کد خبر: 818177 A

مدیر کل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی بهزیستی کشور :

مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی بهزیستی کشور با اعلام این که حدود 82 درصد از سالمندان کشور می‌توانند کار خود را انجام دهند، گفت: بر اساس برآورد سازمان بهزیستی تنها 18 درصد از سالمندان نیازمند حمایت‌های خاص هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از ساری، مصطفی سراج  امروز در همایش روز سالمند که در سالن هلال احمر ساری برگزاری شد،اظهار داشت: پیش بینی ما این است که  از مجموع سالمندان نیازمند حمایت خاص نیز 5 درصد کاملا وابسته هستند.

وی افزود: سیاست اصلی در خدمتگزاری به سالمندان تمرکز بر نگهداری آنان در خانواده و ارائه خدمات لازم از جمله توسعه فعالیت های توانبخشی در منزل است.

مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی بهزیستی کشور گفت: این سیاست منطبق با سند ملی سالمندان است که بتازگی رونمایی شده است.

وی شعار امسال روز جهانی سالمندان را " فرصت های برابر برای همه سالمندان " اعلام کرد و افزود: اگر می خواهیم دوران سالمندی و سالمندان سالمی داشته باشیم، نباید تنها برای سالمندان برنامه ریزی کنیم بلکه باید برای افراد میانسال و حتی کودکان از امروز برنامه ریزی و فرصت های برابر داشته باشیم.

سراج ادامه داد: فرصت های برابر برای همه سنین به این معناست که در ارائه خدمات برای آحاد جامعه تبعیض وجود نداشته باشد و این یک شعار بین المللی است که امسال سرلوحه فعالیت ها و برنامه ریزی های همه کشورها شناخته شده است.

وی رونمایی رسمی و ابلاغ سند ملی سالمندان همزمان با روز سالمند در سال جاری را نقطه عطفی برای حل مشکلات سالمندان دانست و تصریح کرد: با ابلاغ این سند باب خوبی جهت پرداختن به بسیاری از مسایل و مشکلاتی  که در حوزه سالمندی وجود دارد، باز شده است.

سراج یکی از مهمترین مشکلات در حیطه سالمندی را ارائه خدمات جامع دانست و با تاکید بر این که بسیاری از این مشکلات با ابلاغ سند جامع قابل حل است، گفت: مطابق سند جامع سالمندی برنامه عملیاتی و دستورالعمل لازم در چهار محور شامل فعالیت های دستگاه ها، اعتبارات و زیرساخت هایی که باید فراهم شود و تعیین دستگاه های متولی و زمان بندی اجرا باید برنامه ریزی شود که در آینده نزدیک عملیاتی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مسائل در ارتباط با سالمندان در زمینه بیمه های آنان است به این معنی که بسیاری از سالمندان ما تحت پوشش هیچ بیمه و یا بیمه تکمیلی نیستند که این مساله را پیگیری می کنیم.

مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی بهزیستی کشور

افزود: همچنین مراکز نگهداری سالمندان در حال توسعه اند اما تمام تلاش ما این است که سالمندان در خانواده مراقبت شوند.

سراج به اهمیت توسعه تشکل ها و سمن ها در زمینه خدمات به سالمندان تاکیدکرد و گفت: در چند سال اخیر به دنبال توسعه مداخلات خانواده در این امر بوده ایم و توسعه فعالیت های توانبخشی در منزل نیز جزء سیاست های ماست.

وی خاطرنشان کرد : اگر بتوانیم شرایطی فراهم کنیم که سالمندان ما بتوانند در طول روز برنامه ریزی داشته و اوقات فراغت را برای آنها پر کنیم به بخش بزرگی از هدف خود رسیده ایم اما اصل برای ما این است که سالمندان در کنار خانواده باشند.

وی افزود: با تصویب قانون حمایت از معلولان پیش بینی کردیم سالمندان هم بتوانند از این قانون برخوردار شوند و خوشبختانه امسال امید است با ابلاغ اعتبارات قدم های خوبی بتوان در این زمینه برداشت. 

مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی بهزیستی کشور گفت: در سال 96 حدود 12 هزار و 400 نفر تحت پوشش دریافت مستمری و حمایت های مستقیم سازمان بهزیستی بودند که این رقم در سال 97 به 35 هزار نفر رسید که در طول یک سال و نیم اخیر چندین برابر رشد داشت و این رقم در استان مازندران از میانگین کشوری هم بالاتر بود. 

سراج افزود: یکی از تهدیدهایی که برای  استان مازندران وجود دارد این است که از نظر سالمندی بعد از گیلان و استان مرکزی رتبه سوم را داراست.

وی توضیح داد: البته این هم یک فرصت است در استان و با توجه به قابلیت هایی که در مازندران وجود دارد و استقبال استان از برنامه های جدیدی که سیاست گذاری شده می توان به بهبود برنامه ها امیدوار بود.

 

بهزیستی جامعه رشد سالمندان قانون حمایت از معلولان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر