کد خبر: 860517 A

رئیس هیئت نظارت بر شورای نگهبان مازندران:

رئیس هیئت نظارت بر شورای نگهبان مازندران گفت:قانون، اول و آخر کار ما و فصل الخطاب است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا از ساری، حجت‌الاسلام علی اصغر زکوی در جلسه هم‌اندیشی ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی با بیان اینکه یک آفتی که جامعه شناسان و سیاست گذاران به آن اعتقاد دارند،معاصرت به معنای هم عصر بودن است،اظهار کرد: گاهی افراد برجسته و پدیده های اجتماعی دچار معاصرت می شوند.

وی افزود:حقیقتی که آیندگان می گویند و متوجه می شوند بیش از آنچه است که اکنون ما هستیم و در آن، قرار داریم چون در آن فضا قرار داریم و به اهداف آن پدیده پی نمی بریم.

رئیس هیئت نظارت بر شورای نگهبان مازندران، گفت: انقلاب اسلامی ایران نه تنها کم سابقه بلکه بی سابقه است و امانتی است که به دست ما و شما، رسیده و حاصل مجاهدت و خون شهدا است.

وی ادامه داد: کسی با قلم و اهدافش از انقلاب اسلامی ایران، حمایت می کند در حقیقت عمل صالح، انجام داده و هر کس به هر دلیلی، چرخ لای عملکرد نظام بگذارد یک گناه نابخشودنی را انجام داده است البته عده ای با ایجاد آشوب برآنند که این انقلاب رشد نکند.

حجت‌الاسلام زکوی با اشاره به اینکه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی انتظاراتی است که ما از اصحاب رسانه داریم ، گفت: قانون، اول و آخر کار ما و فصل الخطاب است.

رئیس هیئت نظارت بر شورای نگهبان مازندران ادامه داد: ایجاد تشدید قومی و قبیله ای در بین نامزدها و طرفداران نیز باید در رسانه ها مراقبت شود.

وی افزود:بر اساس ماده های 28 و 30 قانون اساسی برای تایید و رد کاندیداها اقدام می کنیم .بنابراین سلامت مالی، سلامت اخلاقی و سلامت سیاسی سه اولویت ما برای تایید به شمار می آیند.

رئیس هیئت نظارت بر شورای نگهبان مازندران با بیان اینکه نتیجه نهایی صلاحیت نامزدها در 22 بهمن اعلام می شود،گفت:رد یا عدم احراز صلاحیت نامزدها در استان یا کشور در شرایط کنونی بر اساس گرایش خاص سیاسی یا حزبی صورت نگرفته است .

وی افزود:اگر به‌صورت مستند برای ما مشکلاتی ثابت شد تخم‌مرغ دزد هم باشد با او خداحافظی می‌کنیم چرا اعتقاد داریم تخم ‌مرغ دزد شتر دزد می ‌شود.

حجت‌الاسلام زکوی،بیان کرد:وظیفه شورای نگهبان است که برای افکار عمومی، به شفاف سازی و تبیین بپردازد.

فصل الخطاب ما قانون است

سید یونس حسینی عالمی در ادامه به اهمیت انتخابات پرداخت و گفت: در جمع صاحبان فکر، اندیشه و قلم که اخلاص رسانه‌ای و انگیزه عدالت و راهبری مردم را برای بهتر شنیدن و دیدن دارند قرار داریم و  این نشست، جلسه‌ای سازنده برای بهتر عمل کردن، خواهد بود.

وی با بیان اینکه همانطور که شما رسانه ها از مجریان قانون تخطی و خروج از قانون را انتظار ندارید وباید همه ما بر اساس قانون رفتار کنیم،افزود: ما هم انتظار داریم که از همه بخواهیم فصل الخطاب ما قانون باشد.

دادستان مرکز استان مازندران،روشنگری را از وظایف رسانه ها و مردم دانست و گفت:انقلاب اسلامی مبتنی بر ارزش ها و اخلاق است هر کجا که از ارزش ها و اخلاق فاصله گرفتیم با مشکل مواجه شدیم.

وی ادامه داد:انتظار داریم رسانه ها ارزش مداری و اخلاق را برای مردم تبیین کنند.

تبلیغات زود هنگام برابر قانون جرم است

حجت‌الاسلام سیدمرتضی موسوی در ادامه این نشست اعلام کرد:ستاد رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی در همه حوزه های قضایی شهرهای مازندران تشکیل شده است.

وی افزود:این ستاد بر مبنای قوانین و مقررات مربوط به انتخابات رسالتی را برعهده دارد که حوزه های قضایی در این زمینه نقش بسزایی دارند.

 معاون پیشگیری اداره کل دادگستری استان مازندران با اشاره به فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه باید از آرای مردم صیانت شود،افزود:مردم به گفته ها و نوشتار ما اعتماد می کنند.

وی افزود: دبیرخانه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی تشکیل شده و همه مسائل را رصد می‌کند، تمام تلاش و فعالیت ما برای اجرای قوانین و مقررات است این مهم در قانون اساسی پیش‌بینی شده است.

حجت الاسلام موسوی با تاکید بر اینکه تبلیغات زودهنگام برابر قانون جرم است،گفت:بر اساس اعلام استانداری و هیات نظارت گزارش هایی که به هیات قضایی آمده تذکرات شفاهی بود.

وی تذکر را اقدام نخست دستگاه قضایی در بحث تخلفات اعلام کرد و ادامه داد:تلاش می کنیم که پیشگیری کنیم در غیر اینصورت ناچاریم از طریق دادستان های استان اعمال قانون کنیم.

معاون پیشگیری اداره کل دادگستری استان مازندران،بیان کرد:اقدامات پیشگیرانه در اولویت برنامه های دستگاه قضایی است.

حجت الاسلام موسوی گفت:افرادی که در گذشته سر صندوق ها حضور پیدا کردند و تخلفات آنان محرز شده است در این دوره صلاحیت حضور در سر صندوق ها را ندارند.

عباس زارع مدیر کل فرهنگ و ارشاد مازندران نیر حضور حداکثری در انتخابات را از وظایف مهم برشمرد و اظهار کرد: امیدواریم با شور انتخاباتی اتفاقات خوبی را در این دوره رقم بزنیم.

وی به فعالیت رسانه های مازندران اشاره کرد و گفت:تمام افرادی که در حوزه رسانه های استان فعالیت دارند از قشر جوان هستند و تلاش می کنند تا تولید محتوای خوبی داشته باشند.

 

انقلاب اسلامی ایران جرم سلامت احراز صلاحیت اعمال قانون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر