کد خبر: 942785 A

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای مازندران اعلام کرد:

مدیرکل آموزش فنی‌وحرفه‌ای مازندران با اعلام اینکه در سه ماه نخست امسال، ۶۳۳ نفر در محیط کار واقعی مهارت آموختند، از ایجاد اشتغال برای ۵۳۹ نفر بر اساس سامانه رهگیری مهارت‌آموزان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا،سید محمد درویشی امروز در نشست خبری به مناسبت هفته ملی مهارت، از کلیدی‌ترین دستگاه‌ها در تحقق شعار سال را سازمان فنی‌وحرفه‌ای با شعار جهش مهارت برشمرد و‌گفت: اگرچه در کشور  مشکل اشتغال با واژه بیکاری وجود دارد، در استان مازندران با مشکل بی‌سوادی مهارتی مواجه هستیم، زمینه اشتغال وجود دارد اما سواد مهارت برای به بار نشستن آن شغل وجود ندارد.

 مدیرکل آموزش فنی‌وحرفه‌ای مازندران با تأکید بر اینکه نیازمند نهضت مهارت هستیم و باید در نهضت مهارت‌افزایی در کشور، مشارکت پویا داشته باشیم، ادامه داد: مهارت‌افزایی زمینه‌ساز توسعه استان است که با کسب و کار اتفاق می‌افتد. به افرادی نیاز داریم که نیاز بازار کار را در مهارت، پاسخ دهند.

درویشی با اذعان به اینکه در شرایط کنونی استان، به این باور رسیده‌ایم که نقش مهارت در کاهش بیکاری، تاثیرگذار است،  به وضعیت هشدار در زمینه نداشتن مهارت در سطح کشور اشاره کرد و گفت: هشدار نداشتن مهارت، کمتر از ابتلا به ویروس کرونا نیست.

وی یادآور شد که سیاست سازمان فنی‌وحرفه‌ای کشور بر این‌محور است که آموزش بر اساس مزیت استان صورت گیرد و با اشاره به ظرفیت گردشگری، صنعت و کشاورزی در مازندران، بر آموزش‌ در زمینه نقاط قوت و مزیت تاکید کرد.

مدیرکل آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای مازندران به کمک 55 درصدی بخش خصوصی در آموزش فنی و حرفه‌ای اشاره کرد که در اجرای سیاست‌های سازمان کمک‌کار است و تصریح کرد: برای تولید محتوای الکترونیکی که در بستر سایت سازمان قرار گیرد از حدود ۲ ماه قبل مشغول به کار هستیم.

این مسئول با اشاره به سهم ۲۰ درصدی محتوای الکترونیکی مهارت‌آموزی در فنی‌وحرفه‌ای، اظهار کرد:  تا ۸۰ درصد مهارت‌های ما مربوط به کارگاه‌های عملی است اما به دلیل شرایط شیوع ویروس کرونا، تلاش کردیم آموزش‌ها به سمت الکترونیکی هدایت شود.

درویشی با بیان اینکه سال ۱۴۰۰ را سال رویش موسسه‌های آموزش آزاد می‌دانیم، افزود: سال گذشته ۵۰ موسسه آزاد مجوز فعالیت دریافت کردند.

وی با اشاره به فعالیت شورای مهارت در استان، تصریح کرد: این شورا متناظر شورای مهارت در کشور و به شکل قانون است که باید اجرا شود.

درویشی با بیان اینکه باید مشاغل جدید شناسایی شود و مشاغل امروز در ۱۰ سال آینده برای استان کارایی ندارد، تأکید کرد که باید سند توسعه مشاغل تدوین شود.

درویشی با اشاره به اینکه در سه ماهه نخست امسال، برای ۲ واحد مجوز موافقت‌نامه اصولی تاسیس مراکز جوار کارگاهی صادر شده است، از تکمیل و تجهیز  پنج کارگاه آموزشی در مرکز استان خبر داد.

وی با اعلام اینکه ۳۳۷ نفر مهارت ویژه دریافت کردند و ۸۵۴ نفر در زمینه مشاغل خانگی آموزش دیدند، گفت: ۶۳۳ نفر در محیط کار واقعی در سه ماهه نخست امسال، مهارت آموختند و در مجموع بر اساس سامانه رهگیری مهارت‌آموزان برای ۵۳۹ نفر اشتغال ایجاد شد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای مازندران با بیان اینکه برای یک مرکز مدیریت مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی در دانشگاه‌های استان مجوز فعالیت صادر شده است، از اجرای طرح مشارکت با بنیاد علوی برای آموزش در سه مدرسه شبانه‌روزی نقاط محروم خبر داد.

این مسئول با اشاره به آموزش ۱۹۳ هزار و ۴۴۵ نفر از دانشجویان و دانش‌اموختگان در سه ماهه نخست امسال  گفت: ۶۳هزار زندانی، ۶۲ هزار معتاد بهبود یافته، ۱۲هزار معلول، ۲۷ هزار زنان سرپرست خانوار، ۶۰هزار زنان خانه‌دار، ۲۷۷هزار دانش‌آموز و ۵۲۱ هزار نفر متقاضی مهارت‌آموزی از آموزش‌های ما در سازمان فنی‌وحرفه‌ای مازندرتن بهره بردند‌.

درویشی به انعقاد تفاهم‌نامه پنج جانبه استانی اشاره کرد و توضیح داد که این تفاهم‌نامه در هفته ملی مهارت با مشارکت سازمان فنی‌حرفه‌ای، گردشگری، جهاد کشاورزی، سازمان صنعت، معدن و تجارت و استانداری برای مهارت‌افزایی امضا می‌شود.

 

ایجاد اشتغال زنان سازمان صنعت معدن و تجارت فنی و حرفه ای گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر