کد خبر: 183658 A

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت:

«حذف طعم و عطر انواع توتون و تنباکو و عدم اجازه تولید و واردات اینگونه مواد، انگیزه مصرف قلیان در بین جوانان را کاهش می دهد.»

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: حذف طعم و عطر انواع توتون و تنباکو و عدم اجازه تولید و واردات اینگونه مواد، انگیزه مصرف قلیان در بین جوانان را کاهش می دهد.

به گزارش ایلنا، کاظم ندافی با اشاره به این که در حال حاضر هیچ خلا قانونی در مورد جلوگیری از مصرف قلیان در جامعه وجود ندارد، گفت: طبق تبصره یک ماده ۱۳ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات و ماده ۷ آیین نامه اجرایی آن هرگونه استعمال دخانیات دراماکن عمومی ممنوع اعلام شده است و بر اساس مصوبه اخیر هیات دولت، برای متخلفین پرداخت ۲۲ تا ۴۳ هزار تومان جریمه در نظر گرفته شده است.

به گفته دکتر کاظم ندافی مسئولیت اجرای ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی، طبق ماده ۸ آیین نامه بر عهده مدیران و کارفرمایان و متصدیان این اماکن است. همچنین قهوه خانه ها طبق بند ۸ ماده یک آیین نامه اجرایی قانون جزء اماکن عمومی محسوب می شوند و اجرای ضوابط مربوط به اماکن عمومی در این مکان ها الزامی است.

وی توضیح داد: همچنین در ماده ۱۱ قانون برای فروشندگان و عرضه کنندگان دخانیات به استثنای اماکن مشمول ماده ۷ قانون نیز ۲۱۵ هزار تومان تا ۱۳ میلیون تومان جریمه در نظر گرفته شده است.

دکتر ندافی با اشاره به این که متولی اجرای قانون در اماکن عمومی طبق ماده ۱۴ آیین نامه قانون، بازرسان بهداشت و اصناف هستند، ادامه داد: مصرف قلیان یک تفریح نیست و نباید به عنوان وسیله ای برای پرکردن اوقات فراغت جوانان محسوب شود. ضمن این که مطالعات بسیار زیادی در این زمینه انجام شده و مخاطرات مصرف این ماده دخانی به کرات به اطلاع عموم مردم رسانده شده است.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان این که برخلاف بسیاری از عقاید و باورهای سنتی، دود منتشره از قلیان حاوی مقادیر بی شماری مواد سمی است، گفت: این مواد به عنوان عوامل اصلی بروز سرطان ریه، بیماریهای قلبی عروقی و سایر بیماریها شناخته شده اند. همچنین نیکوتین موجود در دود حاصل از مصرف قلیان همانند سایر مواد دخانی اعتیادآور بوده و مصرف متناوب آن ایجاد وابستگی می کند.

دکتر ندافی خاطرنشان کرد: علاوه بر این به دلیل مصرف مشترک، قلیان موجب بیماریهای مسری از جمله سل، هپاتیت، تبخال و غیره می شود. با این وجود متاسفانه هنوز تعداد زیادی از خانواده ها آگاهی لازم در مورد خطرات مصرف قلیان نداشته و به همین دلیل از مصرف آن توسط جوانان خود ممانعت به عمل نمی آورند و متاسفانه حتی گاهی اوقات با آنها همراهی هم می کنند.

وی با تاکید بر این که از بعد فرهنگی باید روی مهارتهای جوانان در خصوص نه گفتن به تعارف اولین مصرف مواد دخانی کار کرد، ادامه داد: در این زمینه خانواده ها نقش موثری دارند. علاوه بر این راه اندازی و استمرار بسیج اطلاع رسانی در خصوص ارتقاء آگاهی عموم از مضرات استعمال قلیان لازم است که رسانه ها در این زمینه می توانند نقش موثری ایفا کنند. آموزش در مدارس، دانشگاه ها و سایر گروه های هدف نیز از راه کارهای موثر در امر کاهش مصرف این مواد است.

دکتر ندافی با اشاره به این که ایجاد تسهیلات لازم ورزشی - فرهنگی برای استفاده جوانان در اوقات فراغت از مهمترین راهکارهایی است که می تواند در جایگزینی مصرف قلیان موثر باشد، افزود: حذف طعم و عطر انواع توتون و تنباکو و عدم اجازه تولید و واردات اینگونه مواد، انگیزه مصرف قلیان در بین جوانان را کاهش می دهد.

وی تاکید کرد: پس در کنار فراهم نمودن امکانات لازم برای جایگزینی تفریحات سالم، می بایست اقدامات قانونی برای ممانعت از واردات و تولید تنباکوی طعم دار به عمل آورد. چون اضافه کردن ای گونه افزودنی ها برای ملایم کردن دود مصرفی، از ترفند های صنایع دخانی برای ایجاد وابستگی نیکوتین در بین مصرف کنندگان است

آیین نامه جامعه خانواده رسانه سلامت قانون قلیان مواد سمی واردات وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر