کد خبر: 837526 A

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری:

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت:باید به سمت تولید علم حرکت کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا،سورنا ستاری در نشست کارگروه رونق تولید و اقتصاد دانش بنیان مازندران در ساری  با بیان اینکه توسعه در اقتصاد دانش بنیان یک امر درون زاست، گفت: توسعه دانش بنیان تنها بدست خود ما محقق می شود و نمی توان از بیرون دانش را به داخل اورد.

وی با بیان این که فرهنگ نفتی به اصول و چارچوب های خلاقیت انسان آسیب می زند، افزود: اقتصاد نفتی به اصول توسعه نیز ضربه خواهد زد و کشور را نمی توان با نفت چرخاند.

ستاری با اشاره به این که در پی هدف گیری حوزه های دانش تولید و صنعت هستیم، گفت: توسعه با اقتصاد نفتی امکان پذیر نخواهد بود و باید همه بپذیریم که نگاه به درآمد نفتی راه به جایی نمی برد.

معاون رییس جمهور خرج کردن پول های نفتی برای توسعه و هدایت تسهیلات نفتی به بخش تولید را قدم گذاردن در مسیر بیراهه دانست و افزود: امروز باید به سمت تولید علم حرکت کنیم.

ستاری با بیان این که مازندران پتانسیل وسیع و استعدادهای والای انسانی دارد، عنوان کرد: در چنین سرزمینی است که نوآوری شکوفا می شود.

معاون رئیس جمهور با اشاره به این که امروز حرکت دانشگاه ها از علم به سوی تولید ثروت و شرکت های سرمایه گذاری است و دانایی بر دانش ترجیح دارد، گفت: تلاش کردیم یک اکوسیستم زیست بوم در حوزه های دانش بنیان ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه امروز هیچ کشوری برای تکنولوژی به سراغ کشورهای نفتی نمی رود، افزود: اقتصاد دانش بنیان و تکنولوژی همان حوزه ای است که ما را با کشورهای منطقه نفت خیز خاورمیانه متفاوت می کند.

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه تولید دارو از مهم ترین حوزه های ورود شرکت های دانش بنیان است ، گفت: ۹۸ درصد از داروهای انسانی کشور در داخل تولید می شود.

وی همچنین هدف گذاری در داروسازی حیوانی و مواد غذایی را از مهم ترین حوزه های دانش بنیان عنوان کرد و گفت: در این مسیر قدم های بزرگی برداشته شده و در حال هدایت شرکت های دانش بنیان به سمت این حوزه هستیم.

ستاری گفت: تجاری سازی از مهم ترین مسائل شرکت های دانش بنیان است و باید این شرکت ها بر پایه توانایی خود استوار باشند و از تکیه بر اعتبارات نفتی فارغ شوند. 

وی تاکید کرد: پارک های علم و فناوری نسل جدید نیز باید به سمت بخش خصوصی حرکت کنند و از بدنه دولت خارج شوند،‌ امری که در حال حاضر شاهد شکل گیری آن هستیم و اکنون برخی از پارک های کشور توسط بخش خصوصی ایجاد شده است و از صفر تا ۱۰۰ فعالیت نیز توسط بخش خصوصی انجام می شود. 

ستاری بر حرکت پارک علم و فناوری استان مازندران به سمت بخش خصوصی نیز تاکید و خاطرنشان کرد: این مسئله اتفاق نمی افتد مگر خواست نیروهای علمی و اقتصادی درون استان باشد.

وی حمایت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در زمینه های صادراتی و بخش مجوزات و هموارسازی راه فعالیت شرکت های دانش بنیان استان را نوید داد و افزود:  استان مازندران باید به جوانان خود اهمیت بدهد و کارآفرینی تبدیل به یک ارزش شود. 

 

اقتصاد درآمد علمی و فناوری نفت تولید علم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر