کد خبر: 841001 A

رئیس ستاد انتخابات مازندران :

رئیس ستاد انتخابات مازندران با اعلام اینکه 21 داوطلب در حوزه‌های انتخابی مازندران در روز نخست ثبت‌ نام کردند،گفت: بیشترین این تعداد مربوط به حوزه انتخابیه قائمشهر،جویبار،سوادکوه،سیمرغ و سوادکوه شمالی بوده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از ساری ،حسین حسن‌نژاد در نشست خبری به مناسبت آغاز ثبت نام داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که عصر امروز در ستاد انتخابات مازندران در استانداری برگزار شد، با اعلام اینکه از ساعت هشت صبح امروز ثبت نام داوطلبان در حوزه های 9 گانه استان آغاز شده است، اظهار داشت: توجه به اصل قانونمداری و قانونگرایی ضامن سلامت انتخابات است.

وی بر نظارت بر حمایت احتمالی دستگاه های اجرایی از کاندیدای خاص، تاکید کرد وافزود: ستاد انتخابات استان نسبت به این موضوع حساسیت دارد و اگر چنین امری محرض شود، با دستگاه مربوطه برخورد خواهد شد.

رئیس ستاد انتخابات مازندران گفت: مجلس عصاره فضائل ملت و مرجع قانونگذاری در کشور بوده و نقش مهم و اثر گذار در هدایت امور کشور دارد؛ نقش نظارتی مجلس نشان دهنده جایگاه مهم مجلس در کشور است.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون تاثیر استفاده از شعار جدایی غرب مازندران و تشکیل مازندران غربی،تصریح کرد: کسانی که طراح این طرح بودند بر اساس وظایف نمایندگی شان عمل کردند، گرچه ممکن است که با تحقق انطباق نداشته باشد. اما در قانون اساسی نمایندگان در حیطه وظایف خود آزاد هستند و استفاده از این شعار مبنای تایید یا رد صلاحیت کسی نیست اما این اقدام در معرض قضاوت افکار عمومی قرار خواهد گرفت.

حسن نژاد با تأکید بر اینکه زیرساخت ‌های برگزاری انتخابات الکترونیکی در استان فراهم است، افزود: شورای نگهبان هنوز برای انتخابات الکترونیکی اظهار نظر نکرده است.

وی با اعلام اینکه 21 داوطلب در حوزه‌های انتخابی مازندران در روز نخست ثبت‌نام کردند، این آمار در روز نخست ثبت ‌نام دوره قبل 9 نفر بود، گفت: از این 21نفر، 4 نفر در حوزه انتخابیه نوشهر، چالوس و کلاردشت، 2 نفر در حوزه انتخابیه بهشهر، نکا و گلوگاه، 2نفر بابل، 2نفر آمل، 5 نفر حوزه انتخابیه قائم‌شهر، سوادکوه و سیمرغ، 4 نفر ساری و میاندرود و 2 نفر تنکابن، رامسر و عباس آباد ثبت‌ نام کرده‌اند.

حسن نژاد، افزود: از این تعداد 19 نفر کارشناسی ارشد، یک نفر دکترا و یک نفر حوزوی بوده اند. از مجموع این داوطلبان 9 نفر ایثارگر هستند.

وی یادآور شد: در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی 306  نفر شامل 281 مرد و 25 زن ثبت ‌نام کرده بودند که در نهایت با احتساب 42 انصرافی، 143 نفر از آنان تأیید صلاحیت شدند.

حسن نژاد، ادامه داد: همچنین از دو میلیون و 235 هزار نفر واجد شرایط رأی ، یک میلیون و 623 هزار نفر در سه هزار و 48 شعبه اخذ رأی، رأی دادند.

رئیس ستاد انتخابات مازندران گفت: بیشترین داوطلب در حوزه انتخابیه بابل با 54 نفر و کمترین داوطلب در حوزه انتخابیه نور و محمودآباد با 22 نفر ثبت ‌نام کرده بودند.

وی ادامه داد: تعداد شعب اخذ رای در دوره گذشته را سه هزار و 48 شعبه بوده و متوسط مشارکت در کشور در طول 10 دوره انتخابات مجلس 61 درصد است و کمترین میزان مشارکت نیز 51 درصد بوده است.

حسن نژاد گفت: سن داوطلبان دوره قبل انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوره سنی بین 30 تا 34 سال 48 نفر،35 تا 39 سال 42 نفر،40 تا 44 سال 65 نفر، 40 تا 45 سال 58 نفر،50 تا 54 سال 45 نفر،55 تا 59 سال 35 نفر،60 تا 64 سال 9 نفر و 65 تا 69 سال دو نفر ،70 تا 75 سال نیز 2 نفر داوطلب شدند.

 

انتخابات سلامت کارشناسی ارشد افکار عمومی حوزه انتخابیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر