کد خبر: 713118 A

وزیر اقتصاد در نشستی با حضور دبیر و معاونان شورای‌عالی مناطق آزاد و مدیران عامل سازمان‌های مناطق آزاد با تاکید بر اهمیت نقش مناطق آزاد در دوران تحریم، ضرورت اجرای قانون چگونگی اداره این مناطق به شکل کامل را تایید کرد.

به گزارش ایلنا، فرهاد دژپسند با اشاره به اینکه مناطق آزاد را باید آزاد گذاشت تا فراتر از موقعیت سرزمین اصلی امکان مبادلات تجاری و اقتصادی در محدوده آن فراهم شود با ارزیابی مثبت رویکرد جدید دبیرخانه شورای‌عالی و مناطق آزاد را در تحقق صادرات، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی و اصلاح فضای کسب و کار مبتنی بر حمایت از تولید داخلی به حفظ ثبات بازار ارز تاکید کرد.

در این نشست مشاور رییس جمهور و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با ارائه گزارشی از عملکرد مناطق آزاد در دوره اول دولت تدبیر و امید تاکنون به رشد عدد صادرات از ١٩٢ میلیون دلار سال ٩٢ و به میزان صادرات ١ میلیارد و ٥٠ میلیون دلار در سال ٩٦ اشاره کرد و افزود: در تلاشیم با همه موانع و مشکلات پیش آمده در فضای اقتصادی کشور این روند مثبت همچنان ادامه یابد.

مرتضی بانک، اشتغال ایجاد شده در مناطق آزاد که بالغ بر 285 هزار نفر است را ماحصل حضور 1600 واحد تولیدی خدماتی در این مناطق دانست و گفت: برنامه‌های مختلفی برای حمایت از تولید و ایجاد فضای مناسب برای کسب و کارهای نوین در مناطق در دست اقدام است که ظرفیت اشتغال طی سال های آتی گسترش خواهد یافت.

وی افزود: مناطق آزاد بدون بهره مندی از بودجه دولتی طی ٥ سال ده هزار میلیارد تومان درآمد داشته که ٥٠ درصد آن صرف پروژه های عمرانی و تکمیل زیرساخت‌های مناطق شده است.

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با ذکر اینکه منطقه آزاد بدون اجرای کامل قانون آن واقعی نیست و در حد یک عنوان باقی می‌ماند از دخالت دستگاه‌ها و نهادها در امور مناطق و نقض صریح قانون اظهار تاسف کرد.

در پایان این نشست فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به توسعه مناطق آزاد و موفقیت آنها در سایر کشورها بخصوص همسایگان ما گفت: باید عدم نگاه مثبت به مناطق آزاد در کشور آسیب شناسی شود تا مشکلات موجود را ریشه‌یابی و آنها را مرتفع کنیم.

در این نشست که سه شنبه ١٨ دی‌ماه و به میزبانی وزارت اقتصاد برگزار شد مدیران عامل سازمان‌های مناطق آزاد گزارش کوتاهی از مشکلات و موانع خود مطرح کردند.

ارز اقتصاد مناطق آزاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر