کد خبر: 805618 A

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران:

عباس زارع گفت:صنعت چاپ از مهمترین حوزه های اشتغال زایی استان است.

به گزارش خبرنگار ایلنا،مدیرکل فرهنگ و ارشاد مازندران در همایش روز صنعت چاپ مازندران ضمن تبریک به همه فعالان این عرصه تاکید کرد : با وجود گذشت  دو سده از عمر چاپ در کشور بدلیل عدم توجه به این حوزه این صنعت هنوز به جایگاه اصلی خود نرسیده است.

وی با اشاره به مشکلات چاپ خانه داران مازندران، گفت : این صنعتگران با وجود مشقت های فراوانی که در این کاروجود دارد برای قطع وابستگی و اشتغال زایی این مشکلات را به جان می خرند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد مازندران با بیان اینکه استان در حوزه چاپ و بسته بندی از ظرفیت های خوبی برخوردار است افزود: متاسفانه امروزچاپخانه داران بدلیل مشکلاتی که با آن روبرو هستند با پایین ترین ظرفیت خود کار می کند.

وی در ادامه گفت: باید زمینه‌ای فراهم شود تا با توجه به ضرورت حفظ پویاییِ اشتغال در استان و حمایت از صنایع درون استانی، مدیران دستگاه‌های اجرایی از خروج کارهای چاپی به دیگر استان ها جلوگیری کنند

 به گفته وی ، یکی از راهکارهای موجود این است که به ‌منظور بهسازی، تجهیز و جایگزینی دستگاه‌های جدید تسهیلات مناسب در اختیار صاحبان این صنایع قرار گیرد، تا شاهد تحول اساسی در این صنعت باشیم.  در صورت وجود چاپخانه های مجهز، ضمن رونق بازار کار در این حوزه، زمینه ی اشتغال‌زایی را نیز در پی خواهد داشت. 

وی بر این اعتقاد است که، اگر کیفیت کار در استان بالا رود، دیگر شاهد برون سپاری کارها ی چاپی نخواهیم بود.ادارات استان  نیزباید همکاری دلسوزانه ای با متصدیان این حوزه داشته باشند و از واگذاری کارهای چاپی خود به چاپخانه‌های خارج از استان جلوگیری کنند.

وی گفت: صنعت چاپ خیلی مظلوم واقع شده است. فعالان صنعت نشر از نظر منطق اقتصادی در این زمینه کار نمی‌کنند . آن‌ها در این زمینه دین‌شان را به کشور ادا کردند تا صنعت چاپ  همچنان رونق داشته باشد. کار آفرینی در کشور ما به عنوان اخلاق در نظر گرفته نشده درحالی که کارآفرینی از مولفه‌های اخلاقی است لذا اینکه کسی موجب کارآفرینی می‌شود معلم اخلاق است.

مدیر کل ارشاد مازندران تصریح کرد: اگر برای صنعت نشر بازار مناسبی ایجاد نشود، همواره با مشکلات زیادی روبرو خواهیم شد و نخواهیم توانست رقابتی را برای این صنعت ایجاد کنیم. 

وی ادامه داد: شرایط سخت صنعت نشر متعلق به چند ماه گذشته نیست اما مشکلات این صنعت را با ایجاد کارگروه شناسایی و حل خواهیم کرد چراکه صنعت چاپ یکی از بهترین صنایع حوزه فرهنگ است که می‌تواند اقتصاد پویایی را برای فرهنگ ایجاد کند.

 

اشتغال دین فرهنگ و ارشاد اسلامی مدیرکل فرهنگ و ارشاد مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر