کد خبر: 978922 A

معاون توسعه عمرانی استاندار مازندران عنوان کرد:

معاون توسعه عمرانی استاندار مازندران از کاهش مهاجرت روستاییان به شهر خبر داد و گفت: توجه به زیرساخت‌ها و آداب‌ورسوم روستایی مهاجرت روستاییان به شهر را کاهش داد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، مهدی رازجویان بعدازظهر امروز در همایش بزرگداشت روز ملی و عشایر استان مازندران به 15 مهرماه روز روستا و عشایر اشاره کرد و گفت: برنامه‌های دولت تدبیر و امید در توسعه و اشتغال روستایی کم‌نظیر و همه‌جانبه بوده است.

وی بابیان اینکه استان مازندران به لحاظ ظرفیت روستایی و عشایری نسبت به دیگر استان‌ها از ظرفیت خوبی برخوردار است، افزود: توسعه پایدار استان زمانی شکل می‌گیرد که ما به توسعه روستا توجه کنیم.

معاون عمرانی استاندار مازندران صنعت کشاورزی و گردشگری را دو مقوله مهم در توسعه اقتصاد دانست و گفت: مازندران در حوزه‌های مختلف کشاورزی اعم از برنج، مرکبات، گیاهان دارویی و گلخانه‌ای رتبه یک و دو را برخورداریم که ناشی از گسترش علم و تخصص تولیدات کشاورزی در بین کشاورزان استان است.

راز جویان با تأکید بر اینکه مهاجرت معکوس به روستا و اسکان جوانان در روستا مستلزم ایجاد زیرساخت‌های لازم است، و درعین‌حال توجه به آموزش و فرهنگ‌سازی نیز بر این مهم افزون می‌شود، ادامه داد: روستاهای ما صرفاً محل ذخیرگاه مواد غذایی نیست بلکه حفظ سنت، آداب و ارزش‌ها در روستاها هم مهم است.

وی به گردشگری روستایی اشاره و آب‌بندان ها را ظرفیت مهم گردشگری و کشاورزی دانست و گفت: آب‌بندان ها لزوماً محل ذخیره‌گاه آب نیست بلکه می‌توان از آن برای پرورش آبزیان هم استفاده کرد که آن‌هم در توسعه و ارتقای اقتصاد روستاها تأثیرگذار است.

رازجویان به مبحث حاشیه‌نشینی اشاره کرد و افزود: حاشیه‌نشینان کسانی هستند که در سکونتگاه‌های غیرمتعارف با ساکنین بافت اصلی و شهر زندگی می‌کنند، گروه‌های یادشده براثر نیروی دافعه‌ای چون عدم زیرساخت‌های مناسب و بیکاری از زادگاه خود به شهرها روی می‌آورند.

وی ادامه داد: دولت تدبیر و امید طی چند سال اخیر اقدامات اساسی در مناطق حاشیه‌نشین داشته و تمام تلاش خود را برای حل این موضوع و ساماندهی این مناطق به کار بسته است این اقدامات انگیزه مهاجرت روستانشینان و افراد ساکن در مناطق محروم را کاهش داده است.

معاون عمرانی استاندار مازندران به نقش اثرگذار دهیاران در شیوع کرونا اشاره کرد و افزود: در مقوله اجتماعی روستاها همچنان همدلی، یکدلی و یکرنگی را حفظ کردند این در حالی است که مراودات در شهرها کمتر است.

وی بر ضرورت عبور از کشاورزی سنتی به صنعتی تأکید کرد و گفت: با تغییر الگوی کشت به سمت صنعتی ارتقای اقتصاد را به همراه دارد.

بر اساس اعلام دفتر امور روستایی استانداری، استان مازندران از 3 هزار 600 روستا و آبادی برخوردار است.

 

دولت کشاورزی مواد غذایی مهاجرت الگوی کشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر