کد خبر: 1010182 A

معاون مدیر عامل شرکت ملی نفت مطرح کرد؛

معاون مدیر عامل شرکت ملی نفت اظهار داشت: سال‌های گذشته افتتاح پیاپی فازها را داشتیم و از ۲۸۵ میلیون متر مکعب در سال ۹۲ به ۷۰۰ میلیون متر مکعب در حال حاضر رسیدیم و از قطر پیشی گرفتیم که نتیجه تمرکز بر توسعه بوده است.

 به گزارش خبرنگار ایلنا، رضا دهقان در مراسم آغاز عملیات حفاری در فاز ۱۱ پارس جنوبی، با بیان اینکه توسعه میادین مشترک در اولویت وزارت نفت بوده است، گفت: پارس جنوبی به عنوان بزرگترین میدان گازی در صدر اولویت های توسعه ای وزارت نفت است. سال‌های گذشته افتتاح پیاپی فازها را داشتیم و از ۲۸۵ میلیون متر مکعب در سال ۹۲ به ۷۰۰ میلیون متر مکعب در حال حاضر رسیدیم و از قطر پیشی گرفتیم که نتیجه تمرکز بر توسعه بوده است.

وی افزود: تمام بلوک‌های میدان غیر از فاز ۱۱ تولیدی بوده و گاز از دریا به پلایشگاه‌ها ارسال می‌شود.

معاون مدیر عامل شرکت ملی نفت در امور توسعه و مهندسی تصریح کرد: هدف از توسعه فاز ۱۱ این بود که فشارافزایی هم در دستور کار باشد که با کمک تکنولوژی روز اجرایی شود.

وی گفت: طی یک سال در قراردادی که با توتال، سی ان پی سی و پتروپارس در قالب آی پی سی داشتیم برخی کارهای اجرایی انجام شد اما با خروج امریکا از برجام کار ادامه پیدا نکرد اما پیش بینی لازم برای تداوم کار با شرکت پتروپارس انجام شده بود و کار در قالب همان قراداد ادامه یابد.

دهقان گفت: فعالیت‌های مهندسی این فاز تکمیل و مناقصه انجام شد.

دهقان افزود: جکت فاز 11 اولین سکو و دکل حفاری نصب و متصل شده و کار حفاری امروز آغاز شده است. دکل حفاری این فاز نزدیک مرز ایران و قطر است و گاز تولیدی به پالایشگاه فاز 12 منتقل خواهد شد. در آینده و با نصب سکوی دوم، گاز را به پالایشگاه‌های فازهای 6، 7 و 8 منتقل می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در قرارداد IPC فاز 11 انتقال تکنولوژی و سرمایه خارجی مدنظر ما بوده بنا بر این با توجه به عدم تحقق این امر به دنبال تامین مالی از منابع داخلی و اوراق مشارکت رفتیم که تاکنون 15 میلیون دلار تامین شده و تا پایان سال 70 میلیون دلار دیگر نیز تامین اعتبار خواهد شد.

دهقان تاکید کرد: انتظار می‌رود سال آینده سکوی جکت نصب شود و تا یک سال آینده اولین گاز تولیدی به ساحل منتقل خواهد شد و پس از آن نیز سکوی دوم و تاسیسات فشارافزایی را خواهیم داشت.

پارس جنوبی قطر وزارت نفت میلیون مکعب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر