کد خبر: 248800 A

با موافقت نمایندگان صورت گرفت؛

وزارت کشور پس از کسب نظر ستاد، نسبت به صدور مجوز برای سازمان‌های مردم‌نهادی که در زمینه امر به معروف و نهی از منکر قصد فعالیت دارند، اقدام می‌کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی وزارت کشور را مجاز به صدور مجوز برای سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه امر به معروف و نهی از منکر کردند.

به گزارش ایلنا٬ نمایندگان در نشست علنی امروز(۱۵ بهمن‌ماه) مجلس٬ در جریان بررسی طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر اعاده شده از شورای نگهبان، با اصلاح ماده ۱۶ این طرح با ۱۵۷ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۸ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند که براساس آن وزارت کشور مجاز به صدور مجوز برای سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه امر به معروف و نهی از منکر شد.

براساس ماده ۱۶ اصلاح شده؛ ستاد امر به معروف و نهی از منکر که در این قانون ستاد نامیده می‌شود، به منظور هماهنگی دستگاه‌های اجرایی، سیاستگذاری، تعیین اولویت‌ها، ترویج و آموزش، اقامه امر به معروف و نهی از منکر و اجرای سایر وظایف اقدام می‌کند.

همچنین در تبصره ۱ این ماده آمده است وزارت کشور پس از کسب نظر ستاد، نسبت به صدور مجوز برای سازمان‌های مردم‌نهادی که در زمینه امر به معروف و نهی از منکر قصد فعالیت دارند، اقدام می‌کند.

براساس تبصره ۲ این ماده ستادهای استانی و شهرستانی می‌توانند درخواست اشخاص حقیقی و حقوقی برای تجمع و راهپیمایی در موضوعات مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر را بررسی و در صورت تایید مراتب را جهت صدور مجوز حسب مورد به استانداری، فرمانداری یا بخشداری ارسال کنند. هرگاه مراجع یاد شده بدون عذر موجه از صدور مجوز موضوع این تبصره و تبصره ۱ استنکاف کنند، مستنکف مستوجب مجازات موضوع ماده ۵۷۰ قانون مجازات اسلامی است.

در تبصره ۳ این ماده آمده است ستاد موظف است اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص عفاف و حجاب را پیگیری کند.

براساس تبصره ۴ این ماده؛ وظایف ستاد نافی مسئولیت‌های وزرا، مسئولان دستگاه‌های اجرایی ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، روسای قوای سه‌گانه، مراجع قضایی و ضابطان دادگستری در ارتباط با آنچه در این قانون مقرر شده، نمی‌باشند.

امر به معروف امر به معروف و نهی از منکر حجاب دستگاه های اجرایی سه گانه شورای عالی انقلاب فرهنگی شورای نگهبان قانون مجلس شورای اسلامی وزارت کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر