کد خبر: 241997 A

مدیر جذب سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد قشم:

اصلیترین مشکل پروژه پل خلیج فارس تامین مالی است / علیرغم تحریم‌های سنگین غرب، ۸ شرکت بزرگ بین المللی در بخش‌های مختلف اقتصادی قشم فعال هستند.

مدیر جذب سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد قشم از جذب سرمایه گذاری ۲ میلیارد دلار جزیر قشم در سال گذشته خبر داد و گفت: ‌انرژی، ‌ بازرگانی و گردشگری از مهم‌ترین و موثر‌ترین حوزه‌ها در جذب سرمایه گذارهای خارجی هستند.

حسین اشرفی در نشست خبری با بیان اینکه سازمان منطقه آزاد قشم محورهای فعالیت‌های اقتصادی سازمان را مشخص و نقشه راهی برای اولویت‌های منطقه تهیه کرده است، ‌ ادامه داد: ‌در دوره‌های گذشته مدیران سازمان به صوت تجربی کار می‌کردند و در حوزه‌ای که علاقه بیشتری داشتند، ‌ ورود می‌کردند اما در این دوره برای تمام فعالیت‌ها نقشه راه مشخصی تعریف شده است.

وی تاکید کرد: ‌اصلیترین محور فعالیت‌های اقتصادی منطقه آزاد قشم سرمایه گذاری در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی و در کل حوزه انرژی است.

اشرفی با اشاره محورهای بعدی سازمان برای جذب سرمایه‌های خارجی، گفت: ‌محورهای بعدی سازمان برای جذب سرمایه‌های خارجی حوزه‌های بازرگانی و تجارت و گردشگری است.

مدیر جذب سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد قشم با بیان اینکه حداقل هفته‌ای یک بار قشم میزبان تیم‌ها و هیات خارجی برای بررسی فرصت‌های سرمایه گذاری است، ‌ اظهار کرد: بخشی از اراضی جنوبی ساحل قشم که فرصت و پتانسل راه‌اندازی مراکز تفریحی و گردشگری ساحلی و دریایی را دارد، ‌ برای تحقق اهداف سازمان انتخاب شده که سرمایه گذاران خارجی زیادی برای حضور در این منطقه ابزار تمایل کرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه مشوق‌های سازمان برای جذب سرمایه گذارهای خارجی بیشتر از تسهیلات و مشوقات برای سرمایه گذارهای داخلی است، ‌ گفت: ‌ آزادی سقف ورود و خروج سرمایه، ‌ ورود به منطقه بدون اخذ ویزا و تمدید ان تا ۶ ماه و ارائه زیرساخت‌ها به قیمت ارزان‌تر از مهم‌ترین و موثر‌ترین مشوق‌های دولت برای جذب سرمایه گذارهای خارجی است.

اشرفی با اشاره به جذب دو میلیارد دلار سرمایه خارجی در سال ۹۲ ادامه داد: ‌معتقدم این رقم رشد خوبی برای جزیره محسوب می‌شود و قطعا با ایجاد فرصت‌های سرمایه گذاری در حوزه انرژی، ‌ گردشگری و بازرگانی این رقم افزایش خواهد یافت.

وی گفت: ‌ در بخش بازرگانی و تجارت بیشترین سرمایه گذار خارجی را داشتیم و معتقدم اثربخش‌ترین حوزه هم در افزایش آمار جذب سرمایه همین دو حوزه هستند.

مدیر جذب سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۱۵ درصدی پل خلیج فارس، ‌مشکل این پروژه را تامین مالی عنوان کرد و ادامه داد: در حال حاضر اصلیترین مشکل این پروژه ملی تامین مالی است و به نظر می‌رسد کار ساخت و تکمیل این پروژه بیش از آن ۳ سالی که پیش بینی شده به طول بینجامد.

اشرفی همچنین با اشاره تاثیر ناچیز تحریم‌ها در فعالیت‌های اقتصادی قشم گفت: ‌ علیرغم تحریم‌های سنگین غرب، ۸ شرکت بزرگ بین المللی در بخش‌های مختلف اقتصادی قشم فعال هستند و جزیره را مکانی امن برای سرمایه گذاری می‌دانند.

پتروشیمی تجارت خلیج فارس دلار دولت سرمایه سرمایه گذاری فرصت های سرمایه گذاری قشم گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر