کد خبر: 768539 A

شهری که میانه دو قاره قرار گرفته و تاریخی را شاهد بوده که در آن امپراطوری‌ها بنا شده‌ و فرو ریخته‌اند. استانبول بزرگ‌ترین و پرسکنه‌ترین شهر ترکیه است. قسطنطنیه، کنستانتینوپول، استیمبول و حالا هم استانبول نام این شهر بزرگ است. روزگاری این شهر پایتخت امپراطوری عثمانی بود. با این حال گذر زمان و تجزیه این مملکت باعث به وجود آمدن جمهوری ترکیه و تغییر پایتخت از استانبول به آنکارا شد.

به گزارش ایلنا، استانبول شهری است که جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد. این شهر توانسته به قطب اقتصادی و فرهنگی ترکیه تبدیل شود. میزان محبوبیت و اهمیت این شهری به قدری بالا رفت که در سال ۲۰۱۰ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا شناخته شد. این شهر به خاطر تاریخ اسلامی و پادشاهی آن، فرهنگ غنی دارد. همچنین به خاطر محل قرارگیری و قرار گرفتن شهر در غربی‌ترین نقطه کشور و نزدیک به اروپا، چاشنی‌های اروپایی هم در این شهر یافته می‌شود. همین امروز بلیط هواپیما استانبول خود را رزرو کنید و به این شهر اسلامی سفر کنید.

به دلیل مجاورت ترکیه به ایران و همچنین روابط دیپلماتیک و تجاری گسترده، هر ساله مسافران زیادی از سمت ایران به شهرهای مانند آنکارا و استانبول سر می‌زنند. در حقیقت توریسم یکی از اصلی‌ترین منابع درآمدی ترکیه است و ترکیه تلاش کرده که با ایجاد شرایطی مناسب، مسافران را به سمت خود سوق دهد. جاذبه‌های مختلفی در این شهر وجود دارد که شاید با برخی مانند ایا صوفیه آشنا باشید. اما در کنار معرفی این جاذبه‌های معروف، نگاهی کلی به فعالیت‌های مختلف در شهر خواهیم داشت. تابستان بهترین زمان برای رزرو هتل استانبول است.

ایا صوفیه

ایا صوفیه در ابتدا کلیسای مسیحی بود و یکی از جاهای دیدنی استانبول است. ژوستینین یکم هنگامی که پا در این کلیسا گذاشت، از عظمت و زیبایی آن در عجب بود. این کلیسا نه تنها مکانی زیبا برای عبادت بود، بلکه بیانگر پیشرفت امپراطوری روم بود. با گذر زمان و شروع فرمان‌روایی عثمانی، این کلیسا به مسجد تبدیل شد و دستور اقامه نماز جمعه در آن صادر شد.

در حال حاضر این بنا تبدیل به یک موزه شده. این بنا یکی از اصلی‌ترین بناهای معماری بیزانسی است. معماری که متعلق به بیزانس و امپراطوری روم شرقی است. درون بنا با موزاییک و ستون‌های مرمر تزئین شده است. از نظر مساحت هم این بنا بسیار گسترده است. پس از تبدیل این کلیسا به مسجد، بسیاری از نقاش‌های آن با گچ پوشانده شد که در دوران آتاترک این گچ‌ها کنده شدند و تصاویر قدیمی دوباره نمایان شدند. این گچ باعث شد که در طول سالیان، از نقاشی‌ها محافظت شود.

در طی چند سال اخیر، تلاش فراوانی شده که این بنا دوباره تبدیل به یک مسجد شود. این بخشی از بازسازی هویت اسلامی است. با این حال، همچنان این بنا درهایش باز است و می‌توانید از آن بازدید کنید. قبل از برنامه ریزی برای سفر به استانبول نرخ رزرو هتل خارجی را استعلام کنید.

برج گالاتا

اگر قصد دارید که دیدی از بالا به شهر استانبول داشته باشید، برج گالاتا توانایی فراهم کردن دیدی فوق‌العاده را دارد و یکی از بهترین جاهای دیدنی استانبول به حساب می آید. این برج ۶۷ متر طول دارد. این برج در قرون وسطا در تاریخ ۱۳۴۸ میلادی بنا شد و با نام برج مسیح شناخته می‌شود. این برج توانسته تاریخ پر فراز و نشیبی را سپری کند و همچنان پا بر جاست.

در دوران حکومت سلطان سلیم سوم، این برج برای دیدن آتش‌سوزی استفاده می‌شد. اما امروزه می‌توانید به بالای آن بروید. از کافه و رستوران داخل برج لذت ببرید . دیدی ۳۶۰ درجه به شهر زیبای استانبول داشته باشد.

Untitled-2

کاخ توپ قاپی

سلطان‌های عثمانی در قرن ۱۵ میلادی از این کاخ به عنوان سرای دولت خود استفاده می‌کردند. تمامی امورات رسمی مملکت در این کاخ صورت می‌گرفت. اما حالا امکان سر زدن به این کاخ را دارید که در حال حاضر به عنوان یک موزه فعالیت می‌کند و یکی از جاهای دیدنی استانبول به حساب می آید.

معماری این کاخ به شدت چشم‌نواز است. دیوارهای بنا و برج‌ها به شیوه‌ای بسیار زیبا و تنومند ساخته شده و در عین حال ظرافتی درون این معماری وجود دارد. چندین باغ سبز در این کاخ وجود دارد که حس خوبی به این کاخ داده. زیبایی این کاخ به قدری است که می‌توانید حس کنید چرا سلطان‌های عثمانی علاقه خاصی به آن داشتند.

چندین بخش مختلف در این کاخ وجود دارد. با گشت و گذار کامل در این کاخ، با تاریخ عثمانی بیشتر آشنا خواهید شد. یک بخش حرم‌سرا وجود دارد که زنان سلطان در آن سکونت داشتند. همچنین بخش دیگری از کاخ خزانه است که جواهرات و خنجرهای سلطان‌ها را ذخیره کرده. امکان دیدن اسلحه‌خانه و آشنایی با ادوات جنگی قدیمی را هم خواهید داشت.

آب‌انبار باسیلیکا

سیسترن به معنای جعبه و در کاربرد یک آب‌انبار است. آب باران در این بناهای زیرزمینی ذخیره می‌شود. صدها آب‌انبار زیر شهر استانبول وجود دارد که باسیلیکا بزرگ‌ترین این بناهای باستانی است. این آب‌انبار به دست امپراطوری رومی ژوستینین ساخته شده و از آن پس منبع آبی برای شهر استانبول بوده است.

اگر سری به باسیلیکا بزنید، محو ساختار آن خواهید شد. در کنار ساختار دقیق و کارآمد این بنا، طراحی و معماری هم در نوع خود خیره‌کننده است. نوع نورپردازی و همچنین طراحی‌های و سنگ‌تراشی‌ها باعث شده که یک حس قصه‌گویی در این آب‌انبار وجود داشته باشد. شاید همین باعث شد که کارگردانان سینمایی تصمیم بگیرند که یک نسخه از جیمز باند را در این آب‌انبار فیلم‌برداری کنند. که یکی از جاهای دیدنی استانبول به حساب می اید.

بازار بزرگ

Untitled-3

سفر به شهری مانند استانبول، بدون خرید سوغاتی معنایی ندارد. خرید سوغاتی برای عزیزان منتظر در منزل، امری دیرینه و واجب است. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم که خرید خود را در بازار بزرگ استانبول انجام دهید. این بازار یکی از بزرگ‌ترین بازارهای سرپوشیده جهان است و در رقابت با بازار بزرگ تبریز برای عنوان بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان است. این بازار به خاطر فرهنگ و همچنین ماهیت گردشگری ترکیه، روزانه بالغ بر ۲۵۰ تا ۴۰۰ هزار بازدیدکننده دارد که رقمی خیره‌کننده است. حتی در سال ۲۰۱۴ این بازار موفق شد که عنوان پربازدیدترین بنای گردشگری را با بیش از ۹۱ میلیون بازدیدکننده به دست بیاورد.

این بازار میزبان بیش از ۵ هزار فروشگاه مختلف است. از کاشی‌ها و سرامیک‌های نقاشی‌شده گرفته تا ادویه‌جات، جواهرات، قالی و فرش و بسیاری لوازم عتیقه متفاوت، این بازار همه چیز دارد. اگر گشتی در این بازار بزنید، بالاخره یک چیز برای هر سلیقه‌ای پیدا خواهید کرد، چه خرید شما یک ادویه ناب و خوش‌بو باشد و چه به دنبال جواهری عتیقه با سنگی نادر باشید. پس حتما به این بازار که یکی از جاهای دیدنی استانبول است سر بزنید.

مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد با نام مسجد آبی هم شناخته می‌شود. کاشی‌های داخلی این مسجد به رنگی آبی تزئین شده‌اند و به همین خاطر برای سادگی بیشتر نام، از نام مسجد آبی برای نام بردن این مسجد استفاده می‌شود. اگر سری به این مسجد بزنید، هویتی که ایا صوفیه خلق کرده را دوباره مشاهده خواهید کرد. موتیف‌های معماری بیزانسی در این مسجد فراوانی است و باعث شده که یکی از شاهکارهای معماری جهان اسلام باشد.

این مسجد برخلاف دیگر مسجدهای ترکیه ۶ مناره دارد و بسیاری بر این باور بودند که سلطان احمد، سازنده این مسجد به تقلید از مسجد الحرام دست به ساختن ۶ مناره کرده است. در خارج از مرزهای ایران عزیز، احتمالا با شنیدن پنج بار اذان در روز مواجه شده‌اید. مناره‌های این مسجد هم پنج بار در روز شاهد حضور یک موذن بودند. امروزه البته سیستم صدا استفاده می‌شود. سر زدن به این مسجد حتما باید در لیست جاذبه‌های شما باشد چون بی‌شک لذت بی‌بدیلی از مسجد خواهید برد.

کاخ دلمه‌باغچه

Untitled-4

کاخ دلمه‌باغچه یکی از جاهای دیدنی استانبول است و مکان قرارگیری آن و مجاورت با آب، چندین برابر به این زیبایی افزوده است. این کاخ هم یکی از ساختمان‌هایی است که سلاطین از آن به عنوان محل کار و زندگی استفاده می‌کردند. پس از جمهوریت، آتاترک هم این کاخ را به عنوان محل زندگی خود در فصول تابستانی و گرم انتخاب کرد. آخرین روزهای زندگی او هم در این کاخ سپری شده است.

این کاخ بسیار گسترده است. در این بنا با ۲۸۵ اتاق روبرو خواهید شد که رقمی واقعا بالا است. معماری بنا هم رشته رشته از معماری‌های مختلف است. می‌توانید رشته‌های از معماری باروک، روکوکو، نئوکلاسیک و مقداری هم معماری عثمانی را مشاهده کنید. بیش از ۲۰۰ نقاشی تاریخی در این بنا به نمایش گذاشته شده و می‌توانید با سر زدن به این کاخ از زیبایی‌های تاریخی آن لذت ببرید.

موزه باستان‌شناسی استانبول

موزه باستان‌شناسی به نوعی لوور استانبول و یکی از جاهای دیدنی استانبول است. این مجموعه از سه موزه متفاوت تشکیل شده. این سه موزه عبارتند از: موزه باستان‌شناسی، موزه شرق باستان و موزه هنر اسلامی. بیش از یک میلیون شی در این موزه‌ها نگه‌داری می‌شود که هر کدام از تمدنی در تاریخی متفاوت جمع‌آوری شده است. کل کلکسیون این موزه به شدت متنوع و گسترده است.

ترکیه یک دوره غرب‌گرایی شدید را طی کرد. زمانی که سیاستمداران و زمامداران کشور به طور کل شیفته فرهنگ غربی شده بودند و تلاش داشتند تا کشور خود را بیشتر شبیه به غرب کنند. همین باعث شد که بناهایی همچون این موزه به وجود بیاید که ماهیتی امپراطوری داشت.

در این موزه اشیا واقعا ارزشمندی را مشاهده خواهید کرد. می‌توان در این بین به تابوت‌دان اسکندر اشاره کرد که در گوشه کنار آن نقش برجسته‌هایی از جمله جنگ اسکندر با ایرانیان حک شده است. دروازه ایشتار هم در این موزه نگه‌داری می‌شود. این دروازه یکی از مهم‌ترین آثار معماری باستان است و متعلق به تمدن بابل است. حتما زمانی برای سر زدن به این موزه کنار بگذارید و با فرهنگ باستان سرتاسر نقاط جهان بهتر و از نزدیک آشنا شوید.

خیابان استقلال

Untitled-5

خیابان استقلال یا ایستیکلال، ضربان قلب شهر استانبول است. اگر دوست دارید که در فضایی شلوغ و زنده قدم بزنید و با فرهنگ روزمره مردم آشنا شوید، پس بهترین مقصد برای شما استقلال است. بناها و مقاصدی که پیش از این معرفی شده، همگی باری فرهنگی و تاریخی داشتند. با این حال خیابان استقلال متعلق به الان است و زندگی در آن موج می‌زند.

این خیابان بسیار طولانی و عریض است و گاهی آخرهفته‌ها چند میلیون آدم به این خیابان سرازیر می‌شوند. اگر یک فروشگاه در این خیابان داشته باشید، هیچ‌گاه نگران مشتری نخواهید بود. باید گفت که بسیاری از فروشگاه‌های خوب و جذاب استانبول هم در خیابان استقلال قرار گرفته است. از بوتیک‌ها گرفته تا بهترین رستوران‌ها و کافه‌ها همگی در این مکان هستند.

بزرگی این خیابان و محبوبیت آن باعث شده که همین خیابان نمادی از یک شهر کوچک باشد. شما همه چیز برای خرید پیدا خواهید کرد. مجسمه‌ها و بناهای قدیمی در این خیابان قرار دارد. یک موزه در این خیابان قرار گرفته و با نگاه به روی یک سری دیوارها شاید حجم بزرگی از گرافیتی و نقاشی دیواری خواهید بود. پس می‌توان گفت که این خیابان هویت مشخص خود را دارد و باید به آن سر بزنید تا کاملا این هویت را جذب کنید.

موزه هنرهای مدرن استانبول

اگر به هنر مدرن و معاصر علاقه دارید، این موزه مقصد اصلی شما است. این موزه تاریخ طولانی همچون ایا صوفیه ندارد و در سال ۲۰۰۴ بنا شد. با این حال توانسته به یکی از قطب‌های هنری و فرهنگی مدرن شهر و کشور تبدیل شود. مجموعه اصلی این موزه حول محور هنرمندان ترکی شکل گرفته است و با این حال کارهای خارجی هم مشاهده خواهید کرد.

اگر قصد دارید که درک بهتری نسبت به هنر معاصر ترکی، دغدغه‌های روزمره و امروزی هنرمندان و فرم کاری این هنرمندان پیدا کنید، سری به نمایشگاه‌های این موزه بزنید.

دیگر چه کنیم؟

Untitled-6

گشت و گذار در استانبول محدود به این بناها و مقصدها نمی‌شود. استانبول شهری زنده است که ۲۴ ساعته پذیرایی گردشگران خواهد بود. خیابان‌های شهر زندگی شبانه فوق‌العاده‌ای دارند و می‌توانید مشغول گشت و گذار بین کافه‌ها و رستوران‌ها باشید. حمام ترکی هم معروف است و بد نیست که تا در این شهر و کشور محشر هستید، تجربه حمام آن را هم داشته باشید. می‌توانید به دنبال غذهای محلی همچون اسکندرکباب و دونرکباب باشید. به هیچ‌وجه نباید فرصت میل این دو کباب را از دست داد.

همچنین ارتباط برقرار کردن با مردم محلی هم یک گزینه خوب است. می‌توانید به صرف یک قهوه ترکی خوشمزه و یک دست تخت‌نرد، با مردم ارتباط برقرار کنید و از زندگی و سبک زندگی آن‌ها باخبر شوید. ماجراجویی شما تنها نباید به ساختمان و بنا محدود باشد، بلکه می‌توانید دریایی از تجربه‌ها و لحظات شیرین را در استانبول خلق کنید. این شهر تاریخ طولانی دارد و فرهنگ آن فرهنگی است که بر پایه میزبانی و خون‌گرم بودن بنا گذاشته شده است. پس فرصت خود برای سر زدن به این شهر را به هیچ وجه از دست ندهید.

پایتخت ترکیه کلیسا هواپیما استانبول
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر