کد خبر: 860155 A

هشدار درباره آنفلوآنزا ؛

مدیر گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از شیوع موج دوم آنفولانزای فصلی خبر داد.

مدیر گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه  علوم پزشکی مازندران با توجه تداوم شیوع آنفولانزای فصلی و خطر ابتلاء به عفونت های حاد تنفسی در گفتگو با خبرنگار ایلنا به منظور جلوگیری از گسترش بیماری از افراد دارای علائم آنفولانزا تا ۲۴ ساعت بعد از قطع تب در منزل استراحت نموده و در محل کار حضور نیابند که معمولاً ۳ تا ۵ روز استراحت برای بزرگسالان مبتلا توصیه می شود . 

وی افزود: به دیگران هم توصیه نمایید از عیادت بیمار حتی الامکان تا ۷ روز پس از بروز علائم جداً خودداری کنند

مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تأکید بر اینکه از تماس نزدیک با بیمار بپرهیزید و حتی الامکان فاصله حداقل یک و نیم متر با فرد بیمار را رعایت کنید، بیان کرد: خودداری از روبوسی و دست دادن تا پایان فصل سرما از نکات مهمی است که می تواند در کاهش انتقال بیماری نقش به سزایی داشته باشد.

پارسایی یادآورشد: به علائم تنفسی در سایر افراد خانواده بیمار توجه نمایید و از دست دادن و روبوسی و در آغوش گرفتن بیمار اکیدا خودداری نمایید.

مدیر گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران تصریح کرد: نقش پوشاندن دهان و بینی در زمان سرفه و عطسه به وسیله دستمال یا حتی آستین لباس و همچنین شستشوی دست با آب و صابون در دفعات مکرر برای افراد از اصول مهم پیشگیری از ابتلا و انتقال بیماری است.

وی بابیان اینکه آنفلوانزا بیماری ویروسی حاد دستگاه تنفسی است که با تب، سرفه، سردرد، گلودرد، درد عضلانی، تعریق، آبریزش بینی و گاها استفراغ و اسهال تظاهر می‌کند، گفت: توصیه می شود دست های خود را به طور مکرر با آب و صابون یا مایع دستشویی به مدت ۳۰ الی ۶۰ شستشو نمایید .

همچنین شما و بیمارتان هنگام عطسه یا سرفه با دستمال کاغذی جلوی دهان و بینی خود را بپوشانید و پس از استفاده آن را درسطل زباله بیاندازید. از لمس چشم ها ، دهان و بینی هنگام مراقبت بیمار با دست‌های آلوده اکیداً خودداری نمایید.

 پارسایی با اعلام اینکه ویروس آنفولانزا بیش از ۲۴ ساعت بر روی سطوح مختلف زنده می ماند ، بیان کرد: توجه ویژه به نظافت سطوح مختلف به ویژه میز و صندلی سرویس های بهداشتی و سایر سطوح در محیط های مختلف توسط ضد عفونی کننده ضروری است به طور مثال چنانچه از پوشش یکبار مصرف برای میز غذاخوری استفاده می کنید باید پس از هر بار استفاده بیمار و یا همراه بیمار تعویض گردد.

وی با تأکید جدی بر خودداری از مصرف کورتون از جمله آمپول دگزامتازون ، خاطرنشان کرد: به افراد که  بیشتر در معرض خطر هستند و نیازمند توجه بیشتری می باشند مانند خانم های باردار و کودکان زیر ۱۰ سال و سالمندان بالای ۶۵ سال و همچنین افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت آسم تالاسمی بیماری های قلبی و کلیوی فشار خون بالا و افراد دارای نقص سیستم ایمنی و  مصرف کنندگان داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی توصیه کنید حتی المقدور از تماس با فرد بیمار مبتلا به آنفلاآنزا خودداری کنند.

 

آنفلوانزا بیماری های قلبی خانواده دانشگاه علوم پزشکی مصرف کنندگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر