کد خبر: 923082 A

رئیس اتاق بازرگانی ایران:

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه تشکیل دادگاه های تجاری گام موثر دیگری برای بهبود کسب و کار و رونق تولید است، گفت: بزودی این دادگاه ها نیز با کمک دستگاه قضایی در سطح کشور راه اندازی می شود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، غلامحسن شافعی امروز شنبه در در آیین افتتاح مجتمع اداری و آموزشی اتاق بازرگانی مازندران با بیان اینکه مازندران در بسیاری از شاخص‌های اقتصادی و کشاورزی دارای رتبه‌های اول و دوم کشوری است، گفت: این استان در حوزه خارجی یه دلیل برخورداری از همسایگی با پنج کشور از رتبه خوبی برخوردار است.

وی با بیان اینکه باید مثلث دانشگاه، بخش خصوصی و دولتمردان با تعاملات نسبت به رفع مشکلات استان اقدام کنند، افزود: اقتصاد ما پر از دُمل‌های چرکین و کهنه‌ای است که در پی کرونا این دمل های چرکین سرباز می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت که در برنامه های گذشته توسعه ای در کشور یک برنامه هماهنگ و همسان برای تمام استان ها بدون توجه به ظرفیت های استانی تدوین شد که نتوانست ظرفیت های موجود در استان ها را به حرکت در آورد.

وی افزود: به نظر می رسد تنها راه رفع مشکلات اقتصاد و به حرکت در آوردن چرخ اقتصادی در کشور توجه بیشتر به ظرفیت های استانی با تدوین برنامه های منطقه ای و تلفیق آن با برنامه های پنج ساله ملی است.

شافعی پایین بودن اختیارات مدیران استانی را از دیگر مشکلات برای تحرک بخشی به اقتصاد عنوان کرد و گفت: باید در برنامه توسعه ای آینده اختیار استانداران افزایش بیشتری یابد تا بتوان با تحرک اقتصاد استانی، چرخ اقتصاد ملی نیز به حرکت در آید.

وی با بیان اینکه در برنامه‌های توسعه کشور از ابتدا تاکنون یک نسخه واحد برای کشور نوشته شد و آن را ابلاغ کرده‌اند، ادامه داد: باید مجلس شورای اسلامی در برنامه هفتم توسعه  اقتصادی و اجتماعی به استان ها توجه بیشتری داشته باشند و بداند که نسخه پیچی یکسان برای تمام استان های کشور در قالب یک برنامه توسعه ای قابلیت اجرایی نخواهد داشت.

رئیس اتاق بازگانی ایران راه اندازی پنجره واحد و کاهش زمان صدور مجوز برای کسب و کار را در روزهای گذشته از سوی وزارت اقتصاد و دارایی دولت تدبیر و امید گام موثری برای  بهبود کسب و کار ارزیابی کرد و گفت : در حال حاضر پنجره واحد با این شرایط در چهار استان کشور راه اندازی شد و بر اساس برنامه ریزی پیش بینی می شود تا پایان سال پنجره واحد در تمام استان های کشور راه اندازی و فعال شود.

وی تشکیل دادگاه های تجاری را گام موثر دیگری برای بهبود کسب و کار و رونق تولید برشمرد ، افزود: بزودی این دادگاه ها نیز با کمک دستگاه قضایی در سطح کشور راه اندازی شود.

 

استان کشور دستگاه قضایی کسب و کار کشاورزی اتاق بازرگانی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر