کد خبر: 818152 A

سرپرست اداره کل بهزیستی مازندران :

سرپرست اداره کل بهزیستی مازندران گفت: 12.4 درصد جمعیت مازندران یعنی حدود 400 هزار نفر در رده سالمندی قرار دارند و این استان دومین استان سالمند کشور بعد از گیلان است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از ساری،جمال باقری صبح امروز در همایش تجلیل سالمندان مازندران در سالن هلال احمر ساری با بیان اینکه جمعیت سالمندی کشور به سرعت رو به افزایش است اظهار داشت: استان مازندران نسبت به میانگین کشوری درجه سالمندی بالاتری دارد.

وی افزود: میانگین کشوری برای سالمندی براساس سرشماری سال 95 رقم 9.6 درصد است که این رقم برای استان مازندران 12.4  درصد است که حدود 400 هزار نفر از جمعیت استان را شامل می شود و بر این اساس مازندران بعد از گیلان دومین استان سالمند کشور است.

سرپرست اداره کل بهزیستی مازندران با بیان اینکه سالمندی الزاما ناتوانمندی نیست فقط یک رقم است گفت: سن بالای 60 سال را سازمان بهداشت جهانی سن سالمندی تعریف کرده است و بر این اساس سالمند جوان،  میانسال و کهنسال رده بندی می شود.

وی ادامه داد: مازندران سه میلیون و 300 هزار نفر جمعیت دارد و بر اساس تعاریف استاندارد جهانی، هر جامعه ای که جمعیت سالمندش بیشتر از 12 درصد باشد به آن جامعه پیر می گویند و استان گیلان با 13 درصد جمعیت سالمند، رتبه نخست کشور را دارد.

باقری افزود : جمعیت سالمند در 10 سال گذشته رشد سه برابری داشته که این نشان می دهد از الان باید به فکر سالمندان آینده باشیم و براساس پیش بینی های صورت گرفته تا هشت سال دیگر جمعیت سالمند کشور به بیشتر از 10 درصد خواهد رسید و به همین نسبت هم جمعیت سالمند مازندران بیشتر خواهد شد .

وی بیان کرد: تا آن زمان احتمالا از هر پنج نفر جمعیت استان یک نفر پا به سالمندی می گذارد.

باقری تصریح کرد:برآوردهای جهانی نیز حاکی از حرکت غیرمتعادل جمعیت جهان به سمت سالمندی است به این معنا که رشد جمعیت کشورها کمتر از رشد جمعیت سالمندان آن است.

مدیرکل بهزیستی مازندران گفت: برای ایران هم رشد جمعیت سالمندی 2.6 درصد برآورد شده که یک درصد بیشتر از رشد 1.6 درصدی جمعیت است.

وی با اشاره به اینکه استان مازندران به خاطر وضعیت آب و هوایی و وفور نعمت و چالش کمتر برای پیرسنی، یکی از میعادگاههای سالمندان کشور در برنامه ریزی برای زندگی در این دوران است،خاطرنشان کرد: این موضوع جمعیت بومی بخشی از غیربومیان را شامل می شود. 

در پایان این مراسم از کارت منزلت ویژه سالمندان رونمایی شد.

 

بهزیستی جامعه رشد برنامه ریزی رتبه نخست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر