کد خبر: 990673 A

طی پیامی؛

استاندار مازندران با صدور پیامی ۱۴ آبان، روز مازندران را به همه مردم استان تبریک گفت و از اهالی و اصحاب قلم، تحقیق و رسانه خواست تا در راستای شناسایی و تعمیق مجموعه سنت‌ها و آیین‌های این سامان اهتمام نمایند. ‎

به گزارش خبرگزاری ایلنا، احمد حسین زادگان در پیام خود به مناسب روز مازندران گفت: مردم مازندران ملتی بزرگ و تاریخ‌سازند که در بسترهای مختلف آفرینش و خلاقیت انسانی از فرهنگ، ادبیات، هنر و آوردگاه‌ها و صحنه‌های خطیر فرهنگی، اجتماعی و سیاسی همواره در تراز و جایگاهی ممتاز قرار داشته و نقش خود را گاه به عنوان مردمی پیشرو و آفریننده در تاریخ ایفا نموده‌اند.

وی افزود: از شعله‌های درخشان افسانه‌ها و قصص مردم ساده‌دل و بالانشین کوهستان‌های مازندران که در حاشیه البرز به خلق و صیانت از آن در طول زمان مبادرت کرده‌اند، از ترجمه متون ادبی و مذهبی بسیار مهم به زبان طبری در تاریخ پس از اسلام، از تشکیل نخستین حاکمیت و حکومت علوی در جهان در این سامان، از نیمای نام‌آور؛ پدر و خالق شعر نو و معاصر ایران، از پهلوانان و غیورمردان سنگرهای صبح و ستاره تا خاک ریزهای دفاع از حریم حرم تا فاتحان سکوهای بزرگ ورزشی؛ این سرزمین همواره جایگاه فخر و فرهنگ و اعتبار بوده است.

استاندار مازندران گفت: ازجمله درخشش‌های تاریخی و حماسی ماندگار و جاودان مازندران نخست باید به ۱۴ آبان روز بیعت مردم مازندران با «حسن بن زید ملقب ‌به داعی کبیر» و سالروز تأسیس نخستین حکومت مستقل علویان جهان در تبرستان اشاره کرد. مردم مازندران که از آغاز مهر ولایت را در دل داشتند و به فرزندان پیغمبر (ص) پناه دادند، در این روز چشمه‌سار حیات فرهنگی، آداب، رسوم و سنت‌های خود را به سرچشمه مهر و محبت علوی پیوند زدند.

حسین زادگان ادامه داد: از دیگر حماسه‌های مردم بزرگ مازندران، حضور مؤثر و تعیین‌کننده و غیرتمندانه مردان وزنان این سامان در دوران دفاع مقدس و جبهه‌ها و سنگرهای پاسداری از حریم حرم است که هرگز از یاد، خاطر و کتاب تاریخ این مُلک زدوده نخواهد شد.

وی گفت: بر همه عاشقان و دلدادگان این دیار سبز و شکوفا؛ نخبگان، محققان، دانشگاهیان، پژوهشگران تاریخ، فرهنگ و ادبیات مازندران و دستگاه‌های فرهنگی، تبلیغی و رسانه‌ها و مراکز تحقیقاتی تاریخ و علوم دینی فرض است تا برای شناساندن فرهنگ دینی این سامان و آداب، رسوم، سنن، باورها، آیین‌ها و تعمیق و تبیین این مواریث بزرگ و ارزشمند به ویژه برای نسل‌های جوان اهتمام نمایند.

مقام عالی دولت در استان افزود: این‌جانب ۱۴ آبان، روز ملی مازندران را که با روز فرهنگ عمومی تقارن یافته به همه دلباختگان و عاشقان خاک و فرهنگ این سامان تبریک و تهنیت عرض نموده، امیدوارم این مناسبت میمون فرصتی برای آشنایی بیش از پیش همه طبقات اجتماعی خاصه مردم مازندران با آموزه‌های آل الله (علیهم السلام) و میراث‌های ماندگار فرهنگی استان باشد.

حسین زادگان در پایان گفت: انتظار دارم پژوهندگان و محققان متخصص و مجرب برای تألیف و گردآوری همه سنت‌ها، آیین‌ها و سنن فرهنگی، ادبی و تاریخی شفاهی مازندران نهایت تلاش و سعی وافر خود را مبذول دارند تا نسل‌های آینده از محتویات این فرهنگ اصیل بی‌بهره نمانند.

 

 

اجتماعی و سیاسی خاک دوران دفاع مقدس رسانه شعله
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر