کد خبر: 987996 A

رئیس اداره تحقیق اوقاف و امور خیریه مازندران:

رئیس اداره تحقیق اوقاف و امور خیریه مازندران، گفت : متولیان موقوفات حق تغییر نیات موقوفه را ندارند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، حجت‌الاسلام علی سلطانی امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران وقف را نمونه عینی اندیشه بلند خیرخواهی در جامعه دانست و گفت: وقف، نمونه‌ای آشکار از تعاون، همکاری و کمک به یکدیگر است.

وی بابیان اینکه اگر وقف به خوبی در جامعه ترویج پیدا کند بسیاری از گره‌ها باز می‌شود، افزود: به گفته امام (ره) اگر تبلیغات دولت اسلامی رایج شود خواهید دید که از محل نذورات چه کمک‌هایی به دولت می‌شود، اگر دولت اسلامی در این مسئله پای کار باشد بی‌شک تبلیغ این سنت و فرهنگ در جامعه ترویج شود.

رئیس اداره تحقیق اوقاف و امور خیریه مازندران با تأکید بر این‌که وقف باید پشتیبان علم باشد، گفت: با توجه به نیازهای علمی و پژوهش، ورود واقفان برای حمایت از موضوعات علمی روز جامعه ضروری است.

وی با اعلام اینکه 99 درصد از حوزه‌های علمیه وقفی هستند، افزود: توجه واقفان به وقف علمی نیز می‌تواند در جهش علمی بسیار مؤثر واقع شود.

حجت‌الاسلام سلطانی به تأکید اسلام بر روی وقف اشاره کرد و گفت: تأمین اجتماعی طبقات پایین جامعه، کمک به وضعیت رفاهی شهروندان، کمک و ایجاد پشتوانه برای مسائل آموزش علمی از مصادیق وقف در اسلام است.

وی به موقوفات متصرفی و غیرمتصرفی اشاره کرد و توضیح داد: موقوفاتی که به موجب قانون و آیین‌نامه‌های مربوطه اداره آن بر عهده سازمان اوقاف و امور خیریه باشد و موقوفات غیر متصرفی، موقوفه‌ای که به موجب و قفنامه اداره امور آن بر عهده متولی باشد.

رئیس اداره تحقیق اوقاف و امور خیریه مازندران بابیان اینکه متولیان موقوفات موظف هستند تمامی درآمدهای حاصله از مورد وقف را بر اساس نیت واقفان خیراندیش و نیکوکار هزینه کنند، افزود: به عنوان متولی و امین موقوفات، باید برای احقاق حق موقوفات همسو با اجرای احکام شرعی اهتمام بیشتری داشته باشیم.

وی اگر متولی موقوفه خلاف قانون عمل کنند ما ورود پیدا می‌کنیم و اینکه طی 17 ماه گذشته 102 مورد بازرسی از عملکرد متولیان انجام‌شده است، اعلام کرد: متولی امانت‌دار موقوفات است و باید از قوانین و مقررات وقف و موقوفات اطلاع کافی داشته باشد و نسبت به اجاره‌نامه، بودجه، عملیات مالی در سامانه، دریافت و پرداخت عواید موقوفات و ... اطلاعات کافی داشته باشد.

حجت‌الاسلام سلطانی تأکید کرد که مردم مطمئن باشند ریالی از موقوفات بدون اجازه واقف هزینه نمی‌شود و تمامی بر اساس به نیت واقف هزینه می‌شود.

فرشید علیپور رئیس شعبه حسابرسی اداره تحقیق اوقاف و امور خیریه مازندران در ادامه این نشست، صدور مقاصد حساب برای موقوفات متصرفی و بقاع متبرکه، صدور مقاصا حساب برای موقوفات غیرمتصرفی و گواهی مؤسسات خیریه و تحقیق و بررسی بخش درآمدی موقوفات را ازجمله اقدامات این اداره دانست و افزود: 802 موقوفه غیر متصرفی و 650 متولی موقوفه غیر متصرفی در استان مازندران وجود دارد.

وی افزود: در 6 ماهه نخست سال 99 در بحث صدور موارد مطروحه 176 درصد از برنامه‌های ابلاغی اوقاف محقق شد.

 

 

اوقاف و امور خیریه جامعه قانون سازمان اوقاف و امور خیریه بقاع متبرکه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر