کد خبر: 989398 A

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل تاکید کرد؛

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل با تاکید بر قرنطینه معکوس اجرای آن را در کاهش ابتلای بیماری کرونا مهم دانست.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، سیدفرزادجلالی در اولین نشست قرارگاه سلامت و معنویت جوانان انقلابی، گفت: در کل جهان اوضاع کرونا نامناسب است و اوضاع کشور ما نسبت به‌کل دنیا در رتبه‌های دهم و پنجم نوسان دارد و از بدترین کشورها در بحث شمار مبتلایان به این ویروس است.

وی بابیان اینکه کلمه بیمار اشتباه است تعداد کشف آلوده‌ها درست است، افزود: در کشور ما کم کشف‌شده داریم . در ایران ۴ میلیون نفر معادل 5 درصد تست کرونا دادند و حدود ۶۰۰ هزار بیمار شناسایی شد؛ اگر آمار تست‌ها دو برابر بشود کشف بیمارها افزایش پیدا خواهد کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: در کل دنیا کشوری که سه پیک را گذرانده باشد؛ یا نیست یا اگر هست کم هست درحالی‌که ۲۵ استان کشور ما در پیک سوم قرار دارند .

جلالی افزود: خوشبختانه در ایام محرم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، پرهیز از سفرهای غیرضروری و رعایت اصناف و مردم استان مازندران پیک سوم را تجربه نکرد. اما پروتکل‌ها در برخی استان‌ها به خوبی رعایت نشده بود.

وی ادامه داد: استان مازندران شیب تدریجی فزاینده و قابل‌تحمل دارد. علت اینکه در پیک سوم نیستیم رعایت نسبی پروتکل‌های بهداشتی است. ولی کماکان اوضاع استان قرمز است.

جلالی بابیان اینکه عامل موفقیت دنیا در مهار کرونا به تعداد تست‌هایی است که می‌گیرند، افزود: به‌طور مثال در چین که شیوع بیماری ازآنجا بود  غیر از استان یوهان اجازه ندادند مردم جابه‌جا شوند. اخیرا 24 مورد پراکنده در چین گزارش شد فورا یک میلیون و ۷۰۰ هزار چینی تست کرونا دادند و از این تعداد سه نفر را پیدا و کنترل کردند مدیریت بارز و شاخصی دارند که باید به عنوان الگو مورد توجه باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: تست کرونا یک طرف قضیه است و بعد از مثبت اعلام شدن ابتلا به کرونا، فرد شناسایی شده باید یا بستری شود و یا در قرنطینه خانگی مدیریت شود. که متاسفانه مردم در قرنطینه نمی مانند.

جلالی با تأکید بر «قرنطینه معکوس»  در کشور افزود: ازآنجایی‌که افراد سالمند با زمینه بیماری بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند ضرورت دارد این افراد شناسایی و قرنطینه شوند تا دچار بیماری کرونا نشوند.

وی تأکید کرد که سالمندان بالای 70 سال اگر در قرنطینه خانگی به سر برند، شروع این اقدام تأثیر بسزایی در عدم شیوع این بیماری دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل، سفر و اصناف را دو مشکل مهم در شرایط فعلی دانست و ادامه داد: عمده‌  مشکلات ما در اصناف است یا خودشان رعایت نمی‌کنند یا به افرادی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند؛ خدمات‌رسانی می‌کنند.

جلالی به تدبیر رهبری برای تشکیل قرارگاه سلامت با محوریت جوانان انقلابی برای نگه داشتند فرد مبتلا به کرونا در قرنطینه خانگی اشاره کرد و گفت: به خاطر ساختار وزارت بهداشت نمی‌شود قرنطینه خانگی تداوم یابد و بیماران کنترل شوند امیداست با همراهی سپاه این مهم محقق شود.

وی بابیان اینکه روزانه هزار نفر در کشور تست کرونا می‌دهند، یادآور شد: به زودی روزانه 40میلیون تست با فرصت جواب دهی نیم‌ساعته در کشور انجام خواهد شد.تا در نطفه ویروس را خفه کنیم دنبال بیمار کرونایی نباشیم بلکه دنبال ویروس باشیم .

 

چین دانشگاه علوم پزشکی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشکلات وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر