کد خبر: 161912 A

در جلسه امروز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سوالات ۳ نماینده پاسخ داد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی گفت: در جلسه امروز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سوالات ۳ نماینده پاسخ داد.

سید علی طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص جلسه امروز کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: در ابتدای این جلسه آقای سالک بحثمبسوطی پیرامون دغدغه فرهنگی کشور و همچنین رهبری مطرح کرد و گفت باید از دستگاه فرهنگی شاهد عکس العمل مناسبی باشیم که این دستگاه هم نشان بدهد نسبت به هجمه های صورت گرفته دغدغه دارد.

وی افزود: در جلسه امروز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سؤال مشترک رحماندوست و طبیب زاده در خصوص علت دفن دو فعال موسیقی که در خارج از کشور کشته شده و در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شده اند، گفت که پاسخگوی اصلی این مسئله شهرداری است از چند دوره قبل تفاهم نانوشته ای میان شهرداری و وزارت ارشاد صورت گرفته که وزارت ارشاد نسبت به دفن افراد در قطعه هنرمندان نظر بدهد.

سخنگوی کمسیون فرهنگی ادامه داد: آقای جنّتی اعلام کرد که خانه موسیقی نسبت به دفن این دو فعال موسیقی پیگیر بود دلیل موافقت وزارت نیز این بود که پدر و مادر این دو فرد از افراد مورد قبول نظام هستند و این مصیبتی سنگینی برای آنها بوده است که این اقدام برای کاهش آلام آنها صورت گرفته است و به معنای تایید رفتار نادرست فرزندانشان نبوده است. وزیر همچنین شایعه تخصیص صد میلیون توسط وزارت ارشاد برای دفن این دو فرد را رد کرد که هر دو نماینده از پاسخ وزیر قانع شدند.

وی افزود: آقای رحماندوست در این جلسه مطرح کرد که وقتی در کشور به شایعه ای دامن زده می‌شود وزارت ارشاد باید اطلاع رسانی به موقع انجام بدهد.

طاهری گفت: وزیر ارشاد در پاسخ به سؤال جعفری در خصوص علت لغو جشنواره افق نو نیز اعلام کرد که این جشنواره مربوط به تیر ماه ۹۲ بود که دولت هنوز کار خود را شروع نکرده بود و برگزارکنندگان آن خودشان از جشنواره منصرف شدند بنابراین قرار شد در جلسه ای با حضور دو طرف این مسئله مشخص شود.

وی ادامه داد: جنتّی همچنین در خصوص علت لغو جشنواره تئاتر رضوی خراسان رضوی نیز گفت، دلیل اصلی آن مشکل کمبود بودجه بود البته همایشی مرتبط برگزار شد امّا امسال تلاش می‌کنیم که این جشنواره را برگزار کنیم بنابراین جعفری از این پاسخ قانع شد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی خاطرنشان کرد: وزیر ارشاد در خصوص علّت عدم برخورد با برخی از افراد که با انتساب خود به امام ایشان را زیر سؤال می‌برند گفت که وزارت ارشاد نباید پاسخ هر فردی را بدهد اگر این اظهارات در رسانه ها مطرح شود طبق قانون برخورد می شود.

وی افزود: جنّتی در خصوص سؤال طبیب زاده مبنی بر اینکه چرا به نشر چشمه که مجوز آن لغو شده بود مجوز مجدد داده شده است، عنوان کرد که این انتشارات دو سال معلق شده بود که این تعلیق تا اسفند ۹۲ تمام می‌شد، بنابراین ما طی جلسه‌ای از مسئولان آن دعوت کردیم و آنها تعهد دادند که فعالیت‌شان به گونه ای باشد که ضوابط نظام رعایت شود.

طاهری گفت: وزیر ارشاد در خصوص حذف ممیزی کتابها نیز تاکید کرد که این ممیزی حذف نشده است و ما آن را به خود انتشارات‌ها سپردیم اما آنها نپذیرفتند و قرار شد که خودمان طبق ضوابط قانونی ممیزی کنیم.

سخنگوی کمسیون فرهنگی یادآور شد: معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در پاسخ به سوال دیگر طبیب زاده مبنی بر علت پخش مستندهای مسئله دار در جشنواره سینما حقیقت عنوان کرد که چنین اتفاقاتی نیافتاده است بنابراین قرار شد که این مستندات به دست طبیب زاده برسد و سپس نظر کمیسیون در این مورد اعلام شود.

وی افزود: انتظامی در پاسخ به سؤال آخر طبیب زاده مبنی بر این که چرا یارانه مطبوعات به صورت نا عادلانه توزیع شده است گفت که یارانه مطبوعات ضابطه‌مند داده نشده است و ما ضوابط دقیقی را وضع کردیم که امسال قرار شده بر اساس این ضوابط یارانه ها پردا خت شود. بنابراین قرار شد این ضوابط به اطلاع کمسیون برسد.

طاهری خاطرنشان کرد: در این جلسه همچنین ندیمی اعلام کرد که تمایل دارد سؤال خود را به تاخیر بیندازد. علاوه بر این در جلسه روز یکشنبه که قاضی پور و نعمتی به علت عدم حضور وزیر گفتند که سؤال خود را در صحن مطرح می کنندؤ امروز نعمتی اعلام کرد که قانع شده و قاضی پور پذیرفت که سؤال خود را بار دیگر در کمیسیون مطرح کند.

پدر و مادر خراسان رضوی دولت رسانه شهرداری مطبوعات موسیقی وزارت ارشاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یارانه ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر