کد خبر: 114125 A

وزیر صنعت، معدن و تجارت:

شرکت ایمیدرو که شرکتی توسعه‌ای است تکلیف دارد خیلی از معادن و زیر ساخت‌های آن را آباد کند ولی منابع ندارد زیرا هر چه درآمد ماحصل از فروش داشته به خزانه واریز کرده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه شرکت‌هایی که سهام زیرمجموعه‌های خود را به فروش رسانده‌اند اما با کمبود شدید مالی مواجه هستند، گفت: ۷۰ درصد از پول فروش سهام شرکت‌های زیر مجموعه صنایع مادر به خود آن‌ها بازگردانده شود.

به گزارش ایلنا، محمدرضا نعمت‌زاده در نشست علنی امروز(یکشنبه ۲۸ مهرماه) مجلس شورای اسلامی، در موافقت با الحاق یک تبصره به طرح اصلاح تبصره ۵ بند الف ماده ۳ قانون اصلاح قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، گفت: در سال‌های گذشته وجهی که از واگذاری سهام و اموال شرکت‌های دولتی به دست می‌آمد به خود شرکت‌ها برای سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف باز می‌گشت.

وی ادامه داد: شرکت‌های توسعه‌ای که وظیفه اصلیشان گسترش و توسعه فعالیت‌ها بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: مجلس با تصویب قانون مقدار دریافتی شرکت‌ها را ابتدا به ۷۰ درصد سپس به ۵۰ درصد و بعد از آن به صفر تبدیل کرد و شرکت‌های توسعه‌ای که سهام واحدهای زیرمجموعه خودشان را واگذار کردند و درآمد حاصل از آن را به خزانه واریز کردند که نتیجه این شد که خودشان امروز پولی ندارند.

نعمت‌زاده افزود: به طور مثال شرکت ملی فولاد امروز خودش مانده و ساختمانش حال آنکه مکلف است طرح‌های خود را اجرا کند.

وی گفت: در تبصره الحاقی که پیشنهاد شده بر این اساس است که به مانند گذشته شرکت‌های توسعه‌ای که سهام واحد زیر مجموعه خود را واگذار می‌کنند ۷۰ درصد این درآمد به خود آن‌ها بازگردد تا بتوانند طرح‌های نیمه تمام در مناطق محروم را به اتمام برسانند.

نعمت‌زاده تصریح کرد: به طور مثال سازمان گسترش حدود ۴۰۰ طرح با دانش فنی و به روز را باید اجرا کند اما پول ندارد و اگر این تبصره به این طرح الحاق شود پولی که از فروش شرکت‌های زیر مجموعه به خزانه واریز می‌شود دوباره به خود شرکت‌ها باز می‌گردد.

وی ادامه داد: به طور مثال شرکت ایمیدرو که شرکتی توسعه‌ای است تکلیف دارد خیلی از معادن و زیر ساخت‌های آن را آباد کند ولی منابع ندارد زیرا هر چه درآمد ماحصل از فروش داشته به خزانه واریز کرده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: اگر چه این مقدار پول زیاد نیست اما آب باریکه‌ای است که با آن می‌توان خیلی از کار‌ها را در کشور دنبال کرد.

اصل ۴۴ پول درآمد سرمایه گذاری سهام صنعت معدن و تجارت فولاد قانون قانون اساسی مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر