشور، به تدریج باید با عملیاتی شدن اقدامات ملی پیش‌بینی شده در نقشه، بتوانیم در افق ۱۴۰۴، در همه زمینه‌ها به ویژه نفت و گاز مقام نخست را کسب کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، دکتر علی وطنی، معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری که در نشست خبری امضای توافقنامه همکاری فناوری بین دو کنسرسیوم ایرانی و کره‌ای در خصوص دانش فنی واحدهای کوچک LNG از نوع ISO Container با حضور دکتر سعید پاک‌سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران و دکتر منصور بزمی، معاون فناوری و روابط بین‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت سخن می‌گفت، با بیان این مطلب، اظهار داشت: وقتی صحبت از توسعه پایدار و متوازن می‌شود، قطعاً توسعه علمی و فناوری حرف اول را می‌زند و به تبع آن، تربیت نیروی انسانی در این زمینه، در رأس این امور قرار می‌گیرد و به همین دلیل، ما در گام نخست، تلاش خود را به تربیت نیروی متخصص در این زمینه معطوف ساختیم.

وی با اشاره به این که این یک مدل توسعه و تبادل فناوری و اقتصاد جدید مبتنی بر فناوری است که با نیروی انسانی کشورمان به آن وارد شده‌ایم، گفت: با این کار در واقع، ما می‌خواهیم وارد بازار فروش این لایسنس شویم که اگر موفق شویم، به بقیه فناوری‌های ساده‌تر از فناوری LNG نیز دست خواهیم یافت.

دکتر وطنی با تأکید بر ضرورت توسعه دانش LNG در کشور، اضافه کرد: صنعت LNG صنعتی پیچیده است و کشورهای محدودی در دنیا به این دانش دسترسی دارند. به همین دلیل، پس از دستیابی کشور به دانش مینی LNG، باید به سراغ تولید انبوه آن در کشو برویم.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با بیان این که به نظر من، در وزارت نفت، شرکت ملی گاز ایران زودتر از بقیه شرکت‌ها به فکر راهبرد بومی‌سازی فناوری و انتقال آن به داخل کشور افتاده است، افزود: این دانش فنی، سرمایه برای کشورهایی است که به این فناوری دست پیدا کرده‌اند و آغازگر تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیانی خواهد بود که در نهایت می‌توانند از «مهاجرت مغزها» و نه «فرار مغزها» جلوگیری کنند.

وی به نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در ایجاد اشتغال نیز اشاره کرد و افزود: حدود ۳ هزار و ۶۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور فعالیت دارند که ۱۲۰ هزار نفر در آنها مشغول کارند و چیزی حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان میزان فروش این شرکت‌ها در سال گذشته بوده است.

دکتر وطنی در ادامه توضیح داد: در واقع، این، فرصت خوبی است که در قالب اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی سرفصل جدیدی با این عنوان گشوده شود که بخشی از درآمدهای ما علاوه بر درآمدهای نفتی، درآمدهای ناشی از فروش محصولات دانش‌بنیان باشد تا به آنچه که در پایان افق ۱۴۰۴ در بحث این نوع شرکت‌ها قرار است، برسیم؛ یعنی ۵۰ درصد GDP کشور از فروش محصولات دانش‌بنیان باشد.

به گفته وی، برای رسیدن به آن افق، بومی‌کردن فناوری‌ها یک امر اجتناب‌ناپذیر است و امضای این توافق‌نامه از آن جهت بیشتر حائز اهمیت است که در صنعت نفت در مجموع، فناوری‌های صنعت گاز پیچیده‌تر از سایر فناوری‌ها و در صنعت گاز، فناوری مربوط به LNG از همه پیچیده‌تر است؛ بنابراین اگر بتوان این فناوری را بومی‌سازی کرد، یعنی در بقیه فناوری‌ها نیز موفقیت حتمی است.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با بیان این که هدف اصلی ما، ایجاد یک مدل توسعه فناوری و مشارکت بین‌المللی است، تصریح کرد: ما بر این باوریم که ارزش علمی و فنی این فناوری و دانش فنی سردکردن گاز طبیعی مایع به مراتب بیشتر از ارزش ریالی آن است، ضمن آن که مطمئن هستیم طرف کره‌ای بازارها را پیگیری کرده و به نتایج خوبی هم در این زمینه رسیده و چنانچه بازار آن پیدا شود، ما به زودی منتفع خواهیم شد.

دکتر وطنی در پایان افزود: به هر روی، مجموعه دانشگاه تهران، شرکت ملی گاز ایران و پژوهشگاه صنعت نفت مصمم هستند تا تحت هر شرایطی به این فناوری دست پیدا کنند و قدر مسلم آن که به آن خواهند رسید و این بومی‌سازی صورت خواهد گرفت. ما تلاش داریم تا با استفاده از تمام ظرفیت‌های بومی کشور و بسیج عمومی از شرکت‌های داخلی در زمینه طراحی، ساخت و .... این مهم را به بهترین نحو به انجام برسانیم.

گفتنی است در مراسم امضای این توافقنامه که در تاریخ ۸ ژوئن (۱۸ خردادماه ۹۶) در دفتر شرکت Oceanus در شهر بوسان کره جنوبی برگزار شد، از طرف کنسرسیوم کره‌ای، مدیرعامل شرکت Oceanus، مدیر مرکز تحقیقات KITECH و نایب‌رییس KoGas Tech و از طرف هیأت ایرانی، دکتر پاک‌سرشت، دکتر وطنی، رییس انستیتو LNG و دکتر بزمی، قائم‌مقام پژوهشگاه صنعت نفت توافقنامه مذکور را امضا کردند.

 

ایران فناوری گاز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نفت و گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر