کد خبر: 1051295 A

ترویج فرهنگ موسیقیایی و پاسداشت میراث فرهنگی کشور ، توسعه صنعت گردشگری و ایجاد نشاط درجامعه دستاوردهای ارزشمند نخستین جشنواره نی انبان کیش بود.

به گزارش ایلنا؛ خسرو نشان معاون گردشگری این سازمان درمراسم اختتامیه جشنواره نی انبان که شامگاه جمعه 22 اسفند درمجموعه فرهنگی و تفریحی آوای خلیج فارس برگزارشد این جشنواره را گامی موفق برای استمرار فعالیت های هنری برشمرد و افزود: ترویج فرهنگ موسیقیایی جنوب کشور، پاسداشت میراث فرهنگی، توسعه صنعت گردشگری و ایجاد نشاط در فضای شهری دستاوردهای ارزشمند نخستین جشنواره نی انبان کیش بود.

وی با بیان اینکه به دلیل شرایط ناشی از شیوع کرونا تحقق همه اهداف مد نظرما میسر نشدگفت: نخستین جشنواره که با هم افزایی هنرمندان به نام درعرصه موسیقی و به ویژه نی انبان طراحی و اجرا شد، آغازخوبی برای برگزاری شایسته دوره های آتی جشنواره نی انبان درکیش بود.

خسرو نشان یکی از بهترین جشنواره های کشور را جشنواره موسیقی نواحی برشمرد و با اشاره به اینکه سازنی انبان از سال 1394 به عنوان میراث ناملموس در سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ثبت ملی شده است از همراهی بخش خصوصی به عنوان حامیان مالی این رویداد و همچنین نگرش ویژه و رویکرد حمایتی دکتر مظفری دردوران تصدی مسئولیت مدیرعاملی سازمان که نقش موثری دربرگزاری شایسته این رویداد فرهنگی و هنری داشت، معاونت های مختلف سازمان و ستاد مناسبت ها و جشنواره های کیش برای همراهی دربرگزاری پرباراین جشنواره تجلیل کرد.

بر اساس این گزارش در مراسم اختتامیه معاون اقتصادی شرکت مانا سیر کیش ازحامیان این جشنواره ، به جایگاه موسیقی درفرهنگ کهن مردم سرزمین پهناور ایران اشاره کرد و گفت : خاستگاه سازنی انبان جنوب ایران بوده که از ورای مرزها گذشته و به کشورهای آسیایی و آفریقایی رسیده است.

وی همچنین ازاهتمام مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش و بخش خصوصی دربرگزاری شایسته این جشنواره تقدیرکرد و اظهار داشت :  فرهنگ غنی موسیقیایی کشورمان از دیرباز زبان مشترکی برای ارتباط با کشورهای دیگر بوده است و چنین جشنواره های بزرگی علاوه بر حفظ میراث فرهنگی ناملموس ما بخش ارتباطات میان فرهنگی را تقویت می کند.

در این مراسم گروه لیان به سرپرستی محسن شریفیان و هنرمندان خارجی که ازکشورهای مجارستان و فرانسه به کیش سفر کرده بودند قطعات زیبایی را اجراکردند.

در بخش تجلیل از پیشکسوتان نیز ازهفت هنرمند عرصه موسیقی ازجمله طهماسب برجی،کریم ادریس پور، بهرام مهربخش، سهراب مشهدی زاده ، علی رامشک،احمد علی شرفی و پولاد قهرمان تجلیل شد.

لازم به ذکراست نخستین جشنواره نی انبان کیش با حضور14 گروه داخلی و هنرمندانی ازمجارستان و فرانسه از  20 تا22 اسفند درجزیره کیش ادامه داشت.

جشنواره بین المللی زیبایی گردشگری گردشگری و صنایع دستی صنعت گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر