کد خبر: 991137 A

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران :

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: دانش آموزان با توجه به شیوع کرونا از طریق شبکه شاد و با رقابت مسابقات نقالی، قصه‌گویی به زبان طبری، موسیقی و تک‌نوازی، بازی‌های بومی و محلی، ضرب‌المثل‌های مازندرانی و عکاسی حفاظت از محیط‌زیست روز مازندران را گرامی می‌دارند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، عباس زارع در جلسه شورای فرهنگ عمومی مازندران ضمن تبریک ۱۴ آبان «روز مازندران» گفت: با توجه به شیوع کرونا امسال برنامه‌های هفته مازندران که از 13 آبان شروع و تا 20 همین ماه ادامه دارد با همکاری تشکل‌های مردم‌نهاد و به‌صورت غیرحضوری و با استفاده از بستر فضای مجازی در حال برگزاری است.

وی بابیان اینکه بخشی از برنامه این هفته به حوزه دانش‌آموزی مرتبط می‌شود، افزود: دانش آموزان در شبکه شاد با انتخاب یکی از رشته‌های نقالی، قصه‌گویی به زبان طبری، موسیقی و تک‌نوازی، بازی‌های بومی و محلی، ضرب‌المثل‌های مازندرانی و عکاسی حفاظت از محیط‌زیست با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران بابیان اینکه قریب به ۵۰۸ هزار دانش‌آموز در بیش از چهار هزار و ۶۰۰ مدرسه استان تحصیل می‌کنند، خاطرنشان شد: تلاش داریم با برگزاری مسابقات دانش‌آموزی آئین، فرهنگ و آداب‌ورسوم مازندرانی‌ها از گذشته تا به امروز برای کودکان، نوجوانان و جوانان تبیین شود.

زارع در خصوص نام‌گذاری روز مازندران، تصریح کرد: بر اساس بخشنامه سال ۱۳۸۸ سازمان میراث فرهنگی کشور مبنی بر انتخاب روزی با عنوان روز مازندران، پژوهشگران و فعالان حوزه فرهنگ و تمدن استان باهم اندیشی و همفکری ۱۴ آبان را به خاطر بیعت مردم این استان با حسن بن زید علوی بنیان‌گذار نخستین حکومت شیعی علوی در ۱۴ آبان سال ۲۴۳ شمسی مطابق با عید سعید فطر ۲۵۰ هجری قمری به نام روز مازندران انتخاب کردند.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران همچنین از برگزاری سه جشنواره مد و لباس در بخش‌های مختلف دانش‌آموزی و بومی و محلی خبر داد و گفت: تاکنون ۲ مرحله از این جشنواره به‌عنوان مصوبات شورای فرهنگ عمومی استان برگزار شد.

 

بازی دانش آموزان رقابت فرهنگ و ارشاد اسلامی موسیقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر