کد خبر: 923213 A

استاندار مازندران:

استاندار مازندران گفت: ارتباط مازندران با ارمنستان نیازمند ورود به لایه های اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی است تا شاهد تعاملات گسترده تری باشیم .

به گزارش خبرگزاری ایلنا، احمد حسین زادگان بعدازظهر امروز در نشست ویدئو کنفرانسی با استاندار لری ارمنستان بر ایجاد و گشایش مستمر روابط و تجار مازندران با بازرگانان لری ارمنستان تاکید کرد و گفت: الحاق به اتحادیه اوراسیا می‌تواند در افزایش مبادلات دوجانبه بین لری و مازندران کمک کند.

وی با بیان اینکه ارتباط مازندران با ارمنستان نیازمند ورود به لایه های اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی است تا شاهد تعاملات گسترده تری باشیم افزود: مازندران برای تأمین مایحتاج استان لری در زمینه تأمین مرکبات و کشاورزی و لبنی آمادگی دارد و همچنین برای تأمین محصولات دیگر آمادگی خواهیم داشت.

استاندار مازندران، توسعه گردشگری دریایی و سلامت را از جمله محورهای توافق شده برای توسعه مناسبات با لری ارمنستان برشمرد و توسعه گردشگری سلامت و دریایی، ارتباطات و مبادلات ورزشکاران بین دو استان، ارتباطات دانشگاهی و پژوهشی را از جمله محورهای همکاری دوجانبه عنوان کرد.

وی ادامه داد: برای توسعه تبادلات باید در درجه اول شناخت لازم بین مردم دو استان ایجاد شود و تهیه و انتشار کلیپ هایی برای معرفی جذابیت ها و ظرفیت‌ ها و اعزام خبرنگاران دو استان برای معرفی ظرفیت‌ ها از جمله راه های روابط تجاری بین این دو استان است.

حسین زادگان به مشکلات پیش روی تجار و بازرگانان ایرانی در ارمنستان اشاره و اقامت موقت تجار در ارمنستان را یکی از همین مشکلات عنوان کرد و خواستار اقامت یکساله آنان در استان لری ارمنستان شد.

استاندار مازندران بازدیدهای سختگیرانه و زمان بر گمرک ارمنستان را از دیگر مشکلات تجار ایرانی برشمرد.

حسین زادگان با اشاره به تشکیل صندوق 'ضمانت توسعه' صادرات در ایران گفت : این صندوق تا یک میلیارد دلار ریسک تجاری صادرات را به کشورهای هدف حل می‌کند و باید ریسک تجارت در لری ارمسنان حل شود.

استاندار مازندران همچنین خواستار شرایط تضمینی برای سرمایه گذاری تجار مازندرانی در ارمنستان شد.

وی از آمادگی تبادل دانشجو و توریسم خبر داد و افزود: مازندران و ارمنستان داشته های عمیق فرهنگی و علمی برای تبادل در اختیار دارند.

 استان مازندران با دارا بودن سه فرودگاه فعال و یک شرکت هواپیمایی اختصاصی می تواند پرواز مستقیم چارتر به کشور ارمنستان یا استان لری این کشور داشته باشد .

حسین زادگان با اعلام اینکه استان مازندران برای برگزاری نمایشگاه آمادگی دارد تحقق این امر را مستلزم تبادل فیلم و مستند در رسانه های این دو استان دانست.

استاندار مازندران پیشنهاد کرد که سرای تجاری در استان ارمنستان شکل بگیرد.

آندره قوکاسیان،استاندار لری ارمنستان با تقدیر از تلاش‌های استاندار مازندران با بیان اینکه روابط خوب و دوستانه‌ای بین لری و مازندران وجود دارد، گفت: وضعیت لری در زمینه کرونا همچنان بحرانی است.

وی با اشاره به سفر به مازندران از مهمان نوازی مردم مازندران تقدیر کرد و گفت: ما آمادگی میزبانی از هیئت بزرگ تجاری و اقتصادی مازندران را پس از پایان کرونا خواهیم داشت.

استاندار لری با اعلام آمادگی در حوزه سلامت خواستار تبادل تجربیات بین دو استان شد و ادامه داد که با تشکیل کارگروه بین دو استان نیز موافق است.

آندره قوکاسیان گفت که این آمادگی را داریم که جشنواره روز مازندران را در استان لری برگزار کنیم.

 

ارمنستان رسانه سرمایه گذاری مرکبات گردشگری سلامت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر