کد خبر: 208225 A

ایلنا گزارش می‌دهد؛

این بنا در سال ۷۶ به شهرداری تهران واگذار و سپس از سوی شهرداری به مالک خصوصی واگذار شده، و بر خلاف در خواست اداره میراثفرهنگی در زمان واگذاری این بنا به مالک خصوصی، شهرداری تهران در آگهی فروش به ممنوعیت ساخت و ساز در این بنا اشاره نکرده است.

ساخت و ساز در حریم عمارت عین الدوله که یکی از آثار تاریخی شهر تهران است با وجود آنکه دارای مجوز و پروانه ساخت است اما موجب نگرانی بسیاری از شهروندان شده زیرا این ساخت و ساز به طور حتم بر کالبد اصلی بنا تاثیر خواهد گذاشت، از همین رو رئیس کمیته میراثفرهنگی شورای شهر تهران در این باره اظهار می‌کند: ساخت و ساز در عمارت عین الدوله در شورای شهر تهران دوباره بررسی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در حالی‌که بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در اسفند ماه سال گذشته، ساخت و ساز در عمارت عین الدوله متوقف شده بود، اکنون مالک خصوصی محوطه بنای تاریخی عین الدوله، مشغول ساخت و ساز در این منطقه است.

این ساخت و ساز در حریم عمارت عین الدوله اعتراض بسیاری از ساکنین منطقه و فعالان میراثفرهنگی را بر انگیخته، چرا که این بنا از جمله هویت‌های تاریخی و فرهنگی شهر تهران محسوب می‌شود که در دوران قاجار با معماری منحصر به فردی ساخته شده و در برهه‌های تاریخی مختلف میزبان شخصیت‌های برجسته‌ای بوده است.

لازم به ذکر است که این بنا در سال ۷۶ به شهرداری تهران واگذار و سپس از سوی شهرداری به مالک خصوصی واگذار شده، و بر خلاف درخواست اداره میراثفرهنگی در زمان واگذاری این بنا به مالک خصوصی، شهرداری تهران در آگهی فروش به ممنوعیت ساخت و ساز در این بنا اشاره نکرده است.

«احمد حکیمی‌پور» رئیس کمیته میراثفرهنگی شورای اسلامی شهر تهران، در گفتگو با خبرنگار ایلنا در مورد مصوبه شورای شهر مبنی بر الزام شهرداری به حفظ و بازگرداندن این بنا به وضعیت اولیه خود، گفت: اکنون ساخت و ساز در حریم این بنا در حال انجام است و خود بنا مورد محافظت قرار دارد.

وی افزود: در شورای شهر بحثبر سر این بود که حریم این بنا رعایت شود و در پروانه ساخت فرد خریدار تغییراتی صورت گیرد که حریم منظری عمارت عین الدوله کور نشود، بنابراین پروانه ساخت برای ساختمانی با ارتفاع کمتر و به صورت پلکانی صادر شد.

این عضور شورای شهر تهران با اشاره به اینکه با توجه به مجوزهای صادر شده از سوی سازمان میراثفرهنگی و صدور پروانه ساخت برای مالک بررسی وضعیت این عمارت دشوار شده است، گفت: متاسفانه عدم ثبات مدیریتی دردوره گذشته در سازمان میراثفرهنگی، موجب بروز چنین مشکلاتی شده است.

حکیمی‌پور ادامه داد: اکنون در دولت جدید وضعیت بهتر است و اداره میراثفرهنگی تهران هماهنگی لازم با شورای شهر را در زمینه حفاظت از شناسنامه‌های فرهنگی و تاریخی شهر تهران انجام می‌دهد.


این عضو شورای شهر تاکید کرد: وضعیت ساخت و ساز جدید در حریم عمارت عین الدوله حتما در شورای شهر پیگیری خواهد شد تا مطمئن شویم فعالیتی خلاف مصوبه شورا صورت نمی‌گیرد و به این عمارت تاریخی آسیبی وارد نمی‌شود.

آثار تاریخی دولت ساخت و ساز شورای اسلامی شهر تهران شورای شهر شورای شهر تهران شهر تهران شهرداری شهرداری تهران معماری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر