کد خبر: 1011272 A

در گفتگو با ایلنا مطرح شد:

بسیاری از پروژهای عمرانی و وضعیت مالکیت بیش از 11 هزار ملک در جزیره کیش در سال 99 تعیین تکلیف شدند .

على مقدس زاده معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به عملکرد این معاونت گفت: از سال ۹۷ تلاش شد تا پروژه های نیمه تمام که مشکلات مختلفی داشتند را با اتخاذ سیاست های مناسب و حمایت حاکمیتی سازمان به سرانجام رسانیمبرخی از پروژه های به اتمام رسیده نیز به دلیل نداشتن پایان کار ، امکان صدور سند برای خریداران و مالکین واحدها را نداشتند.

وی ادامه داد : بیش از ۱۱ هزار مالک واحد های مسکونی و تجاری توانستند با تعیین تکلیف و مساعدت سازمان پایان کار سند های املاک خود را دریافت کنند مثلا یکی از این پروژه ها مرکز تجاری کیش بود که پس از ۱۷ سال دارای پایان کار شد و خریداران واحدهای این مرکز جهت دریافت اسناد تفکیکی خود از امنیت خاطر برخوردار شدند.

وی ادامه داد : در بخش عمران ، یکی از پروژه ها ، پروژه توسعه تصفیه خانه پساب جزیره کیش است. این تصفیه خانه حدود ۳۰ سال پیش با ظرفیت ۱۰ هزار متر مکعب احداث شده بود لیکن نیاز به افزایش ظرفیت داشت که در حال حاضر افزایش ظرفیت آن از ۱۰ هزار متر مکعب به بیست هزار متر مکعب در قالب پروژه عمرانی زیر بنایی در حال اجرا است و انشااله سال آینده به بهره برداری خواهد رسید . ارتقای سیستم بازیافت زباله نیز با هدف تامین نیاز ۲۵ سال آینده کیش است که اقدامات سازمانی اولیه به اتمام رسیده و شرکت عمران در نظر دارد به روش BOT و بهره مندی از سرمایه گذاری بخش خصوصی این پروزه را اجراکند

وی با اشاره به اینکه برخی پروژه ها در جزیره کیش با استفاده از روش تامین مالی BOT و بدون صرف بودجه بیت المال اجرا و تکمیل می شود ادامه داد : در سال های گذشته سازمان منطقه آزاد گاها برای پرداخت حقوق نیز دچار مضایق مالی بود اما خوشبختانه در دو سال اخیر این مشکل مرتفع شده و با سیاست های اجرایی و اقتصادی مدیر عامل محترم سازمان با ایجاد در آمد پایدار برای ۱۰ سال آینده نیز ظرفیت تامین منابع مالی بسیار گسترده ایی برای مدیران آینده سازمان ایجاد گردیده است.

 

وی افزود: یکی از روش های ما این است که در پروژه های با بدهی های قابل توجه به جای دریافت وجه نقد بخشی از سهام پز وطه را دریافت می نماییم. از طرف دیگر ما در دو سال اخیر به زمین های با کاربریهای تجاری و اداری پروانه نمیدهیم زیرا در این زمینه در جزیره عرضه بیش از تقاضاست . زمین های مسکونی نیز به دو شکل واگذار می گردد. به طریق مزایده و یا اینکه از سرمایه گذاران بصورت فراخوان عمومی دعوت می شود در ساخت پروژه سرمایه گذاری و مشارکت نمایند. وی با اشاره به اینکه ما به سرمایه های موجود در جزیره کیش به عنوان سرمایه ملی نگاه می کنیم افزود : جزیره کیش دارای طرح جامع است و بر اساس طرح جامع فعلا ظرفیت برای ساخت واحدهای مسکونی وجود دارد بویژه اینکه صرفه اقتصادی نیز دارد اما باید به گسترش زیر ساخت ها نیز توجه کرد زیرا زیر ساخت های موجود کیش پاسخگوی نیاز مستخدثات فعلی کیش و حداکثر تا چند سال آینده می باشد. به همین دلیل توسعه زیر ساخت های مورد نیاز با چشم انداز ۲۵ ساله آینده در برنامه های اجرایی سازمان منظقه آزاد تدوین و در حال انجام می باشد.

وی با اشاره به اینکه طرح جامع جزیره کیش در سال ۸۴ مصوب شده ادامه داد : این طرح در سال ۹۶ بازنگری شد و چشم اندار آن از ابتدا ۲۰ ساله بود که البته به اعتقاد بنده بیست سال اعتبار برای طرح جامع منطقی بنظر نمی رسد و بهتر می بود حداقل از هشت سال گذشته تهیه طرح تفصیلی در دستور کار قرار میگرفت زیرا پروژه های عمرانی توسعه ای می بایست متکی به طرح های جامع و تفصیلی طراحی و اجرا شوند لذا با پیگیری های سازمان منطقه آزاد کیش تا پایان سال ۹۹ تصویب بازنگری طرح جامع و آغاز تهیه طرح تفصیلی را انجام خواهیم داد.

وی ادامه داد: ۵۱ درصد سهام نیروگاهی که برق جزیره کیش را تولید می کند متعلق به بخش خصوصی است. این شرکت در سالهای گذشته ۷۰۰ مگاوات برق پیش فروش نموده که میبایست وجوه حاصل از پیش فروش را صرف توسعه زیرساخت ها و افزایش ظرفیت تولید برق و آب می نمود و در سال جاری نظارت بر عملکرد شرکت مذکور در تحقق توسعه ظرفیت تولید برق در برنامه معاونت عمرانی قرار گرفته است.

مقدس زاده با اشاره به افزایش ظرفیت شرکت ماهتاب در زمینه تولید آب و برق در سال گذشته گفت: این اقدام در راستای سیاست های سازمان و تا مین یکی از نیازهای ضروری کیش است.

 وی با اشاره به اینکه در سطح کشور به طور متوسط ۲۵ درصد واحدهای صنعتی فعالیت می کنند افزود: در جزیره کیش این میزان بیش از ۶۰ درصد است و تمامی فعالیت ها غیر آلاینده هستند و بازار فروش محصولات تولیدی واحدی صنعتی مذکور علاوه برسرزمین اصلی در خود جزیره و نیز در کشورهای حاشیه خلیج فارس است که حتما دارای ارز آوری برای کشور می باشد.

وی با اشاره به اینکه مشکل اصلی تولید کنندگان و تجار کیش موانعی است که دستگاه های مختلف در هنگام حمل کالا از جزیره کیش به سرزمین اصلی ایجاد می کنند افزود: برای سرمایه گذاری در کیش و تاسیس یک کارگاه صنعتی متقاضیان باید چهار مدرک را ارائه کنند پروپزال پروژه طرح توجیه اقتصادی. مدارک احراز اهلیت مالی سرمایه گذار و مدارک احراز اهلیت اجرایی سرمایه گذار. زمانی که این چهار مدرک ارائه و تایید شد پرونده برای اختصاص زمین مسیر قانونی خود تا انعقاد قرارداد و واگذاری زمین را طی میکند و این رویه تضمین لازم برای اجرا و اتمام پروژه در زمان منطقی را ایجاد می کند.|

وی با اشاره به اینکه نگاه ما به تمامی سرمایه گذاری ها در کیش ملی است ادامه داد: امسال برای اولین بار در حوزه معاونت اقتصادی واحد کنترلپروژه را راه اندازی کردیم و معتقدیم این کنترل باید بر روی پروژه هایی که توسط سرمایه گذاران محترم بخش خصوصی ساخته می شود نیز اعمال شود زیرا اگر زمان اجرای یک پروژه افزایش پیدا کند. هزینه های اجرای پروژه نیز متناسب با تورم افزایش پیدا می کند و این افزایش قیمت ها تحمیل هزینه بر منافع ملی و آسیب بر اقتصاد عمومی کشور است و در نهایت افزایش هزینه ها از مصرف کنندگان نهایی دریافت می شود.

وی ادامه داد: هر وقت یک پروژه عمرانی متوقف می شود چهار عارضه منفی بوجود می آید اول اینکه یک سرمایه ملی متوقف می شود ، دوم اینکه هزینه های سربار پروژه ناشی از تورم بیشتر می شود .سوم اینکه بخشی از جامعه که قرار است از آن پروژه بهره مند گردند از بهره برداری پروژه محروم میمانند و چهارم اینکه با توقف پروژه زمینه گردش اقتصادی و فرصت های اشتغال از بین می روند.

وی با اشاره به اینکه محور توسعه کیش گردشگری است افزود: باید زیر ساخت های کیش با نگاه توسعه گردشگری توسعه یابد . در همه جای دنیا در هر منطقه جذاب گردشگری دو نوع از جلوه ها برای جذب گردشگر وجود دارد . یکی جذابیت های سنتی و طبیعی و تاریخی و دیگری نیز جذابیت های مدرن . کیش علیرغم قدمت ۷۰۰ ساله خود و وجودز مینه های سنتی بسیار خوب متاسفانه هنوز از امکانات بوم گردی برخوردار نیست .فقدان مکان های سنتی و بومی اقامتی از جمله این نقطه ضعف است.

مقدس زاده ادامه داد: ایجاد شهربازی ، جزایر مصنوعی ، واحدهای اقامتی بوم گردی ، دهکده های شادی از جمله نیاز های جذب گردشگر برای کیش است که ما با تشویق بخش خصوصی و سرمایه گذاران در صدد ایجاد و توسعه آنها در جزیره هستیم. برای ایجاد و توسعه برخی زیر ساخت ها درادعبرخی پهنه ها بمنظور توسعه کمی و کیفی کیش می بایست حداقل ۱۰ سال پیش اقدامات لازم صورت میپذیرفت که متاسفانه نشده است .اما خوشبختانه این موضوع طی دو سال اخیر در دستور کار سازمان منطقه آزاد کیش قرار گرفته و در حال اجراست.

 وی ادامه داد : مشکل دیگر جزیره کیش بحث آبگرفتگی معابر در سال های گذشته بود که در سال ۹۸ با احداث چاه های جذبی و ایجاد شبکه جمع آوری آب های سطحی بیش از ۸۰ درصد مشکل آبگرفتگی در کیش برای همیشه مرتفع شد
عکس

 

15 16 17 18 19 20
ایجاد درامد پایدار و تکمیل پروژه های عمرانی در جزیره کیش على مقدس زاده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر