سرخط خبرها:
کد خبر: 999744 A

اجرای طرح معاونت اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش بدون تعامل با آژانس‌ها باعث هرج و مرج شدید می‌شود.

 به گزارش خبرنگار ایلنا، بر اساس روال معمول در معاملات مسکن بعد از انجام یک معامله اعم از خرید، رهن و اجاره حق‌الزحمه‌ای از طرفین (خریدار و فروشنده) به املاکی که در آن معامله صورت گرفته تعلق می‌گیرد و بر اساس مصوبه دولت این مبلغ یک درصد از مبلغ معامله است.

سازمان منطقه آزاد کیش نیز به دنبال افزایش قیمت زمین و مسکن در کشور از این مسئله تبعیت کرده و معتقد است این میزان حق‌الزحمه در شرایط کنونی توجیه ندارد و کمیسیون‌های دفاتر املاک باید مطابق سرزمین اصلی باشد چرا که تصمیم گیرندگان سازمان منطقه آزاد کیش معتقدند با افزایش بی‌رویه قیمت املاک در سراسر کشور و همچنین در جزیره کیش یک درصد کمیسیون دفاتر املاک، باعث مشکلاتی برای خریداران و فروشندگان خواهد شد در این بین اما بیشترین آسیب را قشر کارگر و کم درآمد در جزیره کیش متحمل خواهد شد . 

به نظر می‌رسد برای تصویب قیمت، مسئولین و کارشناسان به نقطه مشترکی برسند تا با تصویب قوانین جدید هم موجب دوگانگی و آشفتگی بازار ملک نشود و هم اینکه حدود چهارهزار فعال صنف مسکن در جزیره کیش بتوانند ارتزاق کنند و از پس هزینه‌های کار خود بربیایند.

احمد بصیری کارشناس املاک، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به طرح سازمان منطقه آزاد کیش درباره ‌حق‌الزحمه املاکی‌ها گفت: حدود 4000 نفر در بخش املاک کیش فعالیت می‌کنند که حدود 10 درصد جمعیت جزیره کیش را شامل می‌شود، این افراد حدود 40 هزار نفر هستند و حدود 90 درصد سرمایه‌های مردم در اختیار آژانس‌ها و املاکی‌ها است.

وی ادامه داد: به همین دلیل نقش آژانسی‌ها در خرید و فروش و تسهیل معاملات ملک بسیار مهم و پررنگ است و اگر خطایی رخ بدهد بر کل سیستم اثر می‌گذارد. اگر سازمان منطقه آزاد بخواهد میزان حق کمیسیون حق‌الزحمه را پایین‌تر از آنچه که عرف است و تاکنون دریافت می‌شده تعیین کند، باعث می‌شود تا راه‌های دور زدن آن نیز به وجود بیاید و همین مسئله باعث بی‌نظمی می‌شود.

بصیری با اشاره به اینکه تنها راه، تعامل بین سازمان منطقه آزاد کیش و آژانس‌های املاک و بخش‌های دیگر است، افزود: اگر بدون تعامل طرحی اجرا شود، مناسب نیست و اجرای طرح معاونت اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش بدون تعامل با آژانس‌ها باعث هرج و مرج شدید می‌شود و برخی آژانس‌ها راغب می‌شوند تا قانون را دور بزنند و به دنبال آن بی‌اعتمادی ایجاد می‌شود و اعتبار جزیره کیش نیز از بین می‌رود.

وی ادامه داد: جزیره کیش به نوعی جواهر منطقه و حتی جواهر کره زمین است و نباید سطح آن را پایین آورد اما می‌توان برای اقشار آسیب‌پذیر تمهیداتی را پیش‌بینی کرد مثلا ما از کیشوندان با 30 درصد تخفیف حق کمیسیون می‌گیریم و یا کسانی که مستأجر هستند و یا مشکلات دارند و در کیش ساکن هستند، حق کمیسیون نمی‌گیریم.

احمد بصیری کارشناس املاک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر