کد خبر: 1050012 A

محمودیان در گفتگو با ایلنا مطرح کرد:

تبدیل خودروهای بنزینی و گازوئیلی به خودروهای دوگانه‌سوز باعث صرفه‌جویی 10 میلیون لیتر بنزین در کشور می‌شود و با تبدیل خودروهای دیزلی به دوگانه‌سوز در مرحله اول حداقل سالانه سه میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی ایجاد می‌شود.

علی محمودیان رئیس اتحادیه سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به وضعیت این اتحادیه در سال 99 گفت: از سال 90 تا 96 ما شاهد یک رکود بودیم اما از سال 96 برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفت تا واحدهای تولیدی و واحدهای خدمات مهندسی دوباره فعالیت‌های خود را با قدرت آغاز کنند و دلیل اصلی آن این بود که امروزه سوخت‌های جایگزین بنزین و به خصوص CNG منافع بسیاری برای دولت، مردم و کشور دارد و امروز بسیاری از کشورها در حال برنامه‌ریزی برای استفاده گسترده از سوخت CNG هستند.

وی با اشاره به مصوبات دولت در بحث سوخت در سال 97 و 98 و همچنین سهمیه‌بندی بنزین ادامه داد: به دنبال تصمیمات گرفته شده، اهمیت استفاده از CNG بیشتر شد. در ابتدای گسترش کرونا در انتهای سال 98 و ابتدای سال 99 برخی مراودات ما با کشورها دچار مشکل شد اما از خرداد ماه به بعد وضعیت نرمال شد.

وی ادامه داد: در سال 99 که به سال جهش تولید شناخته شد حدود 5000 نفر نیروی جدید در بخش‌های مختلف سوخت‌های جایگزین و فرایندهای مرتبط با CNG استخدام شدند و این افراد در مراکز خدمات فنی و کارگاه‌های تولیدی به صورت مستقیم جذب شدند.

محمودیان افزود: براساس ماده 12 قانون رفع موانع تولید و لزوم استفاده از سوخت‌های جایگزین و CNG دولت مصوب کرده است که یک میلیون و 400 هزار خودرو شامل خودروهای عمومی (وانت، پیکان وانت، نیسان، تاکس) به صورت یارانه‌ای و رایگان به خودروهای دوگانه‌سوز تبدیل شود و تا امروز حدود 85 هزار خودرو فرایند تبدیل را به صورت کامل انجام دادند.

وی با اشاره به اینکه در روند تبدیل خودروها از بنزینی به گازسوز بیش از 60 قطعه مختلف جدید باید استفاده شود، ادامه داد: متاسفانه در 6 ماهه ابتدایی سال تامین مواد اولیه برای تولید قطعات خودروهای گازسوز با مشکلات زیادی همراه بود.

وی ادامه داد: به ازای هر متر مکعب استفاده از گاز CNG به جای بنزین 30 سنت صرفه‌جویی ارزی می‌شود بنابراین اگر طرح گازسوز شدن خودروهای بنزینی به صورت کامل اجرا شود و یک میلیون و 400 هزار خودرو در طی سه سال دوگانه‌سوز شوند حدود 10 میلیون لیتر بنزین در روز صرفه‌جویی می‌شود.

محمودیان افزود هم‌اکنون حدود 5 میلیون خودروی گازسوز در کشور وجود دارد که حدود 24 میلیون متر مکعب CNG در روز مصرف می‌کنند. در طرح جدید، خودروهای کاری و باری مورد هدف قرار گرفتند که شامل نیسان، وانت، پیکان وانت و سایر خودروهایی که حمل و نقل را انجام می‌دهند و اجرای این طرح به انداز‌ه‌ای مفید فایده بوده که کشور مصر نیز چنین الگویی را می‌خواهد اجرا کند.

وی ادامه داد: اگر ما این طرح را به سمتی هدایت کنیم که خودروهای دیزلی نیز دوگانه‌سوز شوند و از سوخت CNG استفاده کنند بسیار برای ما سودآور است. امروز تعداد خودروهای گازسوز کشور ایران و چین با هم برابر است اما کشور چین هفت برابر بیشتر ا ز ما CNG را جایگزین بنزین و گازوئیل کرده است و علت آ‌ن این است که ما در دو دهه گذشته تمرکز خود را بر روی گازسوز کردن خودروهای بنزینی گذاشته بودیم ولی کشور چین به صورت عمده خودروهای گازوئیلی را دوگانه‌سوز کرده است زیرا خودروهای گازوئیلی میزان مصرف بالاتری دارند و همچنین پیمایش بیشتری نیز به دلیل آنکه اکثر خودروهای دیزلی خودروهای کار هستند دارند. اگر ما خودروهای دیزلی را گازسوز کنیم و به جای گازوئیل و بنزین از CNG استفاده کنیم سالانه حدود 3 میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی خواهیم داشت.

محمودیان با اشاره به اینکه باید در بحث جایگاه‌های سوخت به سمت نوآوری و تاسیس جایگاه‌های کوچک حرکت کرد، افزود: برخی از جایگاهداران از میزان فروش خود راضی نیستند. این جایگاه‌ها عمدتا به دلیل جانمایی بد و تعداد زیاد جایگاه‌ها در یک شهر دچار این مشکل شدند از سوی دیگر در مراکز استان‌ها و کلانشهرها تعداد جایگاه‌ها کم است به همین دلیل طرح احداث جایگاه‌های کوچک مقیاس در دست بررسی و اقدام است و ما باید در بحث احداث جایگاه‌ها باید یک تغییر استراتژی بدهیم و به جای یک جایگاه بزرگ در یک منطقه چند جایگاه کوچک و با فاصله راه‌اندازی کنیم.

وی ادامه داد: امروز با نصب نسل 4 کیت خودروهای گازسوز و CNG مشکلات سابق همچون شتاب، تردد در سربالایی‌ها و عملکرد موتور حل شده است.

محمودیان افزود: هم اکنون 1200 واحد صنفی در حال فعالیت هستند که در سه رسته فعالیت می‌کنند. گروهی مراکز خدمات فنی هستند که عملیات تبدیل را انجام می‌دهند که هر واحد حدود 7 نفر نیروی فنی و کاری دارد، گروهی از مراکز تعمیرات را انجام می‌دهند که هر کارگاه 3 نفر فعال هستند و مراکز آزمایشگاهی که 7 نفر نیرو دارند و واحدهای تولیدی نیز که حدود 35 نفر نیرو دارند و بعضا تا 450 نفر نیز می‌رسد و برخی از تولیدکنندگان مخزن، رگلاتور و کیت نفرات زیادی مشغول به کار هستند.

وی ادامه داد: مواد اولیه تولید مخازن به دو شکل تامین می‌شود یکی از طریق لوله‌های بدون درز که عمدتا وارداتی است و همچنین تولید مخزن از ورق است در بخش تولید مخزن از ورق از مواد اولیه تا انتها کاملا بومی و با استفاده از تکنولوژی‌‌های برتر دنیا که در اختیار داریم تامین می‌شود در بخش تامین مخزن با استفاده از لوله به دلیل آنکه شرکت‌های لوله سازی کشور تصمیم نگرفتند تا لوله‌ای بدون درز تولید کنند که مورد استفاده در مخازن باشد، ما مجبور هستیم لوله را وارد کنیم اگر به طور مثال شرکت لوله‌سازی اسفراین بتواند لوله‌های مورد نیاز را تامین کند و بسازد در دوره زمانی یک ساله شاهد صرفه‌جویی ارزی به میزان 240 میلیون دلار خواهیم بود.

محمودیان ادامه داد: ما در سال 99 سامانه IRNGV را راه‌اندازی کردیم که به نام سامانه جامع اطلاعات خودروهای گازسوز شناخته می‌شود که با راه‌اندازی آن قاچاق قطعات در صنعت دوگانه‌سوز کلا از بین رفته است و حتی این توانمایی را دارد تا قاچاق قطعا را به صورت کامل در صنعت خودرو از بین ببرد زیرا بر اساس این سامانه که به تازگی تحویل وزارت صمت شده می‌توان هر قطعه را از زمان تولید تا موقع نصب برروی خودرو بر اساس شماره شناسه‌ای که دارد رهگیری کرد و با صدور گواهی سلامتی که در پایان روند دوگانه‌سوز کردن خودرو صادر می‌شود کاملا مشخص می‌شود که قطعات از استاندارد لازم برخوردار هستند و با استفاده از این سامانه می‌توان به صورت کلی در صنعت خودرو با قاچاق قطعات مبارزه کرد.

وی با اشاره به اینکه باید از تولیدکننده‌ای که ضوابط قانونی را رعایت می‌کند حمایت کنیم گفت: باید با استفاده از زیرساخت‌ها و سامانه به‌روز در حوزه مدیریت آی تی بستری فراهم می‌شود که شرکت‌ها و واحدهای تولیدی که به صورت مجاز در حال تولید قطعات هستند تقویت شوند تا آن شرکت ها شرایط یکسان و برابری داشته باشند و هم بتوانند به مسایل کیفی و هم کمی توجه کنند تا در یک رقابت برابر کیفیت محصولات خود را ارتقا بدهد ونتیجه آن افزایش قابلیت‌های صادراتی برای کشور و درآمدزایی است.  امروز یک تولیدکننده باید پروانه بهره‌برداری بگیرد، استانداردهای لازم را رعایت کند، مالیات و عوارض بدهد اما در نهایت قطعه تولیدی او را نیز نمی‌خریم زیرا یک نفر به صورت قاچاق و به اصطلاح زیرپله‌ای همان قطعه را با کیفیت پایین‌تر تولید می‌کند و با استفاده از این سامانه می‌توان مصرف این قطعات تقلبی و قاچاق را صفر کرد و به سمت مصرف کالاهای استاندارد حرکت کرد و امروز هر کس این سامانه را نداشته باشد نمی‌تواند کار کند.

وی ادامه داد: تبدیل خودروهای بنزینی و گازوئیلی به خودروهای دوگانه‌سوز باعث صرفه‌جویی 10 میلیون لیتر بنزین در کشور می‌شود و با تبدیل خودروهای دیزلی به دوگانه‌سوز در مرحله اول حداقل سالانه سه میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی ایجاد می‌شود و لذا از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و نمایندگان محترم تقاضا داریم تا به این طرح فوق العاده مهم توجه بشود.

وی ادامه داد: یکی از محدودیت‌های دوگانه‌کردن خودروهای دیزلی قیمت گازوئیل نسبت به CNG است که ما در طرح خود پیشنهادی را برای پیشبرد برنامه ارائه کرده‌ایم و همچنین ما در اتحادیه سوخت‌های جایگزین سامانه‌ای را طراحی کرد‌ه‌ایم که استفاده از قطعات غیر استاندارد به صفر برسد و قاچاق کالا نیز در سال جهش تولید در این بخش از بین برود و خدمات در واحدهایی انجام می‌شود که ضوابط کامل را رعایت می‌کنند و حتی حاضریم همین الگو را به صنایع دیگر نیز پیشنهاد بدهیم.
16

 

علی محودیان سامانه جامع اطلاعات خودروهای گازسوز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر