کد خبر: 980776 A

معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی مازندران:

معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی مازندران گفت: استان مازندران، رتبه نخست تولید پنج محصول باغی در کشور را دارد.

به گزارش ایلنا، حسین ملایی بابیان اینکه استان مازندران با توجه به شرایط اقلیمی مناسب، جایگاه ویژه‌ای را در تولید بیش از ۴۰ نوع محصولات باغی در کشور داراست، گفت: مازندران رتبه نخست کشور را در تولید پنج محصول باغی شامل مرکبات، گل و گیاهان زینتی، گل و گیاهان آپارتمانی، درخت و درختچه زینتی و تولید نهال سالم و رتبه دوم را در تولید گل‌های شاخه بریده، توت‌فرنگی و چای دارد.

وی سطح زیر کشت محصولات باغی استان را ۱۵۶ هزار هکتار با تولید سه میلیون و ۲۳۸ هزار و ۶۵۸ تن اعلام کرد و افزود: تنها ارزش اقتصادی مرکبات تولیدی استان مازندران بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان است.

معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: از هفت میلیون تن محصولات کشاورزی استان، نیمی از آن در حوزه باغبانی است.

ملایی ادامه داد: شش‌ماهه نخست امسال ۳۵۰ هزار تن میوه‌های هسته‌دار، دانه‌دار، دانه ریز و میوه‌های خشک شامل هلو، شلیل، گیلاس، آلبالو، گلابی، به توت‌فرنگی، تمشک، گردو و فندق در استان تولید شد.

وی به کشت‌های گلخانه‌ای در استان اشاره کرد و افزود: بر اساس سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی، کشت گلخانه‌ای محصولات کشاورزی جزو اولویت‌هاست و افزایش عملکرد در واحد سطح، تولید بیش از یک محصول در سال، صرفه‌جویی در مصرف آب، افزایش کیفیت محصولات تولیدی، حفظ محیط‌زیست و افزایش صادرات از اهداف کشت‌های گلخانه‌ای است.

معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی مازندران بابیان اینکه تاکنون سطح زیر کشت محصولات گلخانه‌ای در مازندران به ۳۸۵ هکتار رسیده است، گفت: از این میزان سطح زیر کشت ۱۴۰ میلیون واحد، اصله و گلدان تولیدشده است.

وی با اشاره به توسعه کشت گلخانه‌ای در استان از ۵۵.۶ هکتار سال گذشته به ۷۰ هکتار در سال جاری، گفت: اصلاح و بازسازی ۵ هکتار گلخانه، ۳۷۰ مورد صدور مجوز گلخانه‌های کوچک مقیاس، اصلاح و بازسازی باغات مرکبات در سطح ۹ هزار هکتار، اصلاح و نوسازی یک هزار هکتار از باغات کیوی، اصلاح و نوسازی ۱۲۰ هکتار از باغات زیتون ازجمله اقدامات انجام‌شده در بخش باغبانی استان بوده است.

ملایی بیان کرد: برای تأمین توت نوغانداران، امسال قرارداد تولید ۱۰۰ هزار اصله نهال توت در شهرستان قائم‌شهر منعقد شد که پایان سال بین نوغانداران توزیع خواهد شد.

وی ادامه داد: از سال گذشته تاکنون ۲۴۰ مورد طرح گلخانه‌ای به مبلغ ۱۱۸ میلیارد تومان، ۲۳ مورد طرح گیاهان دارویی به مبلغ ۲ میلیارد و ۹۴۹ میلیون تومان و ۹ میلیارد تومان سرمایه در گردش برای دو طرح باغبانی به بانک عامل معرفی شدند.

مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی مازندران بابیان اینکه ۱۱۴ هزار هکتار از باغات مازندران به کشت مرکبات اختصاص دارد که پیش‌بینی می‌شود امسال دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصول تولید شود، گفت: ۱۷ هزار هکتار از باغات را نارنگی‌های پیش رس با تولید ۲۵۰ هزار تن تولید تشکیل می‌دهد که تاکنون ۵۰ درصد این محصول برداشت‌شده است

وی درباره برداشت انار در سطح استان گفت: یک هزار و ۷۰۰ هکتار از باغات استان به کشت انار اختصاص دارد که پیش‌بینی می‌شود امسال ۳۰ هزار تن محصول به ارزش اقتصادی یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برداشت شود.

ملایی بابیان اینکه برداشت انشو و پرتقال ناول از اواسط آبان ماه در استان آغاز خواهد شد، ادامه داد: سال گذشته روزانه ۴۰ کانتینر صادرات مرکبات از استان مازندران داشتیم که سبب ایجاد امید و انگیزه بین باغداران و ذخیره سازان در جهت افزایش سرمایه‌گذاری در صنعت باغداری شده بود.

 

استان مازندران جهاد کشاورزی صنعت مرکبات رتبه نخست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر