کد خبر: 948457 A

مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس مازندران :

مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس مازندران با بیان اینکه پارک موزه دفاع مقدس، روایتگر رشادت‌های دلاورمردان مازندرانی است گفت: مردم و خیرین در ساخت این پارک موزه مشارکت کنند.

 

به گزارش خبرگزاری ایلنا، سردار عبدالله ملکی صبح امروز در آیین کلنگ‌زنی سر درب مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس مازندران که با حضور مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد به ساخت بزرگ‌ترین پروژه فرهنگی و موزه دفاع مقدس در شمال کشور اشاره کرد و گفت: این باغ موزه 12 سال در مرکز مازندران در حال احداث است نسبت به دیگر استان‌ها پیشرفت خوبی داشته است اما خیلی راضی نیستیم.

وی بابیان اینکه اتمام این باغ موزه با اعتبارات ملی و استانی امکان‌پذیر نیست نقش مردم و خیرین را در ساخت این پروژه فرهنگی مهم دانست و افزود: مازندران با تقدیم 10 هزار و 400 شهید، 33 هزار جانباز و بیش از دو هزار آزاده؛ زیبنده نسیت این اثر فرهنگی و دفاع مقدس همچنان پس از سالها نیمه‌تمام باقی بماند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران گفت: سر درب اصلی مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس مازندران دارای دو دیوار 45 و 38 متری است، همچنین این نما دارای 14 ستون است که هر کدام از ستون‌ها 8 متر ارتفاع دارند.

ملکی افزود: عدد هشت در ستون‌های سر درب نماد هشت سال دفاع مقدس، عملیات والفجر هشت و امام هشتم است که این استان مسیر عبور زائرین امام رضا (ع) است.

وی بابیان اینکه سر درب اصلی مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس مازندران در ضلع شرقی این مرکز قرارگرفته است، گفت: هزینه ساخت این پروژه را یکی از خیّرین نیک‌اندیش حوزه ایثار و شهادت به عهده گرفت.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران با اشاره به اینکه 14 هکتار از زمین در حاشیه این باغ موزه در طرح است، ادامه داد: انتظار می رود این زمین با کمک دستگاه‌های مربوطه آزاد سازی شود.

اِلمان‌های صف‌کشیده در سایت ورودی نمادی از رزمندگان لشکر 25 کربلای مازندران است که اولین لشکری بود که وارد شهر فاو شد. چینش المان‌ها در ابتدای مسیر یادآور صف رزمندگان و چرخش المان‌ها در اواسط مسیر نشانگر تغییر و تحول روحی در مسیر شهادت است و در انتهای مسیر به یک یگانگی و معنویت می‌رسیم. بر دیوار مسیر ورودی نام شهدای لشکر 25 کربلا نوشته‌شده است.

 

 

ایثار و شهادت دفاع مقدس کربلا موزه موزه دفاع مقدس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر