کد خبر: 936882 A

پرونده ثبتی سه دهکده نَدودوک (بارگدن)، گوجگ دَپ (کوچکدام) و کددپ (کُدگَری) که از روستاهای منحصر به فرد در استان سیستان و بلوچستان به شمار می‌روند توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال تدوین است.

به گزارش ایلنا، بهروز عمرانی (رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری)  با اشاره به آماده سازی پرونده ثبتی سه دهکده نَدودوک (بارگدن)، گوجگ دَپ (کوچکدام) و کددپ (کُدگَری)، گفت: این سه روستا که در منطقه کوهستانی و صعب‌العبور سفیدکوه مکران واقع شده‌اند دارای معماری مدور دازی و سنگی هستند که شباهت بسیار زیادی با روستاهای دوره نوسنگی دارند.

او با بیان اینکه مردمان روستاهای یاد شده به شیوه دامداری‌، کشاورزی و باغداری امرار معاش می‌کنند و تعاملات فرهنگی این جوامع بسیار به جوامع نوسنگی و مس و سنگی نزدیک است تصریح کرد: چنین جوامعی با ویژگی‌های منحصر به فرد پیش‌ازتاریخی در ایران تنها در این منطقه از استان سیستان و بلوچستان به چشم می‌خورد که متاسفانه با سهل‌انگاری‌های صورت گرفته به سرعت در حال نابودی هستند.

وی تأکید کرد: حفظ این روستاهای در حال تخریب به صورت موجود، علاوه بر حفظ فرهنگ جوامع روستانشین بلوچستان می‌تواند بستری برای انجام مطالعات  پژوهشگران حوزه میراث فرهنگی و گردشگری باشد.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری خاطرنشان ساخت :در این راستا پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بر آن شد تا در مرحله نخست با ثبت سه روستای یاد شده به حفظ فرهنگ و ساختار این جوامع کمک کند.

او گفت: به منظور تدوین پرونده‌های ثبتی این سه روستا تیمی به سرپرستی حسین واحدی هم‌اکنون در منطقه یاد شده حضور دارد و در حال گردآوری اطلاعات مربوط به مطالعات باستان‌شناسی، زبان‌شناسی، مردم‌نگاری و مستند سازی هنرهای سنتی حول سه روستای بارگدن، کوچکدام و کددپ هستند.

عمرانی در پایان ابراز امیدواری کرد: در آینده نزدیک با ثبت روستای‌های یاد شده ، فرهنگ غنی مردمان کوهستان سفیدکوه مکران حفظ شود.

استان سیستان و بلوچستان کشاورزی کوهستان گردشگری معماری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر